Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2008, 14:13 

Четох из форума и никъде не видях технология как се прави ракия от грозде( като се почне от А до Я)?

Новобранец съм и искам да се пробвам.
Получих лозе 200 кв което нищо не е правено поне 3 години
ама викам да го обера поне да не става зян

Набрах 7 чувала с горзде бяло някъде към 130-150 кг
намачках го с чепките с машинка в два бидона по 120л напълниха се някъде малко над половината
източихме 8 л гроздов сок (шера)
и сега по на там незнам кво да правя че да не го хвърля
действието се развива на южна тераса (денем пече яко) в панелен блок.

съседа вика кисело било само за ракия да съм правил
да взема 25 кг захар и да е слагам
ама на мен ми се вижда много захарта
искам ми се и малко бяло вино да направя ама тати чувал че бяло става много трудно.
Мерих му захарността 20 градуса е.

Та въпроса е сега на къде? Помагайте. моля
ЖЕЛАНИЕТО ми е да направя малко бяло винце( пелин) че тати и жената монго го харесват, а останлото на ракия, която аз харесвам :)
ама да ли може и вълка сит и агнето цяло незнам :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2008, 12:39 
Аватар

Местожителство: Varna
Сигурно е вече късно че пиша, но за напред може да ти помогне:
-след смилането е хубаво веднага да източиш гроздовия сок за бялото вино, ако шарата е с захарност 20 процента не се слага захар ако е по малко се добавя докато стане 20 процента мериш с захаромер. Шарата първо се слага в бидон там добавяш на литър шара 1гр. серниста киселина, така престоява 24 часа. На другия ден внимателно източваш шарата от бидона без да разбуташ отайката, ако бидона няма канелка с маркуч. Наливаш в бурето слагаш в мазата и чакаш да преври. Ако не го пиеш бързо е хунаво след като се избистри виното пак да сложиш грам на литър серниста киселина и след 24 часа да прелееш виното в бидон да измиеш калта от бурето и после пак наливаш виното /пие се след 10 дни зада се разгради сернистата киселина/.
-с останалите джибри разпределяш ги в двата бидона по равно /хубаво е преди това да постоет 3-4 зада започне ферментацията, ако не са много сухи/ в бидоните допълваш една педя до гърлото с разтвор на вода захар и лимонтозу в съотношение:
- 1 кг. захар 4 литра вода едно пакетче лимонтозу
- водата трябва да е топла към 40 градуса, захарта и лимонтозуто се разтварят преди да се налеят в бидоните /някой слагат и мая за хляб 10 л. вода малко пакетче мая/
- бъркаш материала две седмици сутрин ивечер след това затваряш бидоните и трябва да проверяваш материала дали е готов всяка седмица има няколко начина:
-трябва да потънат джибрите
-топиш пръст в бидона и вкусваш трябва да няма сладка жилка и да горчи
- наливаш в една чаша само сок от джибрите слагаш захагомера трябва да потъне /да показва под 0 захарна концентрация/ ако потъне може и джибрите да не са потънали
Дано ти бях полезен

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2008, 15:19 

Благодаря за отговора!

1."след като преври" е когато захарността стане 0, а алкохола 10 -11 гардуса, тогава го преливам слагам серниста киселина чакам 24 часа и пак го преливам и чакам още 10 дена и става за консумация
така ли?

2.Ако говорим с числа от 100 кг грозе с чепките
колко вино е препоръчително да се отдели и колко да остане за ракия

3. след това колко захар е добре да се слага ?
или колкото и да сложа важно е да спазя пропорцията 3:1 (или 4:1) и една педя под гърлото на бидона?

4.Лимонтозото за по пълна ферментация ли се слага?

стана ми ясно че чепките трябва да се махат
ама това за догодина вече
даже рабецова мрежа си мнамерих вече да го роня от чеките
след дъжд качулка ама за догодина да съм готов:)

5.След като джибрите паднат и стане захарност 0 кога варя и до колко може да почака?
[/b]

