Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Юли 2012, 14:40 
Аватар

Здравейте,новак съм и ще правя ракия за първи път,поразпитах и прочетох повечето неща но сега имам малко тъп проблем.....!Искам да събера сливи / имам три вида/ но узряват по различно време кой е наи удачният вариянт....сега съм събрал първите в две малки кофи с капаци с идеята да направя 10 такива кофи около 8кг всяка но да ферментират по отделно и накрая да ги събера в бидон да премеря захарноста и да добавя захарта като преди да ги събера в бидона да извадя костилките........
Имам ли шанс за такава щуротия,трябва ли да ги разбърквам от сега и да им слагам захар от сега на всяка отделно....абе с две думи дайте акъл как да стане работата.....от синята слива ще слагам най много и ако трябва ще си докупя за да имам поне 150 кг за варенето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 09:42 
Аватар

Местожителство: В.Търново
По принцип можеш в един голям бидон или няколко бидона, колкото имаш - да добавяш по една две кофи на ден.
Ферментацията ще си върви постепенно, за съжаление - ще е с дивите дрожди.
Захар няма смисъл да слагаш в началото, защото няма как да дозираш. Може някъде около средата да започнеш да добавяш по малко захар и накрая с последните да вкараш повечко.
Ако разполагаш с повече съдове - прави така : една седмица материал в един бидон, следващата в друг , третата - в трети.
По някое време ги събираш в един голям, слагаш захарта, изчакваш да падне до 0% захарност и вариш.
Общо взето - създават се много предпоставки за проблеми и вкисване, но важното е да има плодове. Все някак ще ги оползотвориш.
Моята баба цяло лято събира каквото падне в една каца и накрая със сините сливи вари всичко. Досега не е вкисвала материал. Но там където стои материала е хладно :) не е като тука 40 гр. на сянка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 09:52 
Аватар

Местожителство: Балчик
И аз като теб се чудех как да събирам смокини че зреят по 5-10 на ден и накрая решението беше във фризера.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София