Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 23:22 
Аватар

lz2hx написа:
victoryvt написа:
Няма технологично време за преварка.
Ти какво смяташ че си сбъркал ?
Вкисна ти материала ли, недоферментира ли ?

Недоферментира....
спря ферментациятя ня 7 захарни градуса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2012, 14:50 
Аватар

Местожителство: София
lz2hx, не видях да си писал с какво мериш захарността. Аз по-напред писах за мойте ядове с кайсиевото джибри, в което сложих лимонтозу. Мислех си, че то е прецакало ферментацията и го чаках да падне захарността, която варираше между пет и шест за трите бидона. Апропо, меря я с чисто нов рефрактометър. Та чаках си аз, чаках от 4 юли та до 8 август. Какво ли не правих в опит да сваля до нула тая пуста захарност. Миналата седмица на 7 вече ми дойде до гуша да чакам и почнах бидоните един по един да варя. Рефрактометър показваше пет и малко захарност. И както прехвърлях бистрата течност в казана, изведнъж се сетих, че имам обикновен захаромер на Светлина - Сливен. И какво мислите показа....? Потъна захарамерчето и близо минута беше под течността. Накрая изплува колкото да му се покаже пъпчицата отгоре. Т.е. според него захарността е даже под нулата :o . Замерих всички налични бидони и навсякъде той си потъваше до пъпчицата, а рефрактометъра упорстваше около 6 захарност. Т.е. чакал съм около три седмици напусто... Интересно дали някой друг от форума си е правил труда да сравни показанията на рефрактометър и захаромер? Същото показа и на бидона с джанково джибри, който заредих по-миналата събота.

Та резултата:
Всяко от трите зареждания на казана (хваща точно 80 л. материал) даде по 10-11 л. ракия и пет до осем литра патоки. Накрая за втората преварка се събраха 43 л. ракия на около 55 градуса. От втората преварка излязоха 32 литра, които събирах поотделно в три туби от минерална вода. Първата е на 77,5 градуса , втората 71 градуса и третата 59 градуса (след преизчислението по температурната таблица).

Сега съм отлял в пет шишета от по литър и съм заредил с различно количество средно печен и силно печен френски дъбов чипс или комбинации от сушени кайсии и чипс. Тия с чипса се оцветиха страшно бързо, но три дена очевидно са недостатъчно, и е трябва да се чака поне 20 дена.

Останалото количество в тубите се аерира с помпичка за аквариум минимум по 30 минути дневно и чака да харесам някоя от рецептите.

Та тъй... Брах доста ядове, а ми не дойде на акъла да проверя захарността с обикновения захаромер. Отдавна да бях забравил тия кайсии. Сега съм заредил нови два бидона джанки, които по скромното ми мнение и опит са значително по-досадни за подготовка от кайсиите. Иначе джанковото джибри пусна малко повечко ракия (15 л.), защото имаше десетина литра джанково патоки от миналата година и към него добавих и патоките от последния казан с кайсии. Патоките са около шест литра на около 28 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 00:53 
Аватар

С любопитство и интерес изчетох цялата тема :) и реших да се включа с няколко въпроса, ако решите да ми отговорите.
Да предупредя, че от кайсии съм варил ракия само веднъж, преди няколко години. С купешки плод. И единственият ми ярък спомен от процеса е,... че си сецнах кръста докато мачках плода над бидона през няк`во импровизирано сито, да отделя костилките. Пихме ракия и хич не беше лоша, макар и да очаквах повече като вкусови качества, ама не мога вече да докладвам от какво колко излезе. Забравил съм.

Та, с въпросите ми.
1. Първо страдах и аз с неволите на RumenM :cry: , после благородно му завидях за новото рефрактометърче. Реших, че другия сезон ще имам и аз такъв прибор (даже в движение проверих цените) и изведнъж:
RumenM написа:
...Рефрактометър показваше пет и малко захарност. И както прехвърлях бистрата течност в казана, изведнъж се сетих, че имам обикновен захаромер на Светлина - Сливен. И какво мислите показа....? Потъна захарамерчето и близо минута беше под течността. Накрая изплува колкото да му се покаже пъпчицата отгоре. Т.е. според него захарността е даже под нулата :o . Замерих всички налични бидони и навсякъде той си потъваше до пъпчицата, а рефрактометъра упорстваше около 6 захарност. Т.е. чакал съм около три седмици напусто... Интересно дали някой друг от форума си е правил труда да сравни показанията на рефрактометър и захаромер?...

