Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2012, 18:25 
Аватар

благодаря за отговорите!
значи в бидон от 80 литра сложих 14 кг. черница, 9 кг. захар, 36 литра вода. За мая сложих около 300 мл. смес от черница вода и захар, която ферментираше от 5 дена аеробно, в бурканче с марля.
значи черницата продължава да пада по двора, по 1-2 кг на ден . сложил съм наилони, събирам, поне за хигиена, да не мета всеки ден. Смятам във втори бидон да направя същото след 4-5 дена,като се съберат още десетина кг. плод.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 08:49 
Аватар

За мая сложих около 300 мл. смес от черница вода и захар, която ферментираше от 5 дена аеробно, в бурканче с марля.
Би ли обяснил защо.За другото мисля че всичко е перфектно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 11:54 
Аватар

roscus написа:
За мая сложих около 300 мл. смес от черница вода и захар, която ферментираше от 5 дена аеробно, в бурканче с марля.
Би ли обяснил защо.За другото мисля че всичко е перфектно.

ами така прочетох на няколко места, например :
http://vino-bg.blogspot.com/2009/10/blog-post_23.html
http://lamqta.com/ot-jivota/magiqta-fer ... ravi-rakiq

до колкото разбрах смисъла е че в открит съд става аеробна ферментация, при която дрождите се размножават, значи става концентрат от дрожди,който може да се използва вместо мая за начално усилване на ферментацията в бидона.
мисля че моят материал сега много добре ферментира, чува се силен шум, за 15 часа три пъти бъркам и потапам шапката. Смятам по 5-6 пъти да бъркам на ден, през първите 2-3 дена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 15:53 
Аватар

Благодаря за отговора.Това ще го направя зимата с джибрите като източа виното.През лятото не виждам смисъл да се ускорява ферментацията,освен ако помещението е студено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 16:33 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колеги, количеството внесени дрожди в мъстта има голямо значение по следните причини :

1. При малко количество дрожди и слабо аериране на мъстта - следва недостатъчен брой клетки по време на фазата на анаеробно развитие, оттам и бавно и непълно приключване на ферментацията.
2. При малко количество, но добре аерирана мъст - следва голямо мултиплициране на клетките - т.е. дълъг аеробен период - през него не се продуцира значимо количество алкохол и въглероден двуокис (лаг фаза), обаче се засилват естерните и висшите алкохоли - т.е. плодов аромат и др. Понякога това е търсен ефект, но в повечето случаи се стига до недостатъчно витални дрождеви клетки за края на ферментацията, когато вече условията на средата са силно влошени - висок алкохол и ниско пеха.
Освен това тук може да се стигне до изчерпване на минералите - корекция с влагане на активатор (диамониев фосфат и витамин Б), иначе при липса на минерали дрождите продуцират ужасни миризми, понеже минават на друг метаболизъм и иначе казано се самоизяждат. Т.е. трябва да се дестилира без много протакане.
3. Много дрожди и слабо аериране - максимален добив на алкохол, за сметка на по-малко аромати.
4. Много дрожди и силно аериране - прекалено бурна и бърза ферментация, има опасност да замирише на мая.

Посоченият от колегата метод на заквасване е всъщност правене на стартер, но в неговия случай от диви дрожди.
За кайсиите тая година мисля да направя друг опит - по подобие на гроздето - ще сулфитирам с ниска доза серен двуокис, а през времето на мачкането и отделянето на костилките ще направя стартер с културни дрожди за вино BO213, ще добавя и активатор, а освен това имам и магнитна мешалка (трябва ми за развъждането на бирени дрожди), но мисля стартерът да го правя в кофа 8-10 л. с несулфитиран или слабо сулфитиран материал от първите кайсии.
А може и само вода,захар,дрожди и активатор.

