Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 00:27 

Местожителство: София
Бих намалил водата със 70л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 00:31 
Аватар

Местожителство: Плевен
ilu6a написа:
Бих намалил водата със 70л.

+
На 50 кг. смлени ябълки бих сложил 15 кг.захар с 50 л. вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2014, 23:45 
Аватар

Моля за извинение, този пост не е бил за този сайт, поради което го коригирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 22:59 
Аватар

Имам няколко ябълки за които мисля, че са около 100 годишни и по тази причина не дават плод всяка година както и да е, тази година се отрупаха и реших да сваря ракия с част от тях. Нещо като експеримент защото тук в Норвегия е пълно с ябълки има и сливи, а и много джанки та може и да си заслужава да усвоя известни умения.

Взех казанче назаем от приятел и ето какво се получи:
100кг. ябълки
100л. вода
20кг. захар
получих 12л. ракия на 60гр.
Мако над литър първак за изхвърляне.
Патоки не съм мерил, но и почти не ги събирах. Този казан малко след 50гр. рязко отсича на опашка.

Сега чета за отлежаването, разреждането и съхраняването.
Резолтатът е добър както на мирис така и на вкус, има подчертан дъх на ябълки. Интересно какъв ще е вкусът след отлежаване.
Направих някои снимки и след като ги обработя ще ги постна за да онагледя процеса.

Последна промяна calvadosa на 25 Окт 2015, 10:31, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 23:27 
Аватар

Ето и малко снимки.

Прикачени файлове:
IMG_2289 copy.jpg
Прикачени файлове:
IMG_2208
Прикачени файлове:
IMG_2212
Прикачени файлове:
IMG_2213 copy.jpg
Прикачени файлове:
IMG_2215 copy.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2281 copy.jpg
Прикачени файлове:
IMG_2283 copy.jpg
Прикачени файлове:
IMG_2279

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна calvadosa на 25 Окт 2015, 10:58, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 23:30 
Аватар

Друже... следващия път да намалиш водата, или да увеличиш захарта. А ябълките как ги подготви, зелени ли са били че толкова малко си изкарал.. то даже захарта нещо не си изкарал от казана... Ябълките ги пресова още в началото или в края. Че от тези снимки ми се види че е било в началото , а е трябвало да е в края... тогава само люспи остават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 23:58 
Аватар

Ябълките бяха узрели и сладки. В началото ги смлях, а в кая ги цедих. Като литри материалът беше около 105. Ябълките нямат много сок, а съм изгубил и при цеденето.
Мисля, че ферментацията не бе приключила макар и да получавах 0% захарност клечката гореше и на вкус материалът беше горчив все пак при разбъркване чувах тихо шуптене? Държах материала 20 дни на 23гр. С. Когато го подготвях счупих "захаромера" и нямаше откъде да купя друг до понеделник, а беше петък- та сложих захар на око.
Благодаря за съвета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015, 07:39 
Аватар

Аз ползвах пектин разграждащ ензим в началото. После дрожди за фруктоза. Ти дрожди слага ли? Малко си изкарал, ако са били сладки със сигурност са били над 10 гр. захарност. На мен ябълката ми е давала 12-14% при все това че я обираме още недоузряла а и сортовите ни са киселкави...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015, 10:31 
Аватар

Да сложих "Turbogjær" би трябвало да се преведе като турбо дрожди. Явно материалът не е бил готов или съм го истървал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 14:14 
Аватар

Здравейте колеги и колежки.Тази година съм я отдал на експерименти,затова съм отворен на всякакви мнения,съвети,препоръки и т.н.След малко отивам да взема 600кг.ябълки,които в събота и неделя трябва да обработя.Та имам фуражомелка имам и машина за резанки имам преса имам захаромер и ph метър и мазе в което подържам 21-22градуса.Ще пиша и снимам всички процеси ще докладвам ежедневно.Та въпроса е вие как бихте процедирали?????Забравих да кажа че имам и дрожди за трудна ферментация и храна за тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 15:06 
Аватар

Тук многократно е писано, че пектин съдържащите плодове, при ферментацията образуват и метилов алкохол. Един от начините е, да се редуцира пектина е с ензими / както каза stefannankov/ но от къде ще ги намериш е друг въпрос... По-лесното решение е да ферментираш и дестилираш само сока. Така намаляваш в пъти пектина и от там и метила. Виждам имаш необходимата техника и можеш да пресоваш кашата и да изкараш сока. А от него и натам - серниста к-на, после след 2 часа - захар / до 19-20% на целия сок/, активатор, дрожди...
Аз поне , ако имах повече ябълки тази година, щях да направя така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 15:10 
Аватар

Намилаш. Ензим за разграждане на пектин. При такива количества не ми се иска да ти споменавам ама има качени във форума 2 публикации че сваряването на ябълките намалява метиловия алкохол. След ензима веднага дрожди за фруктоза. Яко бъркане докато захаромера удари дъното и вариш с внимателно отделяне на първата фракция, а паточната я отдели на малко по-високи градуси (зависи какъв казан ще ползваш).
Ако имаш някакви дюли може да омесиш, но и чисто ябълковата има много добър аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 17:47 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Kолеги за домашни условия тези ''шпагати'' са не уместни.
има само един вариант за горе долу удачен резултат, а именно;
Вариш материала, събираш всичко и после преваряваш по ''установения ред''.
''установения ред'' е......
Отделяне на първеак 1% от общия обем.
Събиране на средна фракция(за пиене) до 45алкохолни градуса.
отделяне на паток....
Пс това е за хората с Аламбици(об. казани) тия с колоните е малко по друга процедурата....
Да ползваш ензими и други 'тарикатлъци'' се изисква познания и опит, които трудно може да се постигне за кратко време,... така че по процедурата :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 12:33 
Аватар

Благодаря ви за съветите,и аз мисля така да направя първо да изстискам сока,КМБС,захар и дрожди.Относно сулфитирането слагам КМБС на всяка кофа още докато тече от пресата,защото ми се е случвало да забравя и като се напълни кофата вече е станало на бира и то от тази тъмната.Ако е грешно поправете ме.Захарта също я слагам още докато се пълни кофата,по лесно се разтваря пък и всичко става наведнъж.Кофите са ми по 20л.и на всяка кофа слагам по 2кг.захар и накрая коригирам в общия бидон ако се налага.За пектиноразграждащите ензими четох и ми се видя доста сложно и реших че несъм задобрял толкоз,съответно несъм си поръчал а пък днес и утре трябва да обработя ябълките.А за варене на това количество и дума да нестава трябва да си взема отпуска.Миналата седмица пробвах един крушовоябълков материал на три кофи каша сложих захарта сметната с добавянето на вода и добавих две кофи вряла вода,разбърках по набързо и затворих бидона плътно да се запари,и след два часа беше станало консистенция на сладко и миризмата също.Но несъм сигорен какво ще стане с аромата затова експериментирах с количество за един казан 300л. и ще разбереме след дестилация.Защото опита е с еднакъв материал разликата е само че единият е запарен а другият е солфитиран.Относно казана на който варя е рефлуксен на кооперация бенковски 300л.Отивам да действам че бая работа ме чака,ще пиша стъпка по стъпка какво съм сътвори,ще приложа и снимков материал та ако бъркам някаде да ме корегирате.Благодаря за отзивите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 23:30 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Не слагай КМБС.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София