И кво правим сега? :o Според мен, ако простият стъклен уред греши, то трябва да е в обратна посока - да показва повече захарност, защото не може да потъне достачно по някакви причини (примерно висока гъстота на материала). Ама не би... потъва си целият и показва 7 единици разлика от електронния, дето е с точност 0,2%.
Хм, да купувам ли? Някой да е забелязал подобни отклонения и евентуално да има обяснение?
И още - има ли някакво практическо правило за гъстотата на пробата, когато мерим с потопяем захаромер?

2. То не следва да е питане, просто трябва да го констатирам, защото явно е така. Почти всички споменават тук за някакви огромни, за моите досегашни разбирания, количества добавена захар - грубо 15-25% от количеството на плода. Явно целта е да се постигне захарност поне 18-20% в материала за ферментация.
а) Това за всички плодове (сливи, круши, ябълки) ли е валидно (предполагам - да) и има ли "таван" на захарността преди ферментация? Имам блед спомен, че над определен процент захарност, ферментацията не се случва. Също има ли и долен праг? (Със сигурност някъде из форума е отговорено, но просто не го намерих. Съжалявам.)
б) При такива количества добавена захар, не се ли губи плодовият аромат на ракията (конкретно за кайсията) и няма ли опастност крайният продукт да се доближава до самогон?

3. За гъстотата на материала, някой беше написал правилото, че "точилката не трябва да стои права сама". Това за заложения в бидона материал за ферментация ли е или в казана за варене? Защото, честно казано, нямам спомен да съм добавял толкова много вода, колкото е плодът, че и повече, както тук пишат повечето форумци. Предполагам, че нещата са аналогични и за други плодове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 09:19 

При захаромер(ареометър)грешката идва от количеството образуван алкохол-един вид течноста става по вискозна(рядка) и той потъва.
При рефрактометъра тези отклонения са пренебрежимо малки в слоя течност който пречупва светлината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 10:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И захаромерите и рефрактометрите имат само една простичка задача - да измерят захарността на изходната суровина. Много пъти е ставало въпрос, че вследствие натрупването на алкохол в хода на ферментацията и двата прибора започват да дават отклонение, което е съвсем нормално. По време на ферментация с тях може да следим тенденцията на спадане на захарността, но не може да разчитаме на много голяма точност. Огромната разлика между тях е начина на измерване, удобството и количеството на пробата, което е необходимо за самото измерване. На рефрактометърът му трябва само една капка и малко светлина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 11:38 
Аватар

Бая време мина от варенето на кайсиевата. Оттогава сварих още пет-шест бидона материал (джанки и после сини сливи). Всеки път показанията на рефрактометъра бяха около 5-6, а обикновения захаромер потъваше в течността до нула, че и повече. Т.е. очевидно е налице отклонение. Flanker сигурно е прав за причините, аз лично давам само практиката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 11:57 
Аватар

Местожителство: В.Търново
На сливите едва ли е потънал до нула.
Освен ако не е било малко сливи с много захар и вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 12:04 
Аватар

ilu6a написа:
При захаромер(ареометър)грешката идва от количеството образуван алкохол-един вид течноста става по вискозна(рядка) и той потъва.
При рефрактометъра тези отклонения са пренебрежимо малки в слоя течност който пречупва светлината.

Звучи логично. Тогава изводът е, че стъклен ареометър при ферментирал материал не трябва да се ползва или, ако това е неизбежно, да се има предвид, че дава значителни отклонения. От порядъка на 5-7 единици в повече, както съобщава RumenM, който има възможност да сравнява показанията на двата двата прибора. Да се надяваме, че "Светлина", Сливен не са му продали изначално бъгав захаромер. :D За другия не би следвало да имаме съмнения, тъй като е проверен след покупката, както беше написано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 12:19 
Аватар

victoryvt, на около 50-55 кг. сливи (колко са точно като се махнат костилките не знам) слагах 20 литра озахарена вода. Като падне плода на дъното, пусках захаромера директно в избистрената течност отгоре. Със сигурност имаше достатъчно дълбочина, а течността по-бистра няма как да се направи.

Qui-Gon Jinn - миналата година купих спиртомер и захаромер по два броя, с идеята едните на село при казана, другите в София за овкусяването. Сега ти ме сети да взема тия от София и да ги проверя с ония на село. Ще видим дали "уредчетата" на Светлина ще дадат отклонения едно спрямо друго. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часова зона: Европа/София