Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 08:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Има индикаторни хартийки, които се продават на ролка по 5 м.
Късаш малко, топиш и сравняваш на око какъв цвят се е получил.
Не е прецизно но е доста насочващо :
Прикачени файлове:
indikatorna-hartia.jpg

До 4 има синкави отенъци, от 3.5 до 2.5 - жълти, от 2.5 надолу вече червенее.
т.е. - видите ли малко да ви жълтее - хич не се чудете защо ви е спряла ферментацията или върви мудно.
А ако ви червенее - значи сте произвели малко по-друга напитка - оцет :)
Пък който може нека си купи пеха-метър за 100-200 лв. и да знае че след година две ще трябва да му смени сондата, която струва пак толкова долу горе.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 16:59 
Аватар

Местожителство: София
victoryvt, точно същата ролка взех. Честно да си призная не можах да разбера колко е пехато на моите бидони. Слагах сода, кипва нагоре пяна. Горе-долу по половин пакетче на малките бидони и почти цяло на големия. Уж потегли някаква ферментация, но много бавно пада захарността... Направо съм в шах. А вече почти готови са джанките. Следва сливата... Така го увъртях това кайсиево джибри, та ще ми държи влага за години напред. :datz:

Не виждам какво повече мога да направя. :cry: Ако в събота не е паднала захарността... Май ще го хвърлям.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 17:12 
Аватар

Няма да хвърляш нищо - решаваш на момента - или дестилираш или чакаш още една седмица.
Ако свариш - ще загубиш малко, но все пак ще имаш ракия с кайсиев аромат.
Ако изчакаш още седмица - може и да се довърши нормално ферментацията.
Грешката ти е била с подкиселяването. Но няма как да върнеш времето назад.
Сега дрождите ти са невитални и слабо ферментират, ще се чака и това си е.
Ако захарността ти е под 5 - може да го вариш, майната им на няколко литра ракия. Само че вземи пред вид и долятата вода, която го е разредила. Така се е смъкнала захарността с малко, но не от ферментация, а от разреждане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 19:06 
Аватар

Незнам за Румен ама моите кайсии са готови ! Нищо не съм слагал , само хубаво узрял плод без костилки . Захарност 15% беше , токущо мерих с новия захаромер :megagrin: и показа м/у 0 и 1 . Това е за 5 дни без никакви добавки , пък като сваря днес или утре ще пиша за "резила" :D :prost: :prost2: :zauf2: :saufen: :drunk: :sleep:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 19:45 
Аватар

Местожителство: София
boriu, мерси, ама немаше нужда :D Ай дано изкараш повечко ракия, щото аз май ше продавам оцет :klatsch: Тъй де, нема са за едно джибре да страдам :prost:

Нема, ама.... :datz: :wallbash: :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2012, 20:42 
Аватар

[quote="victoryvt"]Има индикаторни хартийки, които се продават на ролка по 5 м.
Късаш малко, топиш и сравняваш на око какъв цвят се е получил.
Не е прецизно но е доста насочващо
Благодаря колега :2thumbs: Само незнам дали ще намеря в Кюстендил такива , ако не пак куриери и тн. :( Иначе днес ми пристигнаха дрождите и активатора , захар имам от македонската :) а другата кайсия е почти узряла пък ще видим . :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2012, 19:03 
Аватар

Аз приключих с моите ...
Догодина - само един бидон с 50 кг. кайсии и 10 кг. захар ще правя - голяма цапаница, голямо чудо. Но ракийката си я бива.
240 л. материал на 3 пъти прекарах през 100л. казан.
Във всеки слагах и от синята ми ракия, която беше престояла с въглени и беше се изчистила. Слагах патоките и първаците от първия във втория, от втория в третия и сега имам 8 л. патоки на 30%, 2 л. първак на над 90, и 1 литър баш първак за прозорци, около 35 л. ракия на 66% и те това е.
Като махна 7-те литра синя ракия - излизат 24 л. алкохол на 100% или 59 на 40% , ако сметна само питейния - 28л. на 66% са 46 на 40%. Даже и още можеше да се извади, но не съм изчаквал докрай патоките че много късно ставаше, а и не си струва газа.
Това е равносметката от 162 кг. кайсии, 25 кг. захар, 2 дози дрожди BO213, един активатор и доста труд.
А, имам и една кофа костилки, назима ще вадя ядките и ще ги ползвам за мезе за уиски.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2012, 18:00 
Аватар

