Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2012, 20:29 
Аватар

Местожителство: София
Plamm, то е щото исках да спазя всички условия за добра ракия. В мойто село, Петърч, водата е много твърда (силно варовита). Оттам идеята за лимонтозуто, заета от форума.

ZMeyGorianin, точно това направих. Само не съм сигурен дали дрождите ми бяха достатъчно, та добавих и малко мая. Сега търся майка ми да каже тръгна ли ферментация или не? Засега не си чува телефона. Ма ако не е тръгнала работата, мисля да добавя още мая, щото нямам повече дрожди :wallbash: . Иначе материала е разреден едно към едно с вода. Не мисля, че е гъст.

ПП Дайте адреси в София, където мога да купя дрожди и други полезни нещица!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2012, 21:45 

При мен 100 литровия бидон клони към нула захар. Другите два (разликата беше само различните кайсии в тях, купени от друго място) показват 8% и врат...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2012, 10:43 

Да добавя.
Без да меря рН сложих (в началото, преди да сложа дрождите) 12 пакетчета лимонена киселина, по 4 на бидон, нищо че единия е 100 литра а другите два 50. Това не е правилно, но явно на тези дрожди за трудна ферментация не им дреме много...
Извода е че трябва да се мери и рН. Има много удобни индикаторни хартийки продават ги по химичните магазини и не знам още къде...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2012, 19:30 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Сега съм на море, но мисля че гипса беше за понижаване на пехато. Американските бираджии го ползват. Ако има висока киселинност - сода бикарбонат оправя работата.
Също и разреждане с вода (нормалната водопроводна вода е с пеха около 7).
Направи един гугъл с ключови думи "gipsum ph" и провери за гипса, почти 90% съм сигурен че беше за понижаване, а не покачване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2012, 10:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Със сода бикарбонат рН ще се вдигне, а строителния гипс е калциев сулфат(Е516), чието рН е около 5.6

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 11:38 
Аватар

Маята не помогна! В бидоните има захарност 5,5; 8,5; 10%. Вчера заложих 20 гр. винени дрожди да се размножават. Довечера ще влязат в бидоните. Стискайте палци да тръгне ферметацията. Оффффффф.... :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 17:11 
Аватар

:explode: "RumenM" вземи едно лакмусче и го премери това рН ако е 3.0 или по ниско каквито дрожди да слагаш няма да тръгне-тия "животинки" си искат тяхната среда. Като ти е варовита водата разреждай с вода и мери рН и захарност и тогава слагай дрожди. Чак мен ме е яд да не похабиш хубавия материал. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 22:41 
Аватар

victoryvt написа:
Между другото - 5 % захарност

При мен на четвъртия ден удари нула и започнах дестилациите. Толкова бърза ферментация съм имал само веднъж по рецептата на чичо Джеси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 09:32 
Аватар

Върнах се !
6 дена след като ги оставих сами, вчера вечерта измерих 0% захарност. 8 дена след заквасването.
Всъщност те може и преди това да са били стигнали нулата, но мен ме нямаше да измеря.
Все още правят някаква минимална шапка, но до неделя ако не свали под нулата захаромера - ще дестилирам.
Загубил съм няколко литра във вид на пяна по време на първите 24 часа, но освен че ми направиха мизерия не е болка за умиране.
Бирите ми обаче не стават - ще ги варя с патоките от кайсиите. Последната дето чака бутилиране ми изглежда потъмняла, а предишната - има ужасен вкус. И всичко е заради шибаните горещини.
Повече няма да се мъча докато не стане поне 20 гр. в гаража или докато не си купя хладилник за бираджилъка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 11:09 

И моите кайсии са на 0. Ще ги варя в събота. Днес напълних 100 литровия в бутилки от минерална вода и махнах джибрите. Ужасна цапаница са това кайсиите! Напълних 92-3 литра материал другото го хвърлих на мокро пюре от кайсии, няма цедене, няма нищо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 10:08 
Аватар

Ден 11-ти от заквасването : няма шапка, започва да се избистря материала. В събота -неделя ще го варя !
Ще измеря захарност преди варенето, но не мисля че ще падне повече от 0. Ако се окаже че показва пак 0, значи и една седмица стига. Не че нещо ще му стане и с още една, както е в случая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 11:51 
Аватар

И аз ще варя съботно. Само не е ясно оцет ли що ли...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 12:04 
Аватар

Що да е оцет ?
Аз си мерих вчера пехато - някъде между 4.5 и 5 е.
То ако слезе на 3 и под 3 - тогава и дрождите спират да ферментират.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 12:35 
Аватар

Щото, колега Виктори, ти докато се наслаждаваше на хладния бриз и си беше оставил кайсиите на спокойствие, колегата РуменМ взе че бухна лимонтозу в бидоните. И то дистанционно... и сега всички ние, но най-вече той :wallbash:
Виж няколко поста по-нагоре и му дай и ти съвет като по-опитен.
Иначе от мен съвета е да не вари, докато захарността не падне на 0. Ще има само загуби. Освен, разбира се, ако не тръгне материала да се съсипва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2012, 12:43 
Аватар

Пробвах какво ли не. Долях вода, както ме посъветва Плам, преди това мая, после захранени винени дрожди... И понеже, както казва lhristov целият процес е дистанционен... та :wallbash: :datz:

И сега дистанционно уж нещо става, ама става ли или майка ми си въобразява. Че и не вижда добре, та и захарността не може да премери. Абе...

Това при цялото ми желание тоя път да следвам принципите на добрите практики при производство на ракия... Прекален светец... :? :? :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София