Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2015, 18:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Неприятно. Щото стафидите изглеждат примамлива суровина за производство през мъртвите периоди. Айде SO2 да кажем изкисване и изплакване, ама мазнината :nixweiss:
Има стафиди без консерванти (или поне за такива ги продават), примерно в диетичните магазини, ама цената :afraid: http://www.zoya.bg/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D ... D1%8F.5514
Иначе от Султанина каква ракия става :breit:
ПП. Поне видяхме и 3-тия най-често използван консервант - Е501
"серен диосид, калиев карбонат или растителна мазнина, която да ги консервира"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 06:30 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
..

Последна промяна Naskohondata1 на 30 Ное 2015, 06:13, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 06:30 
Аватар

Като чета за какво говорите...нямам думи
Поне 20 пъти съм правил ракия от стафиди,и никога не съм попадал в такава ситуация
Явно за бедните държави върви стока с ниско качество ,която по някакъв начин трябва да издържи много дълго

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 09:19 
Аватар

Местожителство: Плевен
Насе,що правиш ракия от стафиди?
При теб няма ли целогодишно плодове?
И ако си варил някакви екзотични ракии,трябва да споделиш :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 10:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Адаш, според мен проблемът идва от т. нар. "индустриални стафиди" които тук се продават под TM "Стафиди за ракия" . Не ми се вярва в US да има такива :roll:
Конкретно в случая на jiwano, който беше разконспириран от екип експерти 8-) проблемът е най-вече от мазнината и изтеклият срок на годност.
Ти от къде взимаш и на каква цена?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 12:48 
Аватар

Аз все пак оставих ферментацията да продължи естествения си ход, без много вмешателство от моя страна. Само потапяне ог време на време на шапката и разбъркване с дрелката за да нацепя зърната и да дам храна на дрождите. Мерих захарност 15 пр., температура на шапката - 21 гр, на околната температура - 16 гр. Стабилна ферментация.
Междудругото съм запазил 250 gr. Стафиди за апомат и вкус на бъдешата ракия, но очевидно няма да ги използувам по предназначение. Ако някой прояви интерес мога да му ги изпратя по пощата :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 14:19 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Аз съм съгласен да ми ги пратиш , но пощенските разходи да са за твоя сметка ! :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 20:22 
Аватар

Марио, току що ти се размина със стафидите. :lachtot: Реших да си направя експеримент с тях. Изплакнах ги хубаво с вряла вода, без да ги пасирам. Ще им сложа захар/вода по горната схема и ще ги чакам да си ферментират с дивите дрожди, които са в тях. Миришат леко на опушено, на вкус са прекрасни. Да видим как ще се държат като аромат,скорост на ферментацията и пр. Ами ако гадната миризма се дължи на дрождите!?! Не знам, бъдещето ще покаже. :zauf2: :zauf2: :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 20:41 
Модератор
Аватар

След врялата вода с която си ги изплакнал не очаквай ферментация от диви дрожди! :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 20:50 
Аватар

Да е вряла, колко да е вряла. 60 тина гр. - от бойлера. Ако нищо не се случи ще им ръгна зимафлоре рх 60, имам останали от един друг проект и те така... :lab:
П.П. Нали е за Хексперимент :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Ное 2015, 20:52 
Модератор
Аватар

Не чакай , ръгай ! Щото междувременно може да се намърда някой случаен нашественик .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2015, 06:11 
Аватар

Стафиди взимам зимата,за да не забравя хобито
Не са евтини,но пък вършат работа...Адаш ,забравих им цената,иначе е от restorantdepot.com
Верига,подобно на Метро,пазарува се на едро.Тези ,които взимам,не съм виждал по обикновени магазини

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 14:26 
Аватар

Местожителство: София
Преди години мой приятел беше заредил стафиди. Не знам как е процедирал/ колко време ги е киснал,колко захар и т.н/ но материала беше готов за варене. Това което потече-черна мътна ракия, миришеше ужасно наподобяваше мазут. Иначе имаше приличен градус около-60.Казана едвам го изчистихме- черен, мазен, вонящ. Такова нещо никога не ми се беше случвало. Какво са им слагали на тия стафиди, какво са ги обработвали един господ знае.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 21:40 
Аватар

Това , дето си го написал много ме озадачи. Моите стафиди вече се "оправиха ". Вече почнаха да миришат на джибри. Ферментират стабилно. При ок.темп. 16 гр. в шапката е 19 гр., захарността гони 3 об. %. алкохол. Сигурно, скоро ще варя. Мисля, да е без зърната -май достатъчно се компроментираха дотук. Ама ако взема да прецакам казанО -тона ще е върха на простотията.
За експеримента :
Два пъти неуспешно опитах да дехидратирам дрождите - нищо. Междувременно ексериментът "кипна" сам. /Въпреки промиването с вряла вода на стафидите./ Съшия гаден мирис - значи не е от дрождите.
Но ако изпортя казана с тия стафиди - не знам какво ще правя. :explode: :explode: :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 14:12 
Аватар

Местожителство: София
Ми прецеждай и вари без тях-няма да загубиш нищо ,а според мен тъкмо обратното. Ако има останали някакви гадории в стафидите поне да ги разкараш. За експеримента- където казваш, че мирише гадно, като се замисля най-вероятно стафидите на моя приятел са били с доста мазнина. Явно при варенето/ не сме прецеждали/ се получи тая реакция и това мазало, което пак е в подкрепа за прецеждането. Така смятам, че и за казана няма да имаш притеснения, а и тия дни чакаме хубави резултати :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 112 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София