И аз врътнах едното бидонче с кайсиики от около 45 кг кайсии + 5кг захар 50 литра изцедено сокче в казана и резила е 8 литра на 52 % и още толкова патоки на около 25 % + 0.6 първак и това е :) А другото бидонче го смесих с джанките щото беше много гъсто , че при добавянето на захарта нещо не се разбрахме с баща ми :motz: и малко оплескахме нещата :D то аз за това не му давам да пипа ама .... :party: :prost: :saufen: :sleep: и те така :megagrin: А помежду другото вчера заредих още 50 кг кайсии + 9 кг захар + 20 литра вода та го докарах на около 20% захарност , но този път го правя всичко " по книга " :megagrin: сулфитиране , дрожди , активатор , пък ще видим . :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2012, 00:05 
Аватар

:) дрождите нали след 2 часа ги сложи , щото иначе сулфитирането ...
абе ще ги избие и тях.
Ама така е методиката за вино, значи и за кайсии ще стане :)
Моята ракия днес се хареса доста , но и мястото беше готино - вода, скали, сянка, барбекю ...
Мисля да предложа мястото за среща на форума - намира се долу горе в средата на България, така че от всички страни е на около 200 км. което не е чак толкова страшно за пътуване.
Има рекичка, скалички, вирче, горичка, място за палатки - даже в момента там има над 100 палатки и каравани, две заведения с много бира и скара, и изобщо, голям кеф.
На 25 км. от В.Търново по посока яз. Йовковци, от който цялата област почти пие вода.
Има и един манастир - Къпиновския.
Айде, август е отпускарски месец - решавайте, аз съм си тука и ходя там всяка неделя.
Пък който няма палатка - 4-5 човека мога да поема инцидентно да спят , даже и повече - в друг апартамент.
петък, събота, неделя и всичко е 6.
:)
После кой от дето е, че иначе ще си имам проблеми

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2012, 12:39 

Да споделя и моя опит (за първи път кайсиева).
8 кофи кайсии около 80кг в по-голямата си част от земята.
Изчистени костилки. Материала сложен в 200л бидон добавени 15кг захар, 80л вода една бучка мая за хляб.
Този път водата бе направо от чешмата (не е загрявана поради топлото време).
След 2 часа материала вече вреше. 2 пъти на ден бъркане (благодарение на комшията).
На 6 ден почти готов - захарност 0. Бидона е постоянно завит с найлон и стегнат с въже.
Изварен (печен) на 10 ден в казан с колона.
Резултат 20л на 59гр, 8л на 53гр, 1.5л първак, 10л паток.
Аериран 10дни, сега следва разреждане и отлежаване.
Много мека и ароматна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2012, 20:10 

Местожителство: Варна
Много добро постижение! Добре узрелия плод си оказва значението!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2012, 14:40 
Аватар

Днеска сварих и аз.
Кайсията я брах на три пъти понеже по върха узрява първо , след това в средата и сетне доло.
Изчистих 90 кг плод от костилките , 25кг. захар разтворих с вода в съотношение 1/4 и добавих 500гр. лимонтозу.
Не съм ползвал дрожди , мая и други там подобни.На 7 ден материала го измерих със захаромер и показваше 0 захарност , като материала се бе избистрил отгоре.Затворих бидоните с найлон отгоре сложих плътно капаците да затворят бидоните, и след още 6 дни отидох на казана.
След изваряването получих 33 л ракия на 50 гр. + 1.5 л. първак + 10 л. паток.
Оставам коментарите на по запознатите.
П.П.
До сега винаги съм бил преднамерен към материал различен от грозде и синя слива , поради малкия рандеман на другите видове овошки с които разполагам.След седмица ще варя пак един бъркоч от круши и сливи , като сливите не ги зная точно какъв сорт са (старите им викат попска слива кръгла е и едра не като джанката като узрее добре лесно и се отделя костилката която е малка) , че към въпросния бъркоч съм много скептично настроен какво ще пусне , но като я сваря ще пиша.
Поздрави на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 21:17 
Аватар

[quote="milko tsochev"]Тази година съм решил да сваря малко кайсиева
Здравейте колеги!!!
Тази година за първи път правя ракия от кайсии и както е нормално нещо сбърках във процеса на ферментацията. В следствие на това изкарах нещо, но не по сметките - нито като градус, нито като количество.Въпроса ми е - след колко време може да се преварва получения спиртен материал? Има ли технологично време за преварката на материала?
Предварително благодаря на всички желаещи да помогнат!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 21:44 
Аватар

Няма технологично време за преварка.
Ти какво смяташ че си сбъркал ?
Вкисна ти материала ли, недоферментира ли ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 23:19 
Аватар

victoryvt написа:
Няма технологично време за преварка.
Ти какво смяташ че си сбъркал ?
Вкисна ти материала ли, недоферментира ли ?

Недоферментира....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София