Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2012, 22:16 

Местожителство: София
Мирис...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 10:14 
Аватар

Местожителство: В.Търново
И още нещо - ако имаш вкисване, дори и след края на ферментацията продължават да излизат балончета и дава вид че уж ферментира нещо там, а захаромера все едно показва.
Има различни видове бактерии които предизвикват такива процеси. Най-често е оцетната бактерия, но може и млечнокисела да е.
При добре избистрен материал се забелязва една ципа отгоре и при двете бактерии.
Мирише на оцет или на вкиснато мляко.
Това е за вече много силно вкиснат материал.
Обикновено двата процеса (ферментация и вкисване) вървят заедно, като целта ни е да ограничим до мин. вкисването и да засилим до макс. ферментацията.

Затова и се вземат мерки ферментацията да е много бурна, за да се произведат много дрождеви клетки, които да подтиснат с метаболитите си всякаква друга микрофлора. Затова се слагат активатори, ползват се културни дрожди и т.н.
Оцетните бактерии атакуват слабоалкохолни и с остатъчна захар джибри. Затова се търси минимална захарност 20% в началото, за да се гарантира че поне 10% алкохол ще има в края.
Всеки опит да се ферментира плодова джибра без добавяне на захар ще е потенциален проблем с вкисване, особено ако е и при високи температури, особено и ако се остави на самотек - без бъркане и омокряне на шапката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 18:01 
Аватар

От 3-4 дена захарността показва малко над 0 на прост захаромер.Не виждам балончета. Шапката не е паднала. Може ли от температурите тези дни да е спряла ферментацията или какво ? Може ли да се сложи мая за хляб и колко,за да започне отново ферментацията или няма смисъл ? Ако е варя така дали ще има много загуби ? Общото взето може да ме посъветвате какво да направя, защото мисля събота да ги карам към казана ? За тези 3-4 дена има ли смисъл да слагам мая за хляб ? Благодаря
Едит; да не би да е спряла ферментацията от киселинността, тъй като е леко кисела джибрата ? Да сложа сода в бидоните ? Ако да, колко ? Благодаря :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 21:51 

Местожителство: София
Маята както си писал...е за хляб.
Няма нужда да слагаш подобно нещо...
Можеш да вариш .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 18:21 
Аватар

aenor написа:
От 3-4 дена захарността показва малко над 0 на прост захаромер.Не виждам балончета. Шапката не е паднала. Може ли от температурите тези дни да е спряла ферментацията или какво ? Може ли да се сложи мая за хляб и колко,за да започне отново ферментацията или няма смисъл ? Ако е варя така дали ще има много загуби ? Общото взето може да ме посъветвате какво да направя, защото мисля събота да ги карам към казана ? За тези 3-4 дена има ли смисъл да слагам мая за хляб ? Благодаря
Едит; да не би да е спряла ферментацията от киселинността, тъй като е леко кисела джибрата ? Да сложа сода в бидоните ? Ако да, колко ? Благодаря :)

И аз за сефте варя от с. сливи, преди 6 дни захаромера спря някъде около 3-5 % и се притесних, но стари майстори ми казаха , че това е нормално. Гледам днес плода взел да пада към дъното, значи Понеделник към колоната за варене. Не се шашкай, просто изчакай плода да падне напълно към дъното, това е :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 23:43 
Аватар

Варих на 2 казана за 2 дни. На първия 700 литров с колона.. на 39 градуса врътнах някъв кран и пак се дигна градуса и сабирах до 40 и после патоки. На втория ден патоките от първия и около 130 литра материал и 4 кила спирт на обикновен казан до 40 градуса. Общо около 110 литра с общ градус 46-47 градуса, който ще пада. По мои изчисления сливата ми е дала над 10 :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2012, 22:03 
Аватар

Въпрос: може ли черничови пръчки, които съм ги държал 1 месец в сливова след това да ги сложа в гроздова без негативен ефект ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2012, 16:31 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Можеш

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2012, 17:38 
Аватар

Значи да кажа какво изкарах от 100кг. сини сливи и 20кг. захар, ферментацията трая 25 дни, варих на 250л. казан с колона и резултата е 20л 65 градусова ракия с невероятно силен аромат. Махнах 700мл. първак и събрах 5л патоки. Нека някой врял и кипял да каже нормално ли е това количество, благодаря. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 11:50 
Аватар

Здравейте,
И аз съм начинаещ във варенето на ракия,но за сметка на това съм голям ценител :)
Реших да сваря тази година моя ракийка.Взел съм 200кг ракацители и съм решил вместо захар да ползвам глюкозо-фруктозен сироп.Моля за съвет от Вас,познавачите и специалистите.Колко сироп да сложа ,колко вода,да ползвам ли дрожди,колко първак да отделя.....ит.н.
Благодаря ви предварително!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2012, 13:47 
Аватар

колко време да държа сушени сини сливи в ракията за добър аромат ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2012, 15:08 
Аватар

aenor написа:
колко време да държа сушени сини сливи в ракията за добър аромат ?

Нищо не става, аз ги държах около 5-6 дни. 200 гр сливи на 10 л ракия, само потъмня много, аромат никакъв. Трябва по време на варенето да се сложат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 17:48 
Аватар

За да отлежава правилно ракията съм е сложил в стъклени бутилки с коркови тапи. Въпросът ми е трябва ли да са легнали като виното или може и прави ? Да не изветрее ракията от този корк ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 20:12 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Здравей колега!
Ако правилно си подбрал корковата тапа, няма да изветрее.
Бутилката дръж права.
При контакт със концентриран алкохол корковата тапа без силицоново покритие,отделя лека миризма.
Поздрави! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 20:10 
Аватар

Да ги запечатам ли отгоре с восък ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София