Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 21:01 

Привет на всички.Купих 200 килца сливки и като замерих захарноста рефрактометъра показа 25.Мислех че се е развалил и направих няколко теста на дистилирана вода и на едно грозде и според мен си показва вярно.Възможно ли е да са с такава захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2012, 21:12 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
bigcat написа:
Привет на всички.Купих 200 килца сливки и като замерих захарноста рефрактометъра показа 25.Мислех че се е развалил и направих няколко теста на дистилирана вода и на едно грозде и според мен си показва вярно.Възможно ли е да са с такава захарност.

Не....16-18% максимум

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 08:44 

Naskohondata1 написа:
bigcat написа:

Не....16-18% максимум
И аз така знам ама не.Сложих на 70 килограма бидон 4 кг захар разредени в почти 30 литра вода и тогава захарността отиде към 20.Пак проверих рефрактометър в кофа с 1 кг захар и 4 литра вода и си показва 20 значи би трябрало да е верен :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 09:59 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Много са сухи тази година сливите заради сушата.
Възможно е затова да дава грешка.
Моите са след пюрирането във вид на гъст мармалад, дори и след добавяне на вода почти няма разлика.
Захарност не съм се и опитвал да меря - то дървото дето бъркам стои право какъв ти захаромер. Не знам рефрактомера дали не греши и заради другите неща в сливите - влакнини, пектин алабала.
За мен сливите би трябвало даже да са по-слабо захарни от кайсиите.
Т.е. до 12-13 % макс. Евентуално някакви шампионски сортове да стигнат 15.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 18:55 
Аватар

Тази година направих сефтето да направя сливова ракия. 500 кг сливи родата под строй извади 40кг костилки. Сложих http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B8-zymaflore-x16 дрожди, които бях взел за черено вино. Добавих активатор за ферментация и подкислих с лимонена киселина, заради водата, която сложих. Добавих 100 кг декстроза. Ферментираха много добре и на 12 ден бяха готови за казан, но ги варих чак на 21 ден поради независещи от мен обстоятелства. Според количеството получена ракия излиза, че сините сливи бяха със захарност между 9 и 10%. От доказан източник четох за захарност на сливи до 12-13% ама чак 25 не вярвам.

“…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо…”
Иречек, 13.12.1881г.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София