Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Май 2012, 08:58 
Аватар

нормален в смисъл че съм я изпуснал ли?
чудно ми е само че материала не е кисел, не минава ли след алкохолна ферматация в оцетна?
И ДРУГ път съм изпускал плодови джибри и материала става кисел

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2012, 09:36 
Аватар

Ура!
май с капака с клапана явно съм подтиснал ферментацията след като го махнах и пуснах кислорода взе да се пени бълбука газира и днес след 12 часа вече е показва
с мост метъра 4
с захаромера 5
с рефрактомера 5 явно дигна захарта на 5
само не разбирам как може вчера да показва почти нула защо уредите не отчитат захарноста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2012, 17:58 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Материала се рзбърква хубаво,преди да се мери захарността

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 10:56 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Как може да се вдигне захарността ? Тя трябва да спада по време на ферментацията.
Има нещо неясно в тая постановка, но най-вероятно си е готов материала за казана.
200 kг. ябълки ако са били с 10% захарност собствена дават 20 кг. захар, още 30 кг. купена захар - общо 50 кг. захар.
Имаш 380 л. материал (грубо) с 50 кг. захар в него - това прави 13% начална захарност.
След нормална ферментация ще имаш около 6% алкохол в течността.
Ти си дестилирал 50 л. с 6% алкохол - това е 3 л. на 100% или 9л. на 33%.
Според твоя резултат - получил си 6 л. на между 20 и 35%
Ти го наричаш паток, понеже му е слаб градусът , но то си е питеен алкохол, който трябва да бъде преварен.
Просто си сложил много вода (или малко захар), затова и няма как от 5-6% алкохол в материала да извадиш над 40% питеен алкохол с обикновен казан. Затова преварка и готово.
(от 50 кг. захар може да извадиш 50 л. ракия - водата няма да роди алкохол :) )
Този съд твоя има ли си воден клапан ? Ако има - добре, ако няма ... значи се опитваш да газираш материала и рискуваш да недоферментира. Отварянето на капака освобождава налягането , но има опасност от зарази - по-скоро да е леко открехнат колкото да излиза въглероден двуокис, но нещо ме притеснява твърдението ти че захарността ти се била качила след отварянето на капака :shock: това няма как да стане, освен ако нещо не влияе освобождаването на въглеродния двуокис.
Мисля си че по-скоро първото мерене нещо не е вярно, или просто е взета пробата по различен начин ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 11:09 
Аватар

Мерси за подорбния отговор на Виктор
Значи по моите дела, казана от инокс има капак с воден клапан, който според мен явно спира достъпа на кислород респективно ферментацията и понеже аз го затворих материала още същия ден след като го приготвих е започнала някава ферментация която после е спряла/липса на кислород или се запучил клапана/ след 2 седмици като съм го отворил съм пуснал кислород и тя пак започна бурно.
Относно грешното мерене отричам заото аз имам следните уреди с които регулярно си правя от години вино от грозде и сливови ракии
1. мостметър италиански от бриколаж 2. виномер украински от битака с алк скалА И 3. рефрактометър бг професионален за захарност.
след като отворих казана на 12.05 днес на 16 направих контролно измерване и имам следните резултати:
мост-4% виномер5% и рефракт 7 а материала изглежда все още ферметира зашото се пени има полусолидна шапка и бълбука а се появиха и плодови мушици макар и малко ама то тия дни е студено. на вкус ми изглежда почти готов много леко кисело сладка жилка и слаба газировка.
сега направих и още нещо на 13,05 отделих проба прецеден сок около 0,5 л и днес също го замерихи опитах според мен е готов за варене с мост -2 с виномер-4 рефр-4
Понеже нямам опит с ябълките и не знам уредите какви данни трябва да показват оптимално ще действан на вкус и мирис :) пак после че съпоставявам резултата. та затова ми е важно да знам какъв алкохолен градус имам приблизително в материала при добра ферментация.
Мога ли да попитам как изчисли че крайния алкохолен градус на материала при захарност 13% и 380кг материал/ е той може буи е 410 заото вода 180л материал 200кг и захар 30кг/ е 6%?
и втор мислите ли че ако материала е готов и затворя капака с водния клапан ще спра киселата ферментация за определео време нали така виното от грозде се съхранява.
Предварително благодаря за съдействието !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 11:29 
Аватар

