Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2012, 14:21 

Местожителство: София
Нали е споменал ,че е махнал люспи и костилки...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2012, 21:34 
Аватар

значи-малко да ви поясня-за пръв път варя/за някои предполагам това стига/.бидонът е син с черен капак,отстрани пише 0↑2 и около това числата от1до12 друго няма.понеже не ми се пробваше с кофи да го пълня,сметнах че без издутата част са 157л-така че бидонът го броя за 200л.отначало беше пълен догоре със сливи,като разбърках остана на 30см/сметнах,че са 140-150л/,после махнах към 10-15л костилки,сложих 138л вода и 40 кг захар/някъде пишеше че 1кг разтворена заема 0.625л/според петьо малчев/така,че тя да е 25л.дотук 140+138+25=303л.от тях вчера махнах всякакви люспи и останалите костилки/не знам точно колко/20-40л?/.сега и в 2та бидона има 40 см до ръба.бидонът е висок 95см,d-47см горе и долу, в средата издут.дрожди не съм слагал!да не трябва да доливам вода че да стане 20%захарността,щот аз ги смятам 250л?т.е. вътре има само сок.сложих 3 лимонтозу по 10гр.? докога да го бъркам и колко пъти на ден? нали според някои да излезе co2, но не излиза ли и много алкохол?,много ги държах отворени и сега като пробвам клечка на 3-4 см от сока не гасне,колко тябва да потъне захаромера изцяло под сока ли,щот сега е 0% на 1см от горния край пък се чува и вижда как бълбукат?отгоре има пяна няма твърди частици но не е паднала?май пообърках бая?днес стават 4 дни от началото на ферментиране,макар,че спаднаха под 30гр температурите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2012, 09:24 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Нищо не е объркано, обаче без точни данни за килограмите плод, килограмите захар и литрите вода (които са и килограми вода) не може да се сметне с каква захарност тръгваш, от там и дали да дослагваш още захар или не.
Този бидон най-вероятно е 200л. , но може и 170 да е.
Но щом сега имаш 0% захарност значи всичко е превряло за 4 дни, което при тия температури не е учудващо. Изчакай да си довърши процесите и от време на време бъркай, но капака да е там затворен - то вече няма силни газове да излизат. Ако нямаш търпение може и да вариш, но изчакай поне 7 дена да станат, или 10 ...
Като заредиш казана си - ще прецениш колко ти е бил материала.
Ако не искаш да разреждаш просто загрявай по-бавно, с по-малко огън, то и без това няма да е пълен казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2012, 20:31 
Аватар

здравейте ,сложих 250те л. в казан 400л,ракията тръгна на 50тата мин-казанът топъл/според казанджията щяла да тръгне след 2ч.при дестилацията не отделих първак и всичко беше към 80-85л.при 2та дестилация/преварката/отделих 1,5л първак,събирах до 40гр.излезе 38-40л.на 57гр.от 40 до 35гр-7л.и към 25л патоки/събирах докато горят,казанджията спеше/.за преварката сипах моите 80-85л без да се изпразни казана на предния клиент след като той я спря на 40гр неговата и си отиде,та съм бая на кяр само не знам дали не остават накрая прекалено много неща и да са развалили качеството на мойта?и 1 детайл тоя преди мен не отдели първака при преварката ами сложи 1л мин вода с отрязано гърло ракията пада и излиза навън в кофата, а там щели да се отделят тежки метали ли що ли:o? содата понеже я забравихме сложихме 200гр в 80-85л ракия за преварката. не знам дали е правилно?друг пък сложи сол в преварката?сега слагам тензух и леко капачката и малко експерименти в малки шишета с чипс,съкъз,мед,черница,докато уцеля вкус.благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2012, 01:00 
Аватар

Днес падна шапката на единия бидон.Другия е на път.
Следва варене и ще споделя резултата.
Имам въпрос за преварката-веднага ли се прави или се чака?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2012, 11:04 
Аватар

Абе незнайно откъде и от кого е излязло мнение че патоките трябвало да "узреят" и тогава да ги преваряваш.
Според мен това не почива на никакви факти.
Освен това когато събираш ракията нацяло и после я преваряваш няма какво да чакаш да "зрее" :
Събираш всичко накуп (сирец) и после вариш наново като разреждаш с вода, слагаш ако има нужда пепел и/или сода - това ако е бил лош материала (кисел, гаден вкус и прочее) иначе няма нужда.
Някои слагат липов цвят, и за мед съм чувал и за какво ли не :)
Бъркочи всякакви ...
Истината за мен е - ако материала е от плодови каши и има съмнения за гнили или недозрели плодове или пък костилки - да, сирец, преварка и после разреждане с вода.
Ако ли материала е хубав, може и без преварка като средната фракция може да се скъси (повече първак, по-ранно отделяне за патоки), а после ако си варил няколко такива казана - да превариш в един последен събраните първаци и патоки. Така ще имаш два вида ракия - една с добър аромат и мека и безопасна, и една ... абе за гости :)
Другия вариант е тези първаци и патоки да останат за следваща ракия - тогава ще ги сипеш направо в казана с другия материал, като не забравяш да скъсиш и неговата средна фракция, защото така или иначе си му вкарал повечко метил,ацетон и опашки.
Варианти много, само материал да има ...

