Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2013, 22:10 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
plamm написа:
Да ама не ..... този вариант с добавянето на водата го премислих ама не става заради обема на казана 120л където може да сложиш максимум 100л материал.
20кг захар са 12.5л +15кг стафиди(горе долу 15л по мой практически опит) = 27,5л (захар+стафиди) +85л вода = 112,5л , ако ппрецежда не знам какво ще остане.
Абе "Мони" нали се учих от теб на тези работи.....я наздраве :prost2: То като погледна, не си заслужава тази математика да спестим на колегата десеттина лева от захар.
По скоро е образователно :klatsch: - като хоби и за това как трябва да се изпипват нещата.

А бе Аз не съм математик но не се ли увеличава плътността и от там относителното тегло на водата а обема беше с нещо малко/ не съм сигурен с колко/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2013, 22:25 
Аватар

Е нека да дадем поле за изява и на физиците :idea:
Тези прехвърляния от кг в литри и т.н. съм ги взел от форума и работят с много добра за практиката точност.
На 200л бидон, като зареждам и смятам, материала ми дава до 2-3л разлика и то защото всяка кофа с вода дето наливам не е перфектно точна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2013, 16:32 
Аватар

:) :) :)
Благодаря най-вече на MONI и също на Plamm за точните съвети които ми дадоха за да си сваря ракията от стафиди!!!

Докладвам резултатите:
- стафиди (захарност според моите измервания 60%) - 25 кг., чувал закупен от борсата; (разделени в два бидона по 120 литра);
- захар - 25 кг. на "Захарни заводи";
- вода - 130 литра ( налята за достигане на захарност - 22%);
- лимонтозу - по 1 пакетче на бидон;
- активатор на дрожди - 1 пакетче;
- дрожди - 2 пакетчета.
Стафидите бяха накиснати за 24 часа с 15 л. вряла вода и разбъркани с бормашина само веднъж. След поставяне на активатора, лимонтозуто и дрождите още веднъж във всеки бидон. Бурна ферментация около 2-3 дни, след това бидоните бяха запечатани с тиксо и оставени с "водна възглавница" да ферментират до ~ 1,5-0 % захарност.
Варене само на течността, прецедена през мрежичка ( от стафидите смятам да варя ракия още веднъж).

Резултат - от първото варене - около 58 литра материал варен докато гори;
След преварката, след разреждане с минерална вода - 45 литра - 45 градуса ракия :dance: :dance: :dance: и 8 л. патоки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2013, 18:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Браво :2thumbs: Сега следва оцветяване + овкусяване ;
Дъбов чипс Френски /има го по магазините/ и ако ти е останало една шепа стафиди,
всичко това в 'тензухче' и в ракията за 15-20 дена.Наздраве :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2013, 11:58 

Здравейте колеги. Моля за съвет. Днес видях сайта и разбрах, че съм объркал технологията. Понеже в началото незнаех колко захар да сложа при 30 кг стафиди разтворени в 120л вода. В началото разтворих 5кг захар на седмия ден прибавих още 6кг захар и като измерих захарността захаромера показа 6.5%. Днес е 11-тия ден от началото и мисля след 2,3 дни да прибавя още 12,13кг захар.Надявам се да се получи захарност около 20,22% захарност. Въпроса ми е дали ще се получи годна смес за дестилация и дали да ги прибавям тези 12,13кг захар за да не обърквам още повече процеса. Стафидите ги разтворих в топла вода и прибавих едно пакетче хлевна мая. В първете дни реакцията беше бурна сега след второто прибавяне на захарта също е така, но незнам защо захарността беше 6.5%, очаквах да бъде 10,11%. Дали,че процеса веднъж беше започнал. Който може да помогне със съвет, за което благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2013, 21:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Добавянето на захар по време на ферментацията не е проблем, но не можеш да мериш вече със захаромера !
Защото още на първия ден ферментация дрождите изяждат доста много от захарта. Ти добавяш още захар - мериш 6.5% и решаваш че е малко - добавяш още 12 кила и с ужас установяваш че тя пак е 6% :)
Единствения начин да прецениш колко да добавиш по време на ферментацията е да си знаел началната захарност преди ферментацията, а това май не е така ?
Тъй че по-добре помисли и реши дали не е достатъчно добавена захарта.
Какво ще стане ако прекалиш със захарта - дрождите ще вдигнат алкохола в кашата и в един момент ще спрат да ферментират, тъй като те си имат горна граница на алкохол след която спират и полягат на дъното или умират.
Кашата ти ще остане недоферментирала и ти ще загубиш парите за недоферментиралата захар, но нищо друго лошо няма да стане.
Е, най-много да карамелизира в казана ...
Всичко се смята на база захарност ПРЕДИ ферментацията, после вече и да мериш с рефрактомер, със захаромер - все тая - нищо вярно няма в показанията им.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2013, 15:06 

