Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 23:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Окт 2012, 20:32 
Аватар

Здравейте,

Абсолютен новак съм в тези начинания. Реших да си направя гроздова ракия. Гроздето е купаж от различни винарски сортове. Смлях го с бъркачка за цимент, и го поставих в бидони, които разбърквам. Ферментацията още не е започнала.
Опитвам се да измеря захарността, но джибрито е твърде гъсто и захаромера изобщо не може да потъне, опитах се да пресипя и прецедя определено количество, колкото да проверя захарността, но дори прецеденото е твърде гъсто.

Много ще съм ви благодарна ако някой ми каже какво би следвало да се направи в този случай. Как да преценя дали захарността е добре, и има ли проблем, ако захарността е по голяма от 24-25, например?

Благодаря за отговорите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2012, 22:27 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
katerina2121 написа:
Здравейте,

Абсолютен новак съм в тези начинания. Реших да си направя гроздова ракия. Гроздето е купаж от различни винарски сортове. Смлях го с бъркачка за цимент, и го поставих в бидони, които разбърквам. Ферментацията още не е започнала.
Опитвам се да измеря захарността, но джибрито е твърде гъсто и захаромера изобщо не може да потъне, опитах се да пресипя и прецедя определено количество, колкото да проверя захарността, но дори прецеденото е твърде гъсто.

Много ще съм ви благодарна ако някой ми каже какво би следвало да се направи в този случай. Как да преценя дали захарността е добре, и има ли проблем, ако захарността е по голяма от 24-25, например?

Благодаря за отговорите

Опитай със рефрактометър,но ако е почнала ферментация,ще има разлика

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2012, 23:36 
Аватар

Мерси,
макар че много ми се вижда като инвестиция за опит ... то да си разбираш от нещата и да си правиш ракии да ...
ама аз съм абсолютен новак, и ако не ми се получи сигурно ще се демотивирам за следващи опити ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 00:54 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Ще се опитам да улесня нещата.първото нещо което трябва да се направи в случая е,да се измери захарността.Със рефрактометър или не,зависи от теб.Щом нямате възможност,трябва със захаромер или на опитване...но това е крайна мярка....захарност над 24-25 не вярвам да имате,но ако да,то това се усеща доста сладко на езика.Трябва също култивирани дрожди с активатор за тях и основните стъпки на ферментацията.Писано е доста,а и достатъчно да попрегледате разделите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 08:51 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега Катерина (или колежке) , меренето със захаромер става не в бидона, а в някаква чаша, мензура, цилиндър, шише или каквото се намери.
Ако е само гроздови зърна без чепките (както се препоръчва да бъде) трудно се вади сок наистина, но съвсем не е невъзможно.
Просто вземаш една цедка за чай или гевгир или сито за брашно - нариваш материал от бидона, вдигаш го нагоре и то почва да тече - събираш в чаша, буркан и т.н. и като събереш толкова колкото е висок захаромера - мериш.
Скалата на захаромера е обратна - колкото повече изплува толкова е по-голяма захарността, така че целта е да плува а не да потъва.
Ако захарността е над 22-23% - с дивите дрожди няма да стане - ще ти трябват културни от пакетче.
Сложи и активатор ако искаш, няма да сгрешиш.
И тези неща се подготвят предварително, сега след като всичко е в бидона бавенето във времето не е от полза - ферментацията ще стартира с дивите дрожди и после вече нищо не може да се направи.
Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2012, 12:33 
Аватар

Много благодаря за отговорите,

В момента съм оставила да се цеди определено количество, и ще разбера
Предполагам че захарността е висока защото от 5 литра от ширата, си направих мармалад като сложих само 300 гр. захар.

еее ако ми потръгне, за догодина ще си закупя и рефрактометър.

Благодаря отново

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 11:45 
Аватар

По-лесно от това няма. Надупчи еднолитрово шише до средата, топиш го в бидоньо с гърлото надолу и после отвиваш капачката в някакъв съд и течността излиза. Ето го мойто.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София