Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 10:23 
Аватар

Здравейте чувал съм от две места че след варене на грозде джибрите ги ползвали още един път че даже и два пъти.Какво мислите.Че таз година ще правя мускатова ракия и предвид цените на гроздето хич немисе хвърля джибрата и търся вариант за втори път.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 10:44 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Преди време един много уважаван от мен съфорумник беше писал, че е възможно винасата след изваряване да се ползва отново - това за мускат. Не съм го пробвал, и не мога да кажа какво ще се случи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 10:52 
Аватар

Местожителство: В.Търново
@АЗ - мисля че той има пред вид джибрата да се ползва за втора и трета ферментация.

Ами цената на захарта ? :)
Между другото - Захира на 1.94лв. в Т-маркет (руска верига в България)

За можене - може !
Колкото сок си източил - толкова сироп вливаш.
Сиропа да е 1:3 захар/вода (дава 25% захарност, обаче като се смеси с недобре отцедената джибра ще падне колкото трябва) + на всеки 10 л. вода по едно пакетче лимонтозу.
Дрожди не му трябват - те са вътре и са повече от необходимото !
Активатор обаче ще трябва, иначе рискуваш да замирише на запъртъци в края.
Купи го от сайта на Фланкер - vinarko.com

По принцип може и трета и четвърта ферментация с все повече активатор, но това са изгъзици. Ракията заприличва на спирт.

Да добавя и малко сметки :
1. От 100кг. грозде със захарност 24% и добив на сок около 60л. ще получим теоретично 14.4кг захар за ракия - ако гроздето е било на цена 80 ст. - 1 кг. такава захар излиза 80/14.4=5.55лв.
2. Заместването на 60 л. сок със захарен сироп 25% ще ни струва колкото 15кг. захар на средно 2лв. - 30 лв. /т.е. под половината на цената на гроздето/ (активатор за 4лв. също ще трябва)

Ако гроздето е над 24% и е под 60ст. , а захарта е над 2.5 лв. операцията се обезмисля. И да не забравяме че втората ракия ще е с далеч по-слаб аромат от първата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 13:48 
Аватар

Цитат:
Дрожди не му трябват - те са вътре и са повече от необходимото !

Че те не са ли починали скоропостижно по време на първото варене?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 14:43 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Предполага се , че не са варени джибрите, а само течност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 18:53 
Аватар

Е аз казах - оттакаш 60 л. виномтериал от 100 кг. грозде и вариш него. После на неговото място (на сока) вкарваш захарен сироп 25%. Дрождите са се утаили там в джибрата и след като влезе новата захар и кислород - се развилняват и започва нова ферментация.

Да се ползва самата винаса (обезалкохоления остатък в казана) вместо вода дали е удачно не се наемам да твърдя. Хубавото на винасата е че е достатъчно кисела и няма нужда от подкиселяване. По-скоро да се ползва 1/3 до 1/2 от нея вместо вода. Така се прави в Тенеси с бърбъна (sour mash) , но там е друга работа - имаме последващо озхаряване и киселинността играе важна роля задействието на ензимите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 21:11 
Аватар

При източване и варене само на виното е ясно че става. Въпросът ми беше дали след варене и на всичко може да се добави захар и вода в джибрите и да тръгне ферментация.Днеска взех хамбурски мискет по 1,30 лева и мие жал даги хвърля джибрите след варене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2012, 10:51 
Аватар

След варене "на всичко" ще имаш варени джибри. Ако ги насипеш със захар (няма да имат нужда от подкиселяване) и засееш с нови дрожди и активатор не знам какво ще стане. Най-вероятно ферментация ще има, но на вкус какво ще излезе ... Не знам.
А защо се натискаш да ги вариш нацяло и после да се чудиш какво да ги правиш ?
Мислиш ли че ако източиш само сока и свариш него, а после си пуснеш една втора ферментация и след нея като си фен на варенето на джибрите да ги свариш нацяло ще загубиш нещо ?
Каквото е останало от първата ферментация в джибрите, след втората ще си го вземеш пак.
Разлика няма.
А и е сигурно че ще стане добре и то без нови дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2012, 11:56 
Аватар

:D E много искам да видя човека който е сварил джибрите в казана , как ги вади , че и си ги носи в къщи ! :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2012, 12:46 
Аватар

victoryvt написа:
След варене "на всичко" ще имаш варени джибри. Ако ги насипеш със захар (няма да имат нужда от подкиселяване) и засееш с нови дрожди и активатор не знам какво ще стане. Най-вероятно ферментация ще има, но на вкус какво ще излезе ... Не знам.
А защо се натискаш да ги вариш нацяло и после да се чудиш какво да ги правиш ?
Мислиш ли че ако източиш само сока и свариш него, а после си пуснеш една втора ферментация и след нея като си фен на варенето на джибрите да ги свариш нацяло ще загубиш нещо ?
Каквото е останало от първата ферментация в джибрите, след втората ще си го вземеш пак.
Разлика няма.
А и е сигурно че ще стане добре и то без нови дрожди.

Идеята ми е да сваря всичко и после зареждам сварените джибри за втори път и ако се получи горе долу някаква ракия ще пробвам да я умешам с първата ракия или я оставям за догодина като взема пак такова грозде и госварявам с тази ракия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2012, 19:17 
Аватар

Местожителство: София
Може. Слагаш захарта директно във топлото джибре 20 на 100 и доливаш вода. Правил съм така няколко пъти на тъста, ракията не е супер но не е и лоша.
Тук в тази тема е споменато: http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=55&p=781#p781

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 13:48 

Местожителство: Хасково
rendiu написа:
Здравейте чувал съм от две места че след варене на грозде джибрите ги ползвали още един път че даже и два пъти.Какво мислите.Че таз година ще правя мускатова ракия и предвид цените на гроздето хич немисе хвърля джибрата и търся вариант за втори път.

Свари ли мускатовата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2012, 21:38 
Аватар

вчера сварих два от бидоните но ми се струва че ми пуска много малко. От първият бидон ми пусна 13,5л като я спрях на 45 градуса а от вторият в които сложих 8л паток пусна 19л.Бидоните са по 100л материал, захаромера показа 0%.Другите бидони ги оставям за след 1 или 2 седмици.Нормално ли е?Захарноста беше някъде около 21-24% но несъм сигурен точно колко и зажар не съм му слагал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2012, 09:09 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Според мен е нормално това което си изкарал, 13л./100 е добър резултат.
При мен от 80л. казан средно пуска около 10-11л. като я спирам на около 43 градуса :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2012, 09:34 

Местожителство: Хасково
От 200 кг муската отонел , без влагане на захар сварих на два пъти /100л казан/ 34 литра 57 градусова. Около 2 литра първак изхвърлих , и я спирах на 40 градуса. Гроздето бе със захарност 24 %.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София