victoryvt написа:
Добавянето на захар по време на ферментацията не е проблем, но не можеш да мериш вече със захаромера !
Защото още на първия ден ферментация дрождите изяждат доста много от захарта. Ти добавяш още захар - мериш 6.5% и решаваш че е малко - добавяш още 12 кила и с ужас установяваш че тя пак е 6% :)
Единствения начин да прецениш колко да добавиш по време на ферментацията е да си знаел началната захарност преди ферментацията, а това май не е така ?
Тъй че по-добре помисли и реши дали не е достатъчно добавена захарта.
Какво ще стане ако прекалиш със захарта - дрождите ще вдигнат алкохола в кашата и в един момент ще спрат да ферментират, тъй като те си имат горна граница на алкохол след която спират и полягат на дъното или умират.
Кашата ти ще остане недоферментирала и ти ще загубиш парите за недоферментиралата захар, но нищо друго лошо няма да стане.
Е, най-много да карамелизира в казана ...
Всичко се смята на база захарност ПРЕДИ ферментацията, после вече и да мериш с рефрактомер, със захаромер - все тая - нищо вярно няма в показанията им.

Благодаря,колега!Сега съм по-спокоен,че не съм объркал тотално нещата.Като чета предни постове,разбирам,че захарта спрямо стафидите е около 1:1съотношение.Аз до сега съм сложил 11кг захар на 30кг стафиди в 120л вода.Стафидите са от борсата на 2лв кг и не са много качествени,мисля да добавя още 12,13кг захар.Знам ,че е налучкване,но при тази ситуация ще рискувам.Живи и здрави, следващия път ще меря захарността в началото.Още веднъж ти благодаря,и желая всичко добро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2014, 22:22 
Аватар

Здравейте колеги
Да се похваля и эа ракията от стафиди.
5кг стафиди 5кг эахар обща эахарност 25,60лт джибра
Ферментация 17 dena ,добив 10лт 51% 3лт паток на 30-35гр
Special thanks to plamm,victoryvt,lhristov

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2014, 19:46 
Аватар

:klatsch: Браво, да си я пиеш със здраве....като поотлежи. Как я намираш като качество, аромат...?Вярно че е още прясна но все пак?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2014, 22:11 
Аватар

plamm написа:
:klatsch: Браво, да си я пиеш със здраве....като поотлежи. Как я намираш като качество, аромат...?Вярно че е още прясна но все пак?

Благодаря, ПРеварих я с анасон и след седмица ще раэреждам do 47 vol.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 17:46 
Аватар

И сега, какво? Гроздето свърши. Кой варил - варил. Идва време за ракия от стафиди,кайсии и други сушени плодове. В олх се подвизава една обява за стафиди по 1,80лв на кг. Човека не си вдига телефона. Пак ще му звъня. От Габрово е, не очаквам да ми върне обаждането. :megagrin: :megagrin: Ще видя как точно ще процедирам. Казана ми е 76 кг. Ще ми се ракийката да е по стафидова, отколкото захарна. Ще сложа и лимонтузу и дрожди, може и активатор. Чудя се какви дрожди биха били подходящи за "златната стафида", предполагам така се казва щото е от бяло грозде. Тази вечер ще разговарям с един приятел от Пловдив/там явно са най-добрите :gott: /, който всъщност е от Добри дол - Ломско, та той прави много хубава ракия от стафиди. Искам да събера повече инфо за новия си проект, който ще е 5 - ти поред, откакто се занимавам с ракиепроизводството. Благодаря предварително на всички които ще се отзоват. Материята не е много по-сложна от производството на ракия от грозде, но скромният ми опит показва, че риск да се изпорти нещо или да не тръгне както трябва е голям. :megagrin:
Поздрави и наздраве :2thumbs: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 18:57 
Аватар

Аз ще следя проекта ти с интерес ,ако публикуваш впечатления!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:01 
Аватар

Задължително. То ми е принцип да публикувам впечатления, за радост на админ-а :lachtot: :lachtot: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:34 
Аватар

Поправка: златната стафида е свършила. Има само промишлени стафиди за ракия. на 1,80 лв килото. Който се интересува- има и фОрми за ракия. Докато се разберем с габровеца , че става въпрос за фурми, голЕм зор. Говорих с пловдивчанина с добридолски произход, според него се слагат стафидите във вода в съотношение 1/4. Мисля, след това да ги разбия с дрелката/както при гроздето/ и да премеря захарността. Да ги удурдисам до 22-24 % захарност с вода или захар и после да посея дрождите. Задължително да сложа винена киселина/лимонтузу/ и гаааз! :lachtot: Е тва е засега. Утре ще поръчам стафидите и дрождите/Винени дрожди Actiflore F33/ и действам!
:zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 18:37 
Аватар

След дълго търсене, днес си купих 20 кг. от ето това
Прикачени файлове:
c3f8782715255589fdc670e47c744695791bb5eea05baeb2febfba62bb8ad90c.0.jpg

Все си мисля, че блестящо съм се справил дотук. Стафидите са чилийски. Качеството им е много добро поне на вид. Сложих 250 гр. стафиди в 1000 мл. вряла вода и пасирах хубаво - за експериментално измерване на захарността. Прецедих през гъста цедка.Показа 18 об% при 30 гр. температура. Сега го чакам да изстине. :)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София