Дрождите преобразуват захарите в алкохол с коефициент около 0.56 - т.е. 13 * 0.56 = 7.28 % и то при положение че свърши на 0 - твоята не е била на 0 - значи е по-малко от 7% в момента.
Това дето го наричаш виномер има скала за алкохол, която съответства на показанието за плътност (всички захаро- спирто- вино- и прочее -мери всъщност мерят плътност на течност) та виномерът ще ти покаже някакъв предполагаем % алкохол, който той изчислява така : счита се че виното е започнало да ферментира при захарност 20%, в момента я мерим 5 - значи са изядени 15 - следователно ако беше вино щеше да е с алкохол 15*0.56 = 8.4%.
Обаче ти не си стартирал от 20% захарност , а от 13, тогава при сегашна 5 имаш разлика 8 -> което дава потенциален алкохол 4.5 % приблизително.
Абе с две думи - гледай си външните признаци и като решиш че е свършила ферментацията дестилираш и мериш резултата.
Водния клапан си има голяма роля, но тя е в посока да предпазва материала от зараза.
Вкарването на кислород е важно само в началото на ферментацията. Тогава дрождите се размножават и им трябва кислород, след това вече ако искаш алкохолен добив - им спираш кислорода !
Ти сега си вкарал наново кислород и е тръгнала пак ферментация, но щеше да е по-добре да си беше довършена без кислорода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 13:52 
Аватар

отново благодаря за ценните съвети , но не разбрах ако е добре да се извършва ферментацията без кислород защо за този съд от инокс за ферментация има специален капак на дупки да се потапя шапката,а този който имам с клапана е за съхранение на виното след като се отдели от джибрите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 23:16 

Здравейте колеги.Тази година имам доста ябълки и реших да направя ракия от тях.Натроших ябълките сварих ги и ги сложих в бидони като добавих по 10кг. захар и около 35 литра вода общо на бидон от 80л.Дотука добре но след третия ден не личи да е започнала ферментация,материяла е доло а отгоре само вода и материяла сладни.Въпросът ми е дали е рано още за започване на ферментация и ли трябва да се слага лимонтозу, мая или други неща за предизвикване на ферментация.Не съм мерил захарност но ще я измеря.Проблем ли е да изчакам до неделя да видя какво ще стане или да предприемам нещо. Ако трябва да се слага нещо в джибрите в каква пропорция да .Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 23:54 
Аватар

С това варене май си избил дрождите и няма да ти заври ........Слагай винени дрожди или мая !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 09:13 
Аватар

Ами да - след варене на 100 гр. какви дрожди чакаш да ферментират ?
Слагай някакви - за плодово вино, за трудна ферментация, в краен случай мая за хляб от кубчетата (3 кубчета на 100л. каша)
Активатор също може да се добави при добро желание.

Ако не направиш нищо - има голяма вероятност да тръгне друг процес - вкисване. Побелее ли горе и да стане като ципа - пиши го бегало.

И понеже Илюша ще ме захапе за маята - да дам едно сведение - тая на кубчетата има голяма вероятност да е точно дрожди за алкохол от някоя спиртоварна, оказва се че те имат и странична дейност - понеже им остава много дрождева маса я правят на прясна мая за хляб. Разбира се - трябва да се провери точно коя мая от какъв произход е и ако разберем че идва от винзавод - това е нашата мая ! Ако някой има познанства в подобни предприятия нека попита.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 19:14 

Сложих по две пакетчета и половина на бидон и по 2гр. лимонтозу на 1кг.захар и след 3-4 часа матеряла започна да ври.А относно маята пише че е от дрожди но не се разбира какъв е производителя (само някаква фирма).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 13:22 
Аватар

Здравейте аз съм с сходен проблем. В момента съм в норвегия и реших да си сложа в една 30 литрова бака пробно малко ябълки сложих към 3-4кг ябълки около 4 кг мед, 3 литра чист ябълков сок не е упуван а домашно правен само изцедени ябълки без никакви добавки. и допълних с 3-4 литра вода кофата. и в момента е втори ден и все още няма признаци да ври, в околноста в радиус от 50км неможах да открия никъде мая за хляб, та въпросът ми е имали някакъв друг начин да си набавя дрожди?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 13:34 
Аватар

Ще заврат, споко.
Бъркай, вкарвай въздух, следи температурата. Гледай да е над 20 гр.
Ако искаш да се подсигуриш - смачкай малко грозде вътре - една чепка. Ще заферментира с дрождите на гроздето.
Ти ябълките варил ли си ги ?
Ако да - то там дрожди вече няма.
Трябва свеж плод неварен да внесе дрожди.
Но най-добре с малко грозде.
А как тъй няма мая за хляб не знам, тия там само хайвер ли нагъват :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 13:38 
Аватар

НЕ Ябълките не съм ги варил половината ги рендосах другата половина ги нарязах на много ситно, мая наистина не открих, надявам се да заврат ако не ще купя една кутия грозде и ще смачкам една две чепки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 14:48 

Местожителство: София
Викторе,ако ябълките са от магазина ...много вероятно е да няма по тях дрожди тъй като се обработват по всевъзможни начини да издържат по-дълго свежи.. а това става когато са почти с чиста повърхност...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София