Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 12:27 

Здравейте, тази година за пръв път варя ракия и много неща не ми бяха ясни, докато не намерих форума (сигурно и сега има много тънкости които незнам). Значи сварих ракия от кайсия - 100 кг материял 15 кг захар с по 3 литра вода и 55 кг чисто кайсии без костилките, първо тази захар е много - ракията ми не мирише добре на кайсии - ама незнаех, че става така, така ми казаха едни познати да сложа толкова захар и така, после при варенето махнах около 700 грама първак - а е трябвало да махна литър, точихме ракия до 35 градуса, а е трябвало да я спрем на 42-45 градуса, та сега в момента имам 19 литра "парцуца" на 50 градуса, бяха 52, но падна на 50, тези дни ще я смъкна с дестилирана вода до 42 градуса.
Та сега по същество, решил съм да си направя сливова ракия(надявам се по-добра от кайсиевата), като за целта мисля да купя 140 килограма сини сливи и към тях да прибавя 20 килограма захар с по 3 литра вода - така ще получа 200 кг материал, който ще сваря на два пъти в казана. Трябва да махна 1 литър първак и да точа до 42-45 градуса, има и друго, днес си купих захаромер, но не ми е много ясно - значи като се понамачкат плодовете да измеря захарноста на плодовете - примерно ако ми покаже 10, означава, че ако сложа 10 килограма захар е приемливо, така ли е ? Приемам всякакви насоки и препоръки, предварително благодаря :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 13:41 
Аватар

колега,толкова захар слагам на 300кг. плод, синята слива ако е добре узряла има 13-14% захарност , 7кг. захар на 100кг. плод е напълно достатъчно. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 14:00 

а какъв е рандемана, колко дестилат ще излезе от 100 кг сливи, без захар; значи меря захарноста, ако ми покаже 13, за да стане 19-20 добавям 6-7 кг захар, така ли е ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 15:46 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами смятай де - от 100 кг. на 13% захарност имаш 13 кг. захар + 7 от магазина = 20 кг. захар общо
От нея ще излязат около 10л. спирт или 20-25л. на 45гр. за пиене, но имаш 1 % загуба от недестилиран алкохол в казана, 1 л. първак, патоки и те така ...
Според мен на 100 кг. сливи може да се сложи спокойно 15 кг захар, но от 20 кг и нагоре вече е лакомия.
Колкото по-малко захар сложиш, толкова по-малко ракия ще имаш, но ще е по-плодова. Ако някой ти каже че от захарта ще те боли глава - не е вярно. Просто ще си мирише на спирт повече отколкото на сливи, но няма да е по-опасна.
Костилки да няма по време на ферментацията и да не се допуска вкисване. Другото не може да се сбърка.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часова зона: Европа/София