А онова дето споменава колегата че е гледал че ракията тече в бутилка с вода е т.н. "къпана ракия" метод на прекарване на алкохола през вода. Според мен дори и така - отделянето на първак си остава задължение ! Водата няма да отдели метила или ацетона. А и въобще какъв е смисъла на това къпане малко ми е мътно. Аз лично не бих се занимавал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 15:46 

Здравейте на всички. Нов съм тук, но не и в нет-пространството, а още по-малко в производството на C2H5(OH). Може и да бъркам формулата, но практиката е незаменимия учител за всеки. Тъй кат' си чета и гледам, че по един или друг начин всеки е стигнал до някакви истини.
По темата: да питам и аз на свой ред - знаете ли (чували ли сте) за монтирането на капачка от буркан на лулата, като целта му е да събере точно метиловия алкохол и доста други вредни съединения, което подобрява значително качеството на изходния продукт?
Буркана празен ли се завинтва, или се налива малко вода? Как точно филтрира въпросното устройство парата и заслужава ли си? Питам защото досега дестилирах на орташки казан, а сега имам собствен, та дали да го правя. Възможност имам за всякакви импровизации.
Ако е дискутирано на други места, то моля да ме извините! Когато имам повечко свободно време, ще прегледам подробно всички теми и постове, но сега е сезона на джуркането, та...! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 15:54 
Аватар

Местожителство: Казанлък
gogolisec написа:
Здравейте на всички. Нов съм тук, но не и в нет-пространството, а още по-малко в производството на C2H5(OH). Може и да бъркам формулата, но практиката е незаменимия учител за всеки. Тъй кат' си чета и гледам, че по един или друг начин всеки е стигнал до някакви истини.
По темата: да питам и аз на свой ред - знаете ли (чували ли сте) за монтирането на капачка от буркан на лулата, като целта му е да събере точно метиловия алкохол и доста други вредни съединения, което подобрява значително качеството на изходния продукт?
Буркана празен ли се завинтва, или се налива малко вода? Как точно филтрира въпросното устройство парата и заслужава ли си? Питам защото досега дестилирах на орташки казан, а сега имам собствен, та дали да го правя. Възможност имам за всякакви импровизации.
Ако е дискутирано на други места, то моля да ме извините! Когато имам повечко свободно време, ще прегледам подробно всички теми и постове, но сега е сезона на джуркането, та...! ;)

Напиши в търсачката маслоуловител.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 19:33 
Аватар

Здравейте. Поръчах на мои познати да ми съберат сини сливи в едно село. Поради наложило се мое отсъствие не се бяхме чували с въпросните хора няколко дена. Като се завърнах, с оказа че са ми събрали 600кг. сини сливи в бидони, но не са слагали захар. Мога ли да добавя сега захар или захарен сироп или съм много закъснял? Става дума за 8-9 ден след събирането на плодовете.
И ако съм много закъснял, има ли някаква хитринка с която да оправя материала че е грехота да го изхвърля?
Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 19:46 
Аватар

Ако само са събрани в бидоните без да е наливано вода няма нищо притеснително. Ако са им налели вода може да са преврели вече и ако ти се занимава ги свари. Откъм аромат ще е добре но количеството ще е малко.
Абе 600кила сливи как се хвърлят? А ако ги беше купувал по 50-60ст килото?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 09:01 
Аватар

Те ако не са пипани (мачкани, пюрирани, цепени) най-вероятно си стоят и чакат.
Ако са започнали да ферментират - нищо, вадиш по малко, мачкаш, ако можеш махаш костилки - местиш в друг бидон, слагаш вода и захар и така ..
Обаче ще трябват още бидони :)
Цели сливи няма как да започнат ферментация, освен ако са били много меки. А тая година заради сушата са твърди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 18:30 
Аватар

Да, сливите не са мачкани и не им е наливана вода. Притеснението ми бе дали ако са се послегнали от самосебе си и са се пооцедили в дъното на бидоните няма да е започнала ферментация. Просто никога не ми се е случвало да протакам така нещата. Утре ще мога да ги видя вече на какво са дередже и ще ги почвам.
Благодаря за мненията.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София