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2008, 21:39 
Аватар

Местожителство: Varna
1. Сернистата се слага след избистрянето на виното за стабилизация. Когато се избистри преточвяш, миеш бурето, наливащ го пак и тогава слагаш сернистата киселина. На бутилките на сернистата киселина има описание кога може да се слага и по колко грама на литър но аз слагам по един грам на литър.
2. Различните сортове пускат шара различно, но е добре бурето да се напълни до горе /четири пръста под горния отвор, защото като ферментира прави пяна и тя излиза отгоре/. Ако не ти стига купи още грозде или допълни с вода и захар 4към1, което не е за препоръчване. При бурната ферментация горният отвор не се запушва плътно има два начина:
- с ябълка, която се слага цяла отгоре само се натиска малко
- тапа с маркуче което се слага в буркан пълен с вода
3. При твоя случаи ако имаш 100кг. грозде и налълниш 50л. буре то ще останат влажни шлюпки и семки, зада напълниш два бидона по 120 л. ще ти трябват поне 30 кг. захар 120л. вода ще се получи около 150 л. разтвор /таман около 200 л. с джибрата за двата бидона/
4. Лимонтозуто се поставя за усигоряване на по добра киселинна среда на бактериите

За чепките и аз ги махам, ама ако точиш веднага гроздовият сок мисля че могеш да ги оставиш. Семките съдържат пак горчилка, има машини които като сложиш гроздето в тях вадят само гроздов сок и отделят почти суха маса /шлюпки, семки и чепки /

5. Когато спре ферментацията трябва бидоните да се затворят добре, аз слагам един дебел найлон, затварям капака и стягам обрача. Варя когато има свободен казан. Но хора от форума които са професионалисти /работят това/казват че колкото по бързо се свари толкова по добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: а
МнениеПубликувано на: 24 Окт 2008, 09:10 

ще направя едно пояснение след преключване на тихата ферментация /минимум три седмици след булната/ се слага около 0.6 до 1 грам 6% серниста ,изчаквасе десетина дни да се разгради кисилината и тогава се откалява виното :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2008, 16:38 

Благодаря на ИКА ама късно видях какво е написано

И честито вече оплесках нещатата с виното таз година
една седмица след бурната ферментация сложих сернистата киселина

бурната ферментация мина в пластмасови туби с отворени капачки
което явно е пъравата грешка( трябвало ми е воден звънец)

след бурната, тихата в затворени съдове без въздух(пълни догоре) ли се прави или и тя на воден звънец 4-5 седмици

сега да го затварям ли плътно без въздух в шишета
или да го слгам в джибрите и на ракия

утре ще ходя да пека райкията
да видя и сефтето с нея кво ще стане
страхме е да не я загоря и кога да почна да събирам чиста ракия и кога да спра. ще търся някой по-вещ ама ще видим кво ще стане

имам 3 бидона по 60 л материал почти без чепки(махах ги с дрелката докато го бърках
сложих 24 кг захар и 72 л вода 3:1
сега съм пиготвил:
3 пакета сода бикарбонат - срещу някви кофти съединения
1кг морска сол - за бистрота
4 глави червен лук - за мекота
10г медициска дъвка - за мекота или аромат неразбрах
1л 95 градуса спирт етанол- незнам що май да стане повече
1кг брашно - за запушване на казана

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ХА
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2008, 17:09 

здрасти,от прочетеното не виждам защо се опасяваш за ракията,материала ти е без чепки воднист ,само много добре почисти казана МНОГО ДОБРЕ БЕЗ ДА БЪРЗАШ .
сол слагам 1 кг на 100 л материал/ но всичко това със солта и др не е важно/ важно е да ти е добър материала.
дъвка според мен не е необходимо,за мен по добра от чистата гроздова няма, но все пак ти ще си я пиеш ако ти харесва с дъвка давай.
огъня в началото може и да е малко по силен,но когато наближи да теква намаляш на тих ,бавен огън / голям дънер вече да се е захванал и да подържа/ ТИХ ОГЪН ТОВА Е НАЙ ВАЖНОТО на 250 л казан събирам два литра първак задължително.
моята я спирам на 45 градуса и другото за патоки които преварям другата година.
УСПЕХ И ДА ПОЧЕРПИШ :D
виното си сбъркал доколкото разбирам,че си сулфатизирал след бурната ферментация,което може и да е довело до лош мирис и прекъсване на ферментацията.
в пълни съдове виното се държи след като е откалено и са преключери ферметационите процеси,до тогава въздуха е полезен и не е страшно.
айде дано съм бил полезен

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2008, 19:23 

серниста к-на сложих една седмица след КРАЯ на бурната ферментация
а разбрах че е трябвало да минат поне 4 седмици и чак тогава да е сложа киселината

Та от тук на къде?

