Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 14:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да, те в Норвегия кой ги знае от де ги влачат. Едва ли имат ябълкови градини :D
То тогава ако е така и гроздето няма да му помогне. И него ако са голъскали зърно по зърно ...
Да търси дрожди отнякъде, ама от къде - като в магазина и мая за хляб няма. Някой Homebrew site наблизо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 14:57 

Местожителство: София
или готово тесто...или жива бира???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 18:23 
Аватар

Ябълките не са купувани, има няколко дървета и от там събрах малко ябълки, а колкото и странно да звучи мая за хляб неможах да открия в магазините се продава хляб но мая няма, хората не си месят хляб а дори и не копуват много малка част от населението тука в моя район ядат хляб наистина очудващо но като ги гледам явно искат да живеят вечно не пият не пушат, ядат само зеленчуци и много рядко месо :). Та не знам дали Медът е дошъл много и захарноста е голяма или грешката е някаде другаде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 18:32 
Аватар

Местожителство: Казанлък
4кг. мед- 3-4 кг вода :? Каква е захарността? Освен това, с тези продукти баката ти трябва да е пълна до половината.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 18:44 
Аватар

Нямам захаромер и нямам представа колко е захарноста баката е почти до горе. а в връзка с дрождите казаха ми да смачкам 1-2 банана и щяло да почне да ври има ли нещо вярно или почват да ми казват как да експерементирам? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 19:17 
Аватар

Дали ще е банани, грозде или какъвто и да е плод няма значение, важното е да влязат дрожди с плода.
Но щом ябълките ти не са обработвани с консерванти - най-вероятно ще тръгнат сами.
Тесто за пици тия нямат ли там ?
Пудинги не правят ли, брашно не се ли продава ?
Баси и държавата - да няма лебец от де да си купиш :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 20:44 
Аватар

Krass написа:
4кг. мед- 3-4 кг вода :? Каква е захарността? Освен това, с тези продукти баката ти трябва да е пълна до половината.

snakemc както казва krass нещо хич не излиза аритметиката. С това което си написал захарноста ти е към 35%, а обема около 12 литра( без да много-много да смятам)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012, 21:12 
Аватар

пропуснал съм грешка не е 30 а 20 литра баката. и наистина имаше още малко до горе днес долях с малко топла вода, вопще незнам дали ще стане нещо, а докато е почнала темата да попитам, ако все пак намеря от някаде мая. Тука има много ябълков сок 100% ябълков сок пише след отваряне да се консумира до 3-4 (ябълков сок от концентрат пастьоризирано и асептично опакован) дни та мисалта ми е дали от този сок може да се направи ябълково вино само с мая? или да стане поне за ракия? може ли да преври само сокът или не? дайте някой съвет че тука в норвегия алкохоло си е доста скъп. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2012, 09:09 
Аватар

Може, но трябват дрожди - ако намериш мая добре - за ракия.
Ако намериш винени дрожди - ще стане и за сайдер.
Абе няма начин да няма начин - Намери някакъв плод расал на открито и да не е обработван - по неговите повърхности има дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2012, 18:38 
Аватар

Местожителство: София
snakemc написа:
Нямам захаромер и нямам представа колко е захарноста баката е почти до горе. а в връзка с дрождите казаха ми да смачкам 1-2 банана и щяло да почне да ври има ли нещо вярно или почват да ми казват как да експерементирам? :)

Вземи едно яйце и го пусни в изцеден сок от материала,трябва да остане непотънала повърхност от яйцето колкото 5 стотинки от бай Тошово време.Може и малко по-малко.Едно време баща ми и дядо ми мереха захарността на ширата по този начин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2012, 23:01 
Аватар

Мерси много Геца ще го пробвам това.
А и да ви се похваля момчета намерих мая :) ябълките вече врът, сложих сега и за пробно 3литра ябълков сок и настъргас -3 ябълки и сложих 2-3 грама мая ще пробвам да видя дали ще стане вино(саидер) за сега врът добре :) дано да стане нещо, захар не съм слагал но ако се получу нещо следващия път ще сложа

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2013, 13:25 

Добре като имам 1тон ябълки и нямам какво да ги правя кой от всичките тези начина да ползвам? Аз не пия така че ако произведа ракия...
Ако ги смачкам сложа ги да ферментират и нищо друго, колко ли ракия ще получа? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2013, 13:56 
Аватар

ВикторВТ ще ти отговори бързо какъв рандеман можеш да очакваш при 9-10 процента захарност ;)
Но въпросът, който трябва да си зададеш е струват ли си тези литри алкохол, хамалогията и времето по варенето и после по преваряването??!
Щото ябълкова без преварка е.... :down:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2013, 09:45 
Аватар

Ябълковата,която се захванах да правя реших да е от вино.Взех 20кг ябълки изчистих от семки околосемия дръшки и загнили участъци,смелех ги и накиснах с 33л вода(три туби по11л).Така стояха 4 дни с постоянно разбъркване.
Прецедих само сока със гевгир,след което го изнесох на терасата за една нощ.Сега го прецеждам през филтърна хартия загревам до 22гр слагам захар и посявам дрожди и активатор... :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2014, 14:20 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Защо си ги държал 4 дни преди да сложиш захар?

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София