Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 13:20 
Аватар

Привет !
Нов съм във форума,както и в правенето на ракия !
Взех си мускат отонел и перла(смесено),смлях гроздето,бърках често джибрите,всичко нормално,но още на 6-я ден вече имах 2 пръста вино изплувало горе....Виното на вкус не е сладко,нагарча,взех обикновен захаромер,удари дъното,абе всичко показва,че е за варене....Затворих ги затворих и на другия ден(днес) реших да хвърля едно око и шок,горе няма вино,джибрата пак изплувала.....
Мисля да си купя професионален захаромер да видим той какво ще покаже.....
А-а-а пробвах там и всичките приказки за запалени клечки,като намокриш ръката лепне ли после и тн....Всичко потвърждава,че е време за казан.....
П.с. джибрите са на сравнително постоянна температура.....

Помагайте със съвет за сигурен начин да разбера готови ли са джибрите.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 16:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
При тия високи температури нищо чудно да е готово.
Намери си голям захаромер, да има деление 0% , с него измери и ако показва 0 и на следващия ден пак е 0 - няма какво да го чакаш. То не че нещо ще му стане де, но повече алкохол няма да пусне.
А с каква начална захарност тръгна ? Дрожди, сулфитиране ползвал ли си ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2012, 16:05 
Аватар

Местожителство: гр.Варна
Аз заложих плодов материал от 14 плода/диня, ананас, круша, ябълка, портокал, грейпфурт, праскова, лимети, банан, слива-синя, пъпеш, нектарина, мандарина и грозде/. Общото количество плод беше около 220кг, разпределен долу горе по-равно от всеки плод, сложих 25кг.българска захар от Горна Оряховица и заедно с водата материалът стана около 320кг. Заложих го на 29август, бърках го редовно, материалът вреше все едно имаше газова горелка под бидоните :lab: и в момента/06.09.2012г./ е готов. Тази година много бързо ми стана материалът, записъл съм да го варя след 7дена. Просто го прехвърлих в големи туби и го затворих с капачките да изчаква в мазето :saufen: Миналата година, същият материал ми вря с около 5 дена по-вече, явно тази година времето е по-топло от колкото предишната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 09:59 
Аватар

Още същия ден в който писах отидох на казан(преди това мерих захарност с друг захаромер и също показа 0 при 22 градуса).От 250л. казан излезе 45л. ракия,2л.(май трябваше 2,5) първак и взех 10л. подирка.....Ракията спрях на 41град. при температура 25.Първите 11л. са над 70градуса(почна на 77),а вторите над 60.
НО първака и първата туба 11л. са леко мътни.....На какво го отдавате това ?Аз имам съмнения,че огъня бе малко силен и затова го забавихме....
Но така и не мога да си обясня защо се замъти и дилемата ми е дали да я смесвам с другата.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 11:58 

Местожителство: София
Bayatov написа:
НО първака и първата туба 11л. са леко мътни.....На какво го отдавате това ?....

или не е почистене казана в частност серпентината... или сте вкарали пяна в дестилата тоест огъня е бил по силен и от кипенето са се увлякли частици от фермента по серпентината...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 12:08 
Аватар

Не ги смесвай.
Първите 11л. щом сега са мътни не е на добре. Обикновено помътнява накрая заради опашните примеси. Дори и да се избистри има голяма вероятност да имат и повечко метилов алкохол и етилацетат.
По-добре отделно ги дръж и опитвай на вкус в сравнение с другите.
Ако след време не се подобри на вкус и мирис - или я оставяй за последен "патрон" :megagrin: или я преваряй с нещо друго.

Проблемът с разделянето на фракциите в обикновен казан се засилва със засилването на огъня. Освен това има вероятност и да са влезли частици или пяна от кашата. Ще видиш дали ще направи утайка сега.