Винарите отдавна си правят така стартери - по време на гроздобера се взема една кофа смачкано грозде от най-здравите и узрели гроздове, леко се сулфитира да понамалеят дивите дрожди и го оставят да започне само да ферментира, когато ферментацията тръгне бурно - добавят още материал и така докато получат достатъчно количество ферментираща маса, за да се закваси вече силно сулфитираната основна маса мъст.
Целта на занятието е да се проведе ферментация само с културните дрожди, без да се дава възможност на развитието на всякакви други. А причината - културните преработват с голям коефициент захарите и дават определени и търсени аромати.

Проблемът със стартерите е освен допълнителната работа и това че ако вкараш зараза в стартера, тя влиза и в основния материал и тогава вече спасение няма. Трябва да се внимава много с хигиената.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 08:13 
Аватар

Как да разберем колко са ни дрождите и трябва ли да добавяме още?И някои други въпроси не са ми ясни като кои дрожди са по ползотворни,дивите или културните или трябва и от 2та вида.Как да си завъдим културни.Каква е ролята на активатора и откъде може да се намери или направи.Лимонтузуто препоръчително ли е за рН-то.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 09:35 
Аватар

Е, в домашни условия няма как да броим клетки под микроскоп.
Дозата е описана в пакетчето културни дрожди, които си купил - има ги по 10,20,50 гр. и на всяко пише за колко литра гроздова мъст са предназначени. Обикновено 20 гр. са за 100 л. мъст с около 24 % захарност. Което значи че и за ракиен материал със захарност 20% ще стигнат за около 120л. Ако се опитаме обаче да ги употребим за 200-250л. ще дойдат малко 20 гр. В такъв случай може да се направи стартер в кофа с 5 л. материал да се сипят дрождите, да се добави и малко активатор и след добро аериране да се остави да шупне, после добавяш още 5 литра материал и разделяш в две кофи, пак се аерира, пак шупва и пак се долива две по 5л. и така след около 2-4 часа имаме две кофи ферментиращ материал с които можем да заквасим основния материал да кажем два бидона по 120 л.
Общо взето правенето на всяка кофа стартер с 5 л. материал удвоява дрождите.
Може и друг подход да се приложи - заквасваме един бидон с един пакет дрожди, през това време до няколко дена събираме материал за още един бидон, новия заквасваме с една кофа от стария който вече ферментира мощно. Това е приложимо когато се събират сливиили джанки, понеже и без това не можем да ги съберем наведнъж.
Ето сайт за дрожди, активатори и всичко за виното,ракията и бирата :
активаторът който аз ползвам : http://vinarko.com/magazin/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-fermactive-activateur

Дрождите за кайсии, които ми препоръча колегата Фланкер (сайта е негов, питайте го лично - ще ви обясни всичко много добре, но след седмица - сега го е хванала липсата :) )
http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B8-actiflore-bo213

Относно теорията - Дивите дрожди по плодовете са нежелани по няколко причини, основно защото са слабопродуктивни - харчат много захар, пък правят малко алкохол, освен това продуцират най-различни случайни миризми. Вярно че за ракия не е толкова важно, но за вино и бира, просто няма как ... Особено за бира !
Едновременната ферментация на два и повече щама дрожди рядко може да се случи ако ползваме културни, ако оставим нещата на дивите - най-силният щам който пръв започне ферментацията той печели, но това много зависи от условията, днес може да уцелиш добър, утре - лош.
Затова и се прави номерът със сулфитирането - да се избият дивите дрожди по плодовете и да се внесат културните, които са един точен и селектиран щам, добър за конкретното приложение - червено вино, бяло вино, ракия, уиски и т.н.
Номерът който описах по време на гроздобер е един вид опит да се подберат от хилядите дрожди по зърната, само тези които биха свършили добра работа - т.е. издържат на серния двуокис и могат да преработват захарите с голям коефициент - да се получи повече алкохол. Т.е. един вид - опитваме се да направим селекция на щамовете, но в домашни условия. При сегашната цена на дрождите от пакетче - мисля че не си заслужава.
Има един друг момент - когато събираш свои собствени плодове - джанки, сливи, и др. - докато събереш плод за бидон 200л. минава ден - първите вече и да не искаш са започнали спонтанна ферментация с дивите си дрожди. И да се мъчиш да я спираш няма смисъл. Евентуално може да се опита заквасване на малкото количество със цяло пакетче дрожди и така през целия ден ще се довнася материал във вече започналия да ферментира.
За лимонтозуто - когато се ползват свежи плодове, а не вече ферментирала един път гроздова джибра обикновено няма нужда от подкисляване, защото плодовете си имат достатъчно киселини. Евентуално може ако внесем много вода и захар при малко плод - тогава на 10 л. вода - 1 пакетче лимонтозу (сверете с писаното от П.Малчев, да не греша). Когато правим повторна ферментация вече имаме сухи джибри, които заливаме с вода и захар - тогава си трябва подкиселяването, защото иначе средата става много уязвима за разни бактерии и може да вкисне преди да ферментира.
Общо взето тая тема е обсъждана многократно, няма какво ново да се каже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 11:16 
Аватар

