Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 23:28 
Аватар

за първа година реших да сваря и аз ракия,дядо ми ми завеща неговия казан и така събрах малко материал от круши и ето ме тук д Ви искам съвет. 2-ва бидона са от по 80л.Сложил съм по 8кг захар разредена с по 10л вода.Вече седят 3-та седмица,като 2-ра единият е със захарност 5%,а другият с 10%.да ги чакам ли още или да ги варя?има малко разлика между залагането на материала вединия и другия и така си обяснявам разликата в захарността.моля даите ми съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 11:08 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, малко късно питаш.
Ябълки и круши ги дават да са с до 10% захарност, но да кажем че тая година са стигнали 12.
60 кг при 12% захарност са 7.2 кг. захар от плод + 8 кг. захар от магазина дава 15.2
общо с водата 78 кг. (приблизително - ако е вярно че е 80л. материала ти в бидона)
15.2/78=19.5% захарност в началото.

Ако са били с под 10% захарност ще излезе че началната ти е била още по-малко.

Но да предположим че е 19.5 което е добре.
За да спре на 10% вече не е добре - опитай на вкус как е - киселее ли много ? Ако да - може би има започнало вкисване, ако не - виж температурата (дали не е под 18 гр. вече ?) - стопли до 25-30.
Ако не помогне това - търси дрожди + активатор, друг е въпроса дали си струва парите. Може да пробваш и с мая за хляб от тези на кубчетата - по 2-3 кубчета на бидон, стопляш, добавяш маята, бъркаш и поддържаш топло поне два три дена и тогава мериш захарност - ако пада - чакаш докато спре да пада.
Иначе тоя с 5-тте % може и така да го вариш, но опитай и там да свалиш още.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 22:02 
Аватар

Благодаря ти колега за съвета.Отначало материала беше с по 16-17% захар,а сега като наливам в чаша с маркуче да меря захарноста този с 10% чак сладни сока,а този с 5-те се усеща спирта и малко като че ли киселко.Още докато ги отворя ме лъхва един силен задушлив вуздух,та чак се задавям.мисля ако до 1-2 дена не спаднат 5-те захарн. ще го варя, както ти ме съветваш.А другия с този сладък сок ???Държа ги и двата в гаража,не сам мерил температурата там, но ще сложа един термометър.Аз сам пълен новак и само чета сега по вашите теми и съвети за тези танкисти с маята и др.неща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 09:57 
Аватар

Този силен задушлив въздух е именно въглеродния двуокис който се отделя при ферментацията и е примесен с алкохолни изпарения !
Ами значи тя си върви !
Топли и чакай да свърши.
А тези 16-17 % дето ги цитираш - кога са мерени : