Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2012, 11:44 
Аватар

Админа да заключи темата. Почнахме да повтаряме едни и същи мнения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2012, 20:26 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
renovod написа:
Админа да заключи темата. Почнахме да повтаряме едни и същи мнения.

Защо да я заключва?...ти питаш,ние ти отговаряме

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2012, 17:12 
Аватар

Админе извинявай, прав си. Аз попитах Вие отговаряте.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юли 2012, 17:20 
Аватар

Днес 11.07.2012 г. проверих бидоните и се оказа, че клечката кибрит не гаснеше. След което бързо заредих казана и тоя път се получи следния резултат:
1) 12 литра ракия на 57 градуса. (спрях да събирам ракията на 41 градуса).
2) 5 литра патоки на 35 градуса. (Изхвърлих около 05 литра първак).
Според мен просто не беше приключила ферментацията при предния опит за изваряване и за това резултата беше слаб.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2012, 22:40 
Аватар

Местожителство: Свищов
Здравейте на всички. Да питам и аз -заложил съм 5кг. джанки, 3кг. захар СЛАДЕЯ, 12л. вода. Докарах го на 20% захарност. Бидончето е 25л. Но, проблема е, че почва трета седмица а още има шапка. Току-що слизах долу и мерих - показва 4% захарност. Само да отбележа, че казанчето ми е 9л. Занимавам се с дърворезби и като сляза в мазата да дялкам, да се занимавам с нещо. Кажете какво съм сгрешил с материала. Мислех, че водата е доста 1/4. Други гледам правят 1/3. Не знам. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2012, 23:59 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Малко са джанките, а много е захарта.
Вярно че на тези дребни килограми не е фрапиращо, но я го умножи по 10 :
50 кг. джанки и 30 кг. захар ...
Според мен трябва да се добавя захар не много повече от толкова колкото захар има в плода :
При 10-12 % захарност от 5 кг. джанки имаш макс. 600 гр.захар, а ти си хакнал 3000 гр.
В този случай трябваше да сложиш повече дрожди, да ги аерираш повече или да им добавиш малко минерали (активатор).
Сега имаш хилави дрожди, които се мъчат със сместа вече трета седмица, и дето се вика - до сега щяха да я изядат и да умрат ...
Та нищо де ... чакай ...
докато има шапка , значи върви нещо там.
Следващия път - повече джанки и по-малко захар, + минерали + повече дрожди, + аериране и те така...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2012, 12:39 
Аватар

Благодаря ти за отговора. За другия път ще знам. Дано само не се вкисне материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2012, 13:47 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Я опитай на вкус как е, ако няма сладост мятай в казана, защото захаромера може и да не слезе под 4% и само ще си чакаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2012, 22:55 
Аватар

Току-що опитах как е на вкус - кисело, горчив, тръпчив или нещо от този вид е. Ама не е сладко. Абе гаден е на вкус. Май го прецаках материала. Ами не знам точно как да сметна при колко материал колко вода и захар да слагам. :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2012, 09:00 
Аватар

Колега, той материала преди варене не е много за пиене :)
Именно така трябва да е - горчиво, кисело и да мирише на алкохол. Сладост не трябва да има изобщо, но най-добре захаромера да покаже 0. Но и 2-3-4 пак бива.
Ако е много кисело може малко сода бикарбонат да сложиш направо в казана, но за твоя обем не мога да ти дам доза, опитай с 1/3 до 1/2 от пакетче. И внимавай да не предозираш че после да не извадиш като мен синя ракия :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2012, 23:06 
Аватар

Абе мисля тези дни направо да варя материала. Ще изчакам до Събота или Неделя и до вкарвам. Може да сложа 1/2 пакетче, не по-вече. Да видим какво ще излезе.
Ама я кажете за другия пък, как да сметна на колко материал какво количество захар+вода да сложа. Ако е сложно, умножете по 10 и предполагам ще е по-лесно. Не знам как да го сметна. :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 10:14 
Аватар

Ами за 25л. бидонче, като го напълниш на 20 л. да има къде да кипи - 10кг. плод, 2 кг. захар , 6 л. вода = 18 кг. материал - тъкмо ще го вариш на два пъти. (това ще даде захарност 17-18%, ако искаш може да е повече захарта - 2.500 примерно докато стигне 20% захарност)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 10:50 
Аватар

Местожителство: враца
Колега аз лично слагам 25/30 кг плод, 20 кг захар и към 80 литра вода за 120 литров бидон. Не съм използвал до сега някакви подобрители освен в редки случай половин пакет мая за хляб. До сега уж ми се получава, но не всеки път ми пада захарта на 0 %, при варенето казанджията слага ако е нужно вода, сода и сол, а при преварката слагам и 1 кг мед. И туй,то. Днес съм на казана, ще варя 480 литра от круши и още толко от джанки, захаромера показва 1/2 % захар, но мисля, че не е фатално (на преварката всичко си излиза), малко прибързвам защото на казана е пълно, а другата седмица ме няма и може да опусна материала. Това е от мен, успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 21:22 
Аватар

Ясно. Разбрах - благодаря ви много колеги за информацията. :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2012, 15:04 
Аватар

Да се похваля малко. Вчера нямаше какво да правя. Имах 5л. червено домашно вино, с малко кисел вкус. Добавих 2л. водка/патоки/, преди 2-3 години варих и заделих. Сипах всичко в казанчето ми и запалих. На газ. Тръгна на 70 градуса. На 40 почнах да заделям патоките, около 200-300грама. Изкарах 1.25л. ракия с градус 60. Не е много, но това ми е първото варене-изобщо. Пък и да пробвам преди да е станал материала. Ама, за другия път мисля да го карам на ток. Имам малко котлонче. Забравих да кажа - запалих газта малко след 23:20ч. и спрях в 01:30ч. Имаше тръпка като потече ракийката. Естествено, след като тръгна, намалих газта и потече много тънко. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София