Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2012, 22:03 
Аватар

Здравейте,
заложил съм пет сто литрови бидончета със сливи събирани по различно време.
На първия и втория ферментацията вече премина (минаха 18 - 20 дена и спряха да излизат мехури), а съм записал два казана за 22.09 и трябва да варя всичко тогава.
Та реших да ги "консервирам" да не им се изпари алкохола 12 - 13 дни.
Налях им в събота 08.09 по 5 литра патоки, разбърках и затворих капака. Днес 11.09 с :explode: установих, че и двата са изкипяли и всичко около тях е в пяна.
Какво по дяволите може да се е с...нило?

Благодаря в аванс на знаещите!

Последна промяна danny72 на 12 Сеп 2012, 08:18, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 00:56 
Аватар

Най-вероятно не е преклучила ферментацията, бълбукането е утихнало но има още няколко признака за завършване на ферментацията-измерване на захарността, падане на шапката, опит със запалена клечка и т.н. писано е доста.
Следващия път сложи едно водно клапанче и го наблюдавай поне 10-15 минути и ако не бълбука тогава затваряй херметически - но даже и да го оставиш с клапана няма да загубиш почти нищо от алкохола. Не пълни бидоните до горе - на 100л бидон оставяй поне 15-20л свободно место!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 08:44 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, нещо ме съмняват тия патоки. Да нямат някаква захарност в тях по някаква причина ?
Другия (по-лошия) вариант е да си вкарал някаква бактерия, която да е започнала бурно вкисване.
Третия вариант е да е имало на дъното недоразградена захар (материала е много гъст и трудно се бърка) и след размесването с патока да е изплувала отгоре, рестартирала е ферментацията и вече новата пяна е изкипяла.
По принцип пяната изглежда много, но като слегне установяваш че е не повече от кофа.
Аз така брах ядове с кайсиите, хем че бях там като изкипяха. Но се бях обърнал с гръб и ги видях късно.
Провери си нещата - дали ферментира, дали вкисва ...
Ако ферментира наново - не се ядосвай. Иначе ако не беше изкипяла нямаше да изкараш алкохол заради недоразградената захар.
Ако вкисва ... не е на добре.
Измери пак със захаромера !
Опитай на вкус дали киселее, ако имаш от къде - намери пеха лентички и виж какво е пехато. Ако е под 4 - значи вкисването е в ход. Не знам дали със сулфитиране ще се спре както при виното, но може да се опита и после на казана - сода бикарбонат докато има реакция. Иначе ще се получи много етилацетат, а той е вреден.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София