Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 11:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2012, 18:05 

Здравейте, доста е уморително да се махат костилките при слагането на джибрата, някой правил ли го е с костилки и да ги е махал при варенето чак(тогава е по-лесно като се изгребват). Въпросът ми е костилките правят ли горчив вкус докато ферментира и отделят ли танин вътре?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2012, 20:14 
Аватар

Батенце , по принцип доста се е изписало за костилките от доста по - вещи колеги и ако се разровиш ще си намериш точния отговор . Но аз да ти кажа за танин не знам ама отделят доста вредни вещества които влиаят не само на вкуса и аромата , а и са много токсични , така че трябва да се вадят ! Ако ти е голямо количеството и на става на ръка , пасираш сливите , бъркаш си всеки ден както си знаеш и на 4 - 5 ден от ферментацията костилките би трябвало да са се отделили от плода напълно , след това прецеждаш материала през ситна мрежа или нещо подръчно като кошница от фритюрник :D и това е . Дано да съм бил полезен :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2012, 21:13 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Костилките се махат заради това че са виновни за големи нива на метилов алкохол. Тъй че то за можене може да ферментират с костилките, но после ще трябва да се отдели повече първак. Но си е по-добре въобще да не влизат в кашата.
Като компромис може да се премахнат в началото на ферментацията, когато все още не са повлияли много, а вече материала е станал течен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2012, 22:14 
Аватар

Амии.., който го е правил, знае как става, и какво се получава.На теория едно - а на практика -друго.Аз процедирам така: Правя материала на каша, с помощта на обикновена бъркалка за теракол.Слагам го да се пържи(ферментира).На втория- третия ден,костилките са на дъното на бидона. Така и така през първите дни трябва да разбъркваш , и докато правиш това, вадиш костилките.Ако някой ти развива теории, че за няколко дни, костилките ще прецакат джибрето... ами опитай, и сам ще се убедиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2012, 22:51 

Местожителство: София
органолептично няма как да се убеди,единствения начин е сравнителен лабораторен анализ на две проби,което се съмнявам при идиотските цени някой да направи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 16:29 

исках да ги махна когато ще варя, така и така се вади кашата от бидона и доста по-лесно щеше да е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 16:48 
Аватар

Виж сега, тези правила не са някаква абсолютна задължителност.
Баба ми на село никога не е давала да махаме костилки, слагаше в бидоните най-голямата гняс от земята (то за ракия ставало), пък за хвърляне на първак или поне за отделянето му и дума не можеше да става :)
Виното винаги се е правело с чепките, джибрата после се вареше с тях, виното стоеше до нова година в джибрата ...
Цветясало вино се пиеше като се мушне маркуча под цвета ...

И както виждаме - нито тя е умряла, нито аз нито някой роднина ...
(1923 година е раждана въпросната баба и дето се вика още е в "движение")

Та мисълта ми беше че всякак може, но си има и по-добри начини. И понеже тук сме се събрали да ги обсъждаме тия по-добри начини, та затова ...

Карай както можеш, но истината е че колкото по-рано се оттървеш от костилки, чепки и други подобни - толкова по-качествен и безвреден продукт ще пиеш, че и на гости ще даваш.
Между другото още по-вредно е счупена костилка да е в бидона докато ферментират.
Плодовете със семки също не трябва да се мачкат с нещо дето би смачкало и семките, ама това са подробности. Няма да взема да седна да чистя на ябълките семките я, или на крушите ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 22:29 
Администратор
Аватар

victoryvt написа:
Костилките се махат заради това че са виновни за големи нива на метилов алкохол.

Земляк, по-скоро пектинът в плода е причина за метиловия алкохол, а не костилките. Ако много ти пречи метиловият алкохол, трябва да оставиш за ферментация само течната част.

victoryvt написа:
И както виждаме - нито тя е умряла, нито аз нито някой роднина ...

Дребните семки няма да чистим, но по-голямото зло от метанола е, че едрите костилки съдържат амигдалин, особено при сливите, прасковите, черешите и т.н. Никой няма да умре от тях, но мързелът да ги изчистим не може да оправдае да се наливаме излишно с цианиди... Щом ракията ни е хоби, нека я правим както трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 22:53 
Аватар

Е,за пектина спор няма.
Не знам само защо се опитваме да докажем че сливовата е добра почти колкото гроздовата :)
Т.е. има ли плодове - сливи, джанки, круши и т.н. - има повече пектин, от там и метилов алкохол. За дюлите пък да не говорим.
Обаче нали сме балканци, все ни тегли към плодовата ракия.
Не знам само защо не се пробва с пектинолитичен ензим, както правят производителите на плодови сокове.
Да не прозвучи много еретично, но както би казал Сталин - "Има пектин - има проблем, няма пектин - няма проблем"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 23:36 

да не закачаш дюловата! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2012, 23:48 
Администратор
Аватар

Не съм толкова вътре в химията, че да мога да вляза в подробностите, но четох, че употребата на пектиназа сериозно увеличава метиловия алкохол при ферментацията. Такъв материал можел да се вари само с дестилатор с отделна епюрационна колона или поне с епюрационна секция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2012, 14:47 

хоби-нехоби отнема дни ако са 250 кила сливите, на борсата човека ни е казал, ако искаме да го направим като намачкаме материала, захарта да я посипем отгоре и след 3-4 дена като се разтворят да се добави и водата и хубаво да се бърка докато изпаднат, това дали е така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2012, 15:28 

освен да си докараш спонтанна ферментация с неясен завършек ,друго няма...
Мачкане ,добавяне на сироп,сулфитиране, изчакване на 2 часа,добавяне на дрожди(още по-добре на подготвен стартер от дрожди,примерно 10 л) и на 2-3тия ден-през ситото за отделяне на костилките и изчакване да завърши ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2012, 15:56 
Аватар

164 кг кайсии от пазаруването, през магазина за захарта (25 кг.) , през разтоварване, пюриране, отделяне на костилки, прехвърляне в два бидона, разтваряне на захарта, размесване, заквасване ...
до банята и леглото :
5 часа точно. (от 19 до 00 часа)
На следващия ден на обед бяха тръгнали да ме търсят горките (изкипяха) :)
На 10-тия ден варих първия казан, а сега ... го пресполовихме :megagrin:
Голям чанч, голяма цапаница, ама си заслужава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2012, 23:26 
Аватар

Да де, ама тук става въпрос за джанки, или сливи.Я вземи, 150 кг. джанки, и им махни костилките, да видим кога ще си легнеш.600 кг. кайсии, осем човека(половината малолетни), ги борихме цял ден.А относно добавянето на захар- никога не слагам повече от 20- 30 %, отнесено към това което се съдържа в самия материал. Влагам я директно- тя се разтваря пред очите ми за нула време.Защо трябва да правя сироп? За да пълня казана допълнително с вода.При такъв процент на допълнително вложена захар, всичко си идва на място.Който иска да смята . А да сулфатирам !?. Това не е вино, а джибре,което ще се изварява.Ако, желаем да трепем дивите дрожди- има други начини.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София