сега да чакам ли още 4 седмици за тихата ферментация и ако не се е избистрило да слагам бентонит или той е преди сер. к-на

аз мисля да го затворя без въздух да чакам 10 дена да се разгради к-на и да го пълня в пластмасови шишета от 2л до горе(без въдух) и квото стане

не се е получил мирис на разваления яйца
даже днес ми изглежда по бистро "винцето"

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: готово
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2008, 11:09 

пекнахме ракииката
голямо чистена на казана падна не беше ползван 5 год че беше и загорен
изкарах малко над 37 л 55градусова гроздова ракиика

сега отлежава отворена в бидонче с тензух отгоре
вече 2ра седмица тази седмица
и нарязах кило и половина ябълки

градуса е паднал вече отива към 53

Кога да е затварям в шишета че нямам буренце
и кога да е разреждам или да си оставя така и когато ми трябва да сия разреждам

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ХА
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2008, 14:30 

АМИ ОСВЕН ДА ТИ ИЗВЕТРЕЕ РАКИЯТА НЕ ВИЖДАМ ДРУГО КОЕТО ЩЕ СТАНЕ ,КАТО Я ДЪРЖИШ В ОТВОРЕН СЪД. ЗАТВАРЯЙ НЕ СИ ХАБИ РАКИЙКАТА.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 13:56 

Ами изветря си за 30 дена стана 51 градуса
сложих и водичка
по формулата

37л ракия по 51 градуса =1887 алкохолни единици

който разделих на 40 градуса и получих че трябва да станат 47 литра такава ракия
47 - 37 =10 л вода за разреждане

солжих и черничеви пръчки за цвят
след като махнах кило и половина нарязания ябълки стоели една седмица

монго си и харесвам аромата
това от моят скромен опит

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 20:49 

Местожителство: Plovdiv
Много е възможно въпросната ракия вече да е изпита,но не разбрах винце имаше ли,или отиде в казана ?
Държа да отбележа перфектната навигация на двамата колеги.Личи си разбиране на материята.Бих опитал с удоволствие и от техните запазени марки.
Имам няколо забележки,които биха подобрили "технологията"
1.Мног е важно гроздето да се почисти от загнило,ако има.
2.ЖЕЛАТЕЛНО е да се използва мая,била тя за хляб,или лиофилизирана.Това не са бактерии,а дрожди и не се нуждаят от лимонтозу.Идеята е правилната фирментациа да подтисне 30-те паралелни и направилни,които произвеждат оцетна к.,ацетон и др.
3.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО серниста още с мачкане на гроздето.
4.ДОБРЕ е да се оставят 10-20% чепки(зависи от сорта).Наличието натанини спомагат избистрянето и стабилизацията.
5.Не е нужен "сифон.Марля е предостатъчно.
6.ЗАТАПВА се готовата ракия.
7.Времето за ферментация е функция на маята и температурата.Правилната темп. е 18-20 градуса,на НЕ ТРЯБВА да е по-малко от 16 и повече от 33. На 34 започва вкисване.
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 22:07 

Винцето отдиде в казана.
Оплашиха ме че бяло винце трудно става и не ми беше много ясна технологията му та малко бях по объркал със слагането на сернистата едва една седмица след приключването на бурната ферментация е сложих а трябваше да изчакам още поне 3 разбрах. Но догодина ще опитам отново по смело и с по ясна технология.

За ракииката се получи мнго добре
опиталите е оценят като много добър продук с добър аромат.
И с нея направих една издънка
ама явно на мнго хора им се е пиело.
При прецеждането с тензух и шлаух процеса течеше бавно бавно та реших да се окъпя и я по забравих после филм гледах и като се сетих гледма я езерце в стата от ракиика бахси екстрата
отдидоха 3-4 литра .
ама здраве да е отанаха доста литри.
някъде към 43 литра излезе всичко 40 градусува ракия
Благодаря на всички за напътствията и тайните в майсторлъка.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 23:33 

Местожителство: Plovdiv
Много се радвам за ракията, малко ми е жал за винцето, но живот и здраве има и следващ път и тогава ще е както трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2011, 08:27 

изпих виното останаха само джибрите трябвали пак да гоня захарност 22-23 за ракиа

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София