Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2012, 10:06 
Аватар

Заложихте ли пращина от черници тази година?Аз си заложих 2 бидона от 150л,с по 3 баки омачкани черници.Днес стават 4 дни-врат яко вече!Казах на стареца вчера,да им хвърли нещо отгоре,че да не ги пече слънцето защото вече времето доста се позатопли.Като си ходя в края на седмицата,ще видя до къде са стигнали :) .Миналата година,също си правех благинка от черници,и много ми хареса аромата!Е,тогава забравих да се похваля,но тази година задължително ще го направя :D .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2012, 10:59 
Аватар

Местожителство: враца
И аз заложих 7 бидона по 100 литра, но ми е за първи път и незнам какво ще излезе. Има ли нещо по специално при черницата или е като с другите плодове? Сложил съм по 20 кг плод и 20 кг захар 1 към 4 с хладка вода, сложих материала в мазата на 28/30 градуса, бърках ги 2/3 дни и сега ще чакам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2012, 19:24 
Аватар

topalski1245 написа:
И аз заложих 7 бидона по 100 литра, но ми е за първи път и незнам какво ще излезе. Има ли нещо по специално при черницата или е като с другите плодове? Сложил съм по 20 кг плод и 20 кг захар 1 към 4 с хладка вода, сложих материала в мазата на 28/30 градуса, бърках ги 2/3 дни и сега ще чакам.

Няма нищо по-специално(поне така мисля),стига да спазваш задължителните хигиенни условия,би трябвало да останеш доволен накрая!Хубавото е,че нямат костилки за отделяне - така играчката е по-малко :).Не знам само на аромат как ще я докараш,виждат ми се малко плодовете,но явно търсиш количество,а не качество ;) .Успех с начинанието, и не забравяй да споделиш резултата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 22:26 
Аватар

И, к'ва стана тя.....от 80 чуляка зяпали темата(сигурно и 10 пъти повече майстори на благинката),двама само дават глас,да са подели подобно начинание :) .Ей,много ще изпуснете да знаете! :D :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2012, 00:01 
Аватар

kavi67 написа:
И, к'ва стана тя.....от 80 чуляка зяпали темата(сигурно и 10 пъти повече майстори на благинката),двама само дават глас,да са подели подобно начинание :) .Ей,много ще изпуснете да знаете! :D :prost:

:megagrin: На мен нещо ми звучи като
- Черничева ракия - има ли поклонници?
- Има, къде да идваме? :megagrin: :megagrin: :megagrin:
А, ако трябва сериозно. То тогава моля, напишете как подготвяте плода. Като смокините ли? Черниците зреят, (извинете не зреят, а капят и цапат ежедневно) и днешния плод запечатване (как),утре, вдругиден /и т.н. до реда с бидоните. Защото ми се , чини, че няма да е като при сливите и джанките, нали? ;) . За захарта, ясно. Остап Бендер и от кревати вари, като сложи захар.
Е там е майсторлъка, при подготовката на плода, ама май никой не ще да го сподели. :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2012, 14:36 

Абе никакъв маисторлък няма ръгаш смачкани,смлени бробонки и чакаш,а има таина тя е в захарта,има захар има ракия ,хубавото на плода е ,че съдържа Б витамини и калии , киселинки,та ферментира доста добре
ВИНО ОТ ЧЕРНИЦА - 1 кг. плод и 1 кг. захар се заливат с 3 литра вода и се оставят в покрит с марля съд 15-20 дни, като често се разбъркват. Течността се прецежда през марля и се налива в дамаджана, където престоява около 20 дни, за да ферментира отново. Прецежда се през двойна марля и се налива в сухи бутилки, които се запечатват добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2012, 11:00 
Аватар

здравейте . Трябва ми съвет.
значи бруля на веднъж черницата, събирам плода в наилон. Обаче се събират много сладки узрели барабонки(бубонки) заедно с такива дето не са узрели. Трябва ли да ги отделям, да използвам за матрял еднакво узрели?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2012, 19:08 
Аватар

разведчик написа:
значи бруля на веднъж черницата, събирам плода в наилон. Обаче се събират много сладки узрели барабонки(бубонки) заедно с такива дето не са узрели. Трябва ли да ги отделям, да използвам за матрял еднакво узрели?

Като всеки друг плод за подготовка на пращина,и 'тези' не е лошо да са добре узрели,да не са поизгнили или пък мръсни(ако събираш падналите от земята) и т.н....
Не вярвам чак толкова да ти пречат,но от тях забрави аромат или пък,някой друг грам ракйика да изкараш.Това не ти е спорт,прави се с желание - отвътре да ти идва!Внимателно си брули,без да даваш много зор,за 2-3 дни ще си събереш достатъчно - така хем по-малко клечки и листа ще имаш на платнището/найлона накрая,който пък ще допринесат до чиста,и по-прецизна ферментация !!! Успех с начинанието,и да се похвалиш накрая!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2012, 22:30 
Аватар

kavi67 написа:
разведчик написа:

Като всеки друг плод за подготовка на пращина,и 'тези' не е лошо да са добре узрели,да не са поизгнили или пък мръсни(ако събираш падналите от земята) и т.н....
Не вярвам чак толкова да ти пречат,но от тях забрави аромат или пък,някой друг грам ракйика да изкараш.Това не ти е спорт,прави се с желание - отвътре да ти идва!Внимателно си брули,без да даваш много зор,за 2-3 дни ще си събереш достатъчно - така хем по-малко клечки и листа ще имаш на платнището/найлона накрая,който пък ще допринесат до чиста,и по-прецизна ферментация !!! Успех с начинанието,и да се похвалиш накрая!