Много благодаря за изчерпателния отговор.Сега следват експериментите.В 2 бидона еднакво количество плодове,вода и захар,в единия с културни дрожди другия диви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 11:53 
Аватар

А дестилацията поотделно ли ще е, или наведнъж в общ казан ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 12:09 
Аватар

Естествено поотделно.Това ще го направя като узреят сините сливи,евентуално ако не са достатъчно ще добавя джанки.По точно в два 100 литрови бидона.Втоя с културните дрожди малко серниста киселина.Както разбрах трябва да се сулфатизира за да се премахнат дивите.Няма да е отзначение ако ферментацията завърши по различно време.Казана 70л ми е достъпен постоянно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 14:56 
Аватар

Само да знаеш че след сулфитирането - дрождите се внасят след поне 2 часа, иначе и те ще си заминат :)
Абе да доживеем до сливите ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2012, 23:19 
Аватар

Така.....да се похваля както обещах :).Днес,след 16 дневна напълно завършила ферментация,извърших дестилацията на черничевият материал.От 70-80 кг черници и 25кг захар,получих : общо 22литра 52градусова благинка,и 25л. патоки.Бях приятно изненадан,от доста отчетливият аромат който се получи за разлика от миналата година!Това ще да е за тази година с черниците,на дневен ред са вече джанките,следвани от сините сливи.За каисйите нищо не споменавам,защото няма да имам за направа на ракйика(най-много за компоти),но откъм сини сливи съм добре за сега - ако не мине котка път..... ;) !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 13:33 
Аватар

На колко градуса от казана започна да отделяш за патоки?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2012, 17:15 
Аватар

roscus написа:
На колко градуса от казана започна да отделяш за патоки?

На 44 градуса.Не,че не можеше и още малко,но да не се лакомим толкова - все пак,за мен си я правя!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2012, 22:30 
Аватар

днес на 15-ия ден направих дестилацията. Вчера (на 14 ден) реших че приключи ферментацията, защото запалена клечка над кашата спря да гасне, и вкуса на кашата беше кисел,много леко горчив и без сладост. Обаче шапката не падна на дъното , за което и казанджията ми обърна внимание ,но така или иначе прецених че е време. значи от кашата ( 14 кг. черница, 9 кг. захар, 36 литра вода) получих 8.5 литра 55 градусоваа ракия, 1 литър първак над 60 градуса и около 4 литра патоки(не знам колко градуса). Преди варенето сложих половин пакетче сода бикарбонат и кашата шупна.
в момента пробвам резултата, след първите 30-40 грама съм на мнение че ракията е супер. сложил съм я в стъкло с трески от черница и само за 3 часа придоби светло-жълтеникав цвят.
Първака и патоки мисля да ги преваря при следващата дестилация, когаго ще правя от джанки.
Благодаря на всички които изказват мнения в темата! Ха наздраве :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София