Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2012, 17:26 
Аватар

Местожителство: Свищов
Здравейте! Бих искал да ви попитам кое е по-доброто за ферментиращия материал.
Имам два бидона с по 60-70 литра материал от круши. Всеки с по 10 кг. захар съотношение 1:4 с вода. Та искам да подчертая, че съм нов в това начинание и слушам хора, които имат по-голям опит. Едните казват, че докато материала ферментира капака на бидона трябвало да е леко отворен защото се натрупвало въглероден двуокис, който забавял фермантацията и съответно други, които казват, че капака на бидона трябва да е затворен за да не ветри материала. Не мисля, че това е от голямо значение, но все пак ми е интересно кое е правилното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2012, 17:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
И едното и другото е вярно и същевременно не е вярно :)
Т.е. - В началото на ферментацията дрождите се нуждаят от много кислород за да им мине първата фаза на нарастване, тогава е нужно някак си да се вкара тоя кислород - с бъркане, претакане или с помпичка за аквариум. Този период е около 24 часа, след това започва периода на експоненциално нарастване на дрождевите клетки и те минават на анаеробен метаболизъм, кислород вече не им трябва. Тогава настъпва т.н. бурна ферментация - видимо в бидона нещо сякаш ври и кипи - това е вследствие бурното отделяне на въглероден двуокис - той ще иска от някъде да излезе. Ако направиш грешка да затвориш бидона плътно и херметично в тази фаза - рискуваш той да се раздуе и/или спука и материала да изтече. По-добре да е хлабаво затворен за да може да излиза този газ.
А най-добре е да се направи воден клапан, ако не те мързи - лесно е.
Мен ме мързи и си карам на развит капак :)
В следващите етапи на ферментацията може и да се позавие капака, но все пак да не е херметично.
Съвсем отворен бидон е безмислено да се оставя защото вкисването е гарантирано, особено като го напъплят виненките.
Голяма заблуда е че именно виненките правели ферментацията, напротив, те я провалят !
Ако може даже е хубаво да се дизинфекцира с нещо външната част на бидона, мястото около него, помещението и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2012, 18:23 
Аватар

Мерси за отговора. Точно си мислех, че темата е доста безмислена и никои няма да пише. Не съм ги затворил плътно бидоните това ще го направя след като материала падне. Бъркам редовно, виненки няма въобще не знам дали заради жегата, но няма...засега си ври добре, поне според мен...мисля, че като за сефте ще стане само ме притеснява варенето, но като стане време ще питам и за него :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 12:12 
Аватар

Взимаш захаромер, ако нямаш купуваш. Преди няколко дни си купих руски за 1,20 лв. разграфен и за алкохолно съдържание. Мериш и като стане 0% - вариш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 14:05 
Аватар

valerko по-скоро ме притеснява самия процес на варене. Всеки ми разправя колко "шиб*ан" бил материала от круши и колко много загарял.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 15:37 
Аватар

загаря ако е тънко дъното на казана, ако е дебело и казана е голям и малко да разредиш с патоки или вода - няма проблеми. Другия вариант е да се прецеди през мрежа за комари и да вариш само течното. И третия е - да си намериш казан на водна или маслена баня.
Ако казана е обикновен и няма с какво да разредиш - нагрявай бавно и чакай много - така няма да загори.
Много разреждане също не се препоръчва защото ще падне алкохолния градус много и ще ти тръгне слаба ракията, после преварка ...
То преварката си е желателна за плодови джибри де.

А, има и казани с двойно дъно (лъжливо дъно с дупки) против загаряне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 10:30 
Аватар

Ако казана ти е малък можеш да сложиш м-ла в ютен чувал, ако не можеш да махнеш гъстото. На дъното можеш също да сложиш малко слама. Но е по-добре да се вари само течността. Едно рачило от рибарския магазина за 6-7 лв ще ти свърши парфектна работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2012, 22:57 
Аватар

доколкото разбрах от тук пишещите/благодарности/, след бурната ферментация,но колко -едните спират да бъркат/аз на 3ият ден след бурната ферментация измерих захарност 0%,клечка гореше, но бълбукаше още и бърках още 3-4 дни уж да излезе со2/, а-другите оставят капак още отначало и не бъркат/така не излизали алкопарите/,като следят като се отлепи-варят,или броят като дедите им там 20 ли 25 дни.щото при тоя случай,ако падне капака май не стават за нищо джибрите.но това са хора дето са варили на око и не ползват задължително захаромер,и носят сигурно повече на пиене? :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 12:35 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Здравейте колеги, може ли бидоните да се покрият с парче плат, примерно от стар чаршав или нещо подобно?
Хем газовете да могат да излизат свободно през плата хем да не влизат виненки и всякакви други насекоми.
Аз имам две дървени каци от по 250л. с дървени капаци за тях, миналата година си бърках материала всяка сутрин и вечер за да може да не се образува шапка която да изъсхе и да се вкисне.Дървените капаци вършат работа но виненките са провират м/у тях и пак влизат в материала.
Та за това си мислех тази година да ги завия с някакъв плат, но да не вземе кашата да се спари и да отиде всичко на вятъра ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 13:14 
Аватар

Местожителство: Казанлък
:2thumbs:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 14:52 
Аватар

Завивай спокойно, няма какво да се спарва.
Те и без това във фазата на експоненциалното нарастване са в анаеробен режим и кислород не им трябва, проблем е само излизащия въглероден двуокис.
Виненки и всякакви мушици и пеперудки лесно мрат с един препарат за 2-3 лв. ама го забравих как се казваше - капваш на хартийка няколко капки и оставяш хартийките на произволни места в помещението. След ден няма и помен от летящи гадини. Малко понамирисва и боли глава от него ако седиш дълго в помещението.

Другия вариант е със серен двуокис в някакъв вид, обаче ръждясват металните предмети :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 09:44 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Колеги, материала (грозде) вече е готов за варене, обаче по-стечение на обстоятелствата аз ще мога да дестилирам чак след две седмици!
Как ще е най добре да го съхраня до тогава?
Да го оставя на студено или да го спиртувам със разни стари ракий за преваряване или патоки?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 09:54 

Местожителство: София
и нищо де не направиш-.за две седмици няма да има промяна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София