благодаря за отговора, тъкмо на време!
бях останал с впечатление че трябва да събера плода на веднъж. но за 2- 3 дена е друго нещо . значи ще бруля леко, да падат само най-узрелите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2012, 16:14 
Аватар

topalski1245 написа:

Мисля ,че захарта ти е повече.Моята ракия от черници я сварих преди няколко дена.Плод 20кг с 23%захарност,38л вода и 9кг захар.Водата е малко повече заради високата захарност на плода,като накрая се получи общо 20% захарност.Излезе 10л ракия 51 градуса с много силен аромат и вкус на плодовете.
Някой може ли да ми каже как да намаля малко аромата.
Пожелавам на всички успех,и пишете какво сте изкарали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2012, 19:13 
Аватар

kotebarry написа:
Абе никакъв маисторлък няма ръгаш смачкани,смлени бробонки и чакаш,а има таина тя е в захарта,има захар има ракия ,хубавото на плода е ,че съдържа Б витамини и калии , киселинки,та ферментира доста добре
ВИНО ОТ ЧЕРНИЦА - 1 кг. плод и 1 кг. захар се заливат с 3 литра вода и се оставят в покрит с марля съд 15-20 дни, като често се разбъркват. Течността се прецежда през марля и се налива в дамаджана, където престоява около 20 дни, за да ферментира отново. Прецежда се през двойна марля и се налива в сухи бутилки, които се запечатват добре.

Това ръгаш като при сливите не го правя. Сливите узряват всички по дървото или почти всички. Докато черницата, на етапи. Иначе на каквото и да бухнеш захар, щом можеш да предизвикаш ферментация и ще изкараш някакъв спирт. Аз правя така. Постилам найлоните и друсам клоните. Не ги бруля а само ги друсам. Обикновено сутрин. Пада най зрялото. Сипвам го в бидон и отгоре го посипвам със захар, и затварям бидона с капака. И така всеки ден докато реша, че имам достатъчно материал. Тогава по реда теглене, добавяне на захар, вода и т.н. Тази година около 32 кг материал, захар 14кг, вода 55-56 литра = 21 литра 48 градуса. Сега си почива в буренце от същото дърво, докато и дойде реда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2012, 15:38 
Аватар

Тук всички мнения са ми полезни, защото съм новобранец изобщо в правенето на ракия :)
имам още един въпрос, мога ли да използвам плода който е изцапан с пръст,като го измия с вода? До колкото знам така ще измия и дрождите . но нали по останалия плод има дрожди , пък и нали слагам мая, значи би трябвало и измития плод да ферментира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2012, 15:45 
Аватар

mike написа:
Това ръгаш като при сливите не го правя. Сливите узряват всички по дървото или почти всички. Докато черницата, на етапи. Иначе на каквото и да бухнеш захар, щом можеш да предизвикаш ферментация и ще изкараш някакъв спирт. Аз правя така. Постилам найлоните и друсам клоните. Не ги бруля а само ги друсам. Обикновено сутрин. Пада най зрялото. Сипвам го в бидон и отгоре го посипвам със захар, и затварям бидона с капака. И така всеки ден докато реша, че имам достатъчно материал. Тогава по реда теглене, добавяне на захар, вода и т.н. ...

а кога трябва да се смачка плода, периодично докато го сипваш в бидона, или накрая когато имаш достатъчно материал и добавяш захар и вода?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2012, 08:23 
Аватар

разведчик написа:
......мога ли да използвам плода който е изцапан с пръст,като го измия с вода? До колкото знам така ще измия и дрождите . но нали по останалия плод има дрожди , пък и нали слагам мая, значи би трябвало и измития плод да ферментира?

Ако става въпрос за малко количество(да речем 2-3кг),не си заслужава - има голяма вероятност,да си заразиш основният материал с 'неправилните' дрожди!!!
Лично аз,не бих ползвал такава основа за пращина си,но ти си знаеш.......Ако си събрал(или мислиш,че ще събереш)5-6 пъти по толкова,или пък ти се свиди да ги изхвърлиш,задължително ги постави в отделен съд от другите черници!За миенето на такъв плод,хич не виждам смисъл - ще изгубиш голяма част от аромата,и пак не се знае какво ще постигнеш.Най-удачно и практично в твоят случай,струва ми се,е да си залееш събраните некачествени черници,с гореща/вряла вода(ако искаш и бързовар си включи в съдината!),за да изтрепеш по-голямата част от заразите плъзнали по тоя 'кандидат за качествена мъст'!По нататък,процедурата ти е като при 'нормален' здрав плод.Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2012, 23:18 
Аватар

[/quote]
а кога трябва да се смачка плода, периодично докато го сипваш в бидона, или накрая когато имаш достатъчно материал и добавяш захар и вода?[/quote]
Накрая, като събера достатъчно преди добавянето на водата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София