Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 21:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 13:54 
Аватар

Мерси, бате иво. Тъй и ще направя. Стафидите ще ги махна. Доколкото мога ще махна и мазния филм, който ще се образува върху отцеденото вино. И.... квот е рекъл дедо Боже. Днес температурите са : 15 гр. околна, 16 гр. В шапката. Дадох му малко топлина, мисля и малко активатор да сложа и до няколко дена ще има пряко предаване "от казана "! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2015, 14:10 
Аватар

Хм, ето ги и резултатите от джибрето от стафиди.
Първо прецедих стафидите както обещах. Не дочаках докрая ферментацията и без това тия стафиди ги бях "отписал", вече. Стигна до 2 об.%, но не ми се чакаше повече. Излязоха около 80 л.вино - горчиво с аромат, нямащ нищо общо с аромата на бяло грозде. Просто "някакъв" аромат. Сложихме в казана виното, заедно с 12 л. патоки от предишно варене на гроздови джибри, замазахме с тесто, запалихме и зачакахме. Продуктът тръгна след 2 часа/времето беше студено, около 1 гр. С/ на по - малко от 70 гр. Първакът , бистър, беше с някакъв мирис на сладкарска подправка, примерно на някаква дъвка за балончета или нещо от сорта. Отделих 800 гр., който директно замина в казанчето за водата, за чистачките на аудито. После започнаха дегустациите на т.нар. сирец. Ми, "няква ракия" без някакъв натрапчив вкус или мирис. На вид - бистър. Започнах да се обнадеждавам леко. Пресякохме на 42 градуса. Изкарахме 13 л. ракия на 50 гр. и 10 л патоки на "незнам" колко градуса. И без това реших, че повече няма да ги ползвам. Все пак съм ги запазил. Докато варихме ракията дойде един приятел, който ми предложи дъбов чипс. Веднага приех. Сложихме го направо в тубата с готовата ракия. Добавих и парчета от една дюла, намерена в двора на бабето - като се е почнало с експериментите.... За 2, 3 часа ракията се оцвети прилично. Днес, вече прецедена заминава в бурето, да видим там какво ще се случи, по-нататък.
Като цяло не съм доволен от експеримента си със стафидите, най-вече ако говорим за различните вкусове и миризми, които се появиха по време на ферментацията и дестилацията им. Иначе, ако се абстрахираме от тях, ферментацията премина като "по учебник" със съответните температури, дебелина на шапката и приключи сравнително бързо.
Ако реша пак да се занимавам със стафиди, бих обърнал по специално внимание на качеството им преди да пристъпя към действие. А, именно: 1.Стафидите не трябва да бъдат мазни, на пипане. Това, обикновено се дължи на разни мазнини, които използват производителите за да не се слепват зърната при изсушаването им и след това при ферментацията се превръщат в бог знае какво. 2.Миризмата на сяра/пресно сварени яица/, при мен се получи няколко дена след стартирането на ферментацията, най - вероятно показва наличието на
бай Танас : "SO2 известен като Е220 се използва при сушените плодове. Интересно под каква форма и дали се използват и/или други консерванти, които биха могли да са причина за неприятната миризма."
която след своето разграждане или преминаване в друг вид съединение ,получава миризма на "повръщано".
Ето и една статийка, доставена ни благодарение на любезното съдействие на мсергиев за допълнителните вещества, които биха могли да се добавят при обработката на стафидите в процеса на изсушаването им.
3.Бби следвало да се погледне и срока на годност на стафидите, при мене този срок беше изтекъл.
Наздраве и весели празници.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2015, 17:07 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Според мен ти заслужаваш званието: "Дебютант на годината" !!! :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2015, 09:49 
Аватар

:megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2015, 13:33 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Е малко по-скромно трябваше да се усмихнеш де ! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2016, 09:23 
Аватар

@jiwano:

Нещо не разбрах - това само с 250 грама стафиди ли беше?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2016, 09:48 
Аватар

deo71 написа:
@jiwano:

Нещо не разбрах - това само с 250 грама стафиди ли беше?
Не. Тези 250 гр бяха заделени за друг експеримент.

jiwano написа:
...... Междувременно ексериментът "кипна" сам. /Въпреки промиването с вряла вода на стафидите./ Съшия гаден мирис - значи не е от дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Часова зона: Европа/София