Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Окт 2012, 10:45 
Аватар

:) Здравейте!!! Благодаря за отзивите и съветите и специално на mraveca, lukas51, krass и kadios3. Интересувах се точно от това, дали има някаква разлика в качеството на дестилата, когато се загрява директно и индиректно. Зная че когато се загрява директно, има опастност от загаряне, но възнамерявам да изварявам само сок (вино). Направих си сполучлива преса и мисля че ароматите няма да се намалят драстично, ако не изварявам с плодовете. Предвиден е и начин, за периодично, на всеки две-три минути, разбъркване в казана. Тъй като варя само за лични нужди и не съм много голям пияч, 80-100 литра материал на година са ми напълно достатъчни. А удоволствието, човек да пие добра ракия, собствено производство от собствен казан, е наистина голямо. Дано да се получи. И все пак, опитът е най -добрият показател. Ако се наложи, в бъдеще може да сложа ново дъно и индиректно загряване. Приемам с удоволствие и нови мнения. Тъй като сезонът за варене вече започна, от сърце пожелавам на всички, да си сварят отлични питиета!!! :2thumbs: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 11:42 
Аватар

Местожителство: Варна
Не знам защо си решил да вкараш нагревателите в казана? Това е свързано с доста неудобства :1.херметизирането при монтажа,2.цялата комутация /кабели,ключове и евентуално терморегулатори/е неразделно свързана с казана,което е свързано с проблеми при почистване и измиване на казана след употреба.3.нормалната работна температура на канталовите нагреватели е около 600 градуса и при високата топлопроводимост на медта на тръбичките в които е поставена спиралата контактната зона между нагревателя и материала ще е с температура около 400-500градуса.Значи ако в материала има твърди частици като люспи,семки,костилки и други загарянето ти е гарантирано,а миризма на загоряло е почти невъзможно да премахнеш от ракията. Затова ти предлагам лесен за изпълнение,надежден,лесен за обслужване и безконтактно нагряване на казана/гарантирано никога не загаря/. Изпълнението е следното:прави се метална тава с диаметър почти колкото е казана и дълбочина около 25-30мм.На дъното се поставя термоизолация 10мм.от азбест на плат или картон,меканит или друг изолационен материал.След това се поставят две или три спирали нанизани в керамични синци и се свързват към стандартен ключ за печка с който избираш необходимата мощност. С така описания "котлон"с три спирали:1000W.1200W.и 1600W.посредством 6степенен ключ нагрявам 80л.казан.За 1ч.и 15-20мин.тръгва след това минавам на най-малкия нагревател до отделянето на първака и след това в зависимост от материала избирам режим за средната фракция.Накрая за патоките усилвам за по-бързо.Целия цикъл при 80л.материал/непрецеден/трае около 5 ч.и разход на енергия 9-10KWh.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 12:50 

Местожителство: София
а тези керемичните неща издържат ли товара от 100-150кг?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 15:13 
Аватар

Местожителство: Варна
Казана ляга върху борда на тавата и между синците и дъното на казана има 7-8мм.въздушна междина,благодарение на която се осъществява безконтактно и равномерно нагряване на дъното.Забравих да спомена,че поради липса на открит огън използвам нещо като юрганче от бризент пълен с минерална вата с което завивам казана и печеля около 50 минути до първото протичане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 16:38 
Аватар

Ето тук съм описал подробно моите перипетии.viewtopic.php?f=9&t=1380 Така и не смених изгорелия нагревател, защото все не остана време.Вече имам над 15 варки , и съм много доволен.Варил съм джибре гъсто като мармалад, и никога не е загаряло.Нагревател с керамични мъниста е много добро решение . И аз мислех за такова изпълнение, но имах под ръка други. Единственото което направих е термокожуха, който се нанизва като кюнец отгоре.Иначе досега обвивах горната част на казана с два ката по 50мм.вата.Понеже имах стъклена, такава ползвах.Ама колкото и да внимавам, после пак се чеша половин ден като маймун.Тия дни ще варя с новия кожух и ще пусна снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София