Между другото - чета сега учебника на проф.Марин Маринов и направо съм се хванал за главата - оказва се че всеки един компонент от материала за дестилация може да се държи и като първоточна и като средна и като опашна фракция. Т.е. - метиловия алкохол в абсолютни стойност може да е и повече в средната фракция отколкото в първака !
Да не говорим че го има и в опашките.
А за другите компоненти е направо страшна мешавица - при ниска концентрация на етанол някои се държат като първоточни, други като опашни, а при висока - става обратното.
Т.е. При обикновен алембик казан просто нямаш шанс да отделиш някаква що годе чиста средна фракция. Особено пък ако дадеш и малко газ на казана !
Освен това всичко зависи и от концентрацията на алкохол в материала - по-добре силен материал, отколкото слаб.
За слаб материал - по-добре да се вади всичко накуп и после да се прави преварка. Иначе няма никакво отделяне - всичко тече заедно.
Тоя първак дето си го отделил сега при силен огън - всъщност много много не се отличава от първите ти 11 л. нали ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 12:38 
Аватар

Точно...първака и първите 11л. са с една и съща замътеност.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 13:33 
Аватар

Ако падне утайка и се избистри - значи е било от пяна и частици заради пресилен огън. Което е по-добрия вариант.
Ако си остане мътна или се избистри без утайка, а горе има мазни петна - значи са влезли опашни компоненти и по-добре да се превари с друг материал.
Първака и без това ще го превариш, няма да го хвърляш. Той така или иначе не е отделен добре и в него има доста етилов алкохол, а малко метилов.
И следващия път - силно грееш докато почне да завира, след това намаляваш на мин. докато прокапе, така държиш докато изтече първака, после леееко засилваш, държиш и чак след средата почваш да засилваш по малко. Отделиш ли за патоки ако не ти се чака - пак давай газ.
Преди години на селските казани като заредяхме 2 големи и един малък до протичането беше чанча - после протекат ли, изриваме си жар отпред (да върви съвсем слабо) и на тая жар се мята една скара ...
Малиии ...
Чак ми протекоха лигите.
Та почвахме да слагаме дърва чак след като опечем скарата, че да не казвам и изядем :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 20:58 
Аватар

Даа... Проблема явно е от силен огън.Ако е от непочистен казан,докато тече първака, който така и така ще изхвърлиш, би трябвало след първите 300- 500 милилитра да тръгне абсолютно прозрачно, ама толкова литри... Най вероятно казана е бил препълнен, или материала е вдигнал много пяна.Обаче дори да си получил "боза" при първата варка, ако направиш втора ( преваряване), всичко ще е бистро като сълза. Не се кахъри за аромата , той няма да избяга чак толкова, колкото мнозина се опасяват.За сметка на това ще пиеш, къде къде по - добра ракия.То моят съвет е малко ялов- пак трябва да кихаш кинти за преварка, ама другия начин е да имаш твой казан, или да ползваш джокер"обади се на приятел".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2012, 19:20 
Аватар

След доста мислене и допитване , стигнах до извод ,че казана бе доста пълен,огъня дойде повече в началото и от това се е позамътила 1-вата част.Все пак не е много мътна,вчера гребнах една чашка да я видя на слънце и не си личи да е мътна,разлика се вижда спрямо другата.....Мътното не ми пречи...като се смеси и с вода,няма да си личи много,по-претиснителното за мен е да не след 150-200гр. на другия ден главата ми да е :explode: ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2012, 16:27 
Аватар

Оцвети я с малко дъбов чипс, така изобщо няма да силичи дали е мътна или бистра. За всеки случай, пий си от бистрата, а другата я ползвай за по непретенциозни гости или за хора които не пият много, така няма да ги боли глава. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 20:45 
Аватар

marksman написа:
Аз заложих плодов материал от 14 плода/диня, ананас, круша, ябълка, портокал, грейпфурт, праскова, лимети, банан, слива-синя, пъпеш, нектарина, мандарина и грозде/. Общото количество плод беше около 220кг, разпределен долу горе по-равно от всеки плод, сложих 25кг.българска захар от Горна Оряховица и заедно с водата материалът стана около 320кг. Заложих го на 29август, бърках го редовно, материалът вреше все едно имаше газова горелка под бидоните :lab: и в момента/06.09.2012г./ е готов. Тази година много бързо ми стана материалът, записъл съм да го варя след 7дена. Просто го прехвърлих в големи туби и го затворих с капачките да изчаква в мазето :saufen: Миналата година, същият материал ми вря с около 5 дена по-вече, явно тази година времето е по-топло от колкото предишната.

Мисля че трябва да пишеш след като го свариш това!
За мен плодовете ти са прекалено много и ще има лек мирис на най- доминиращия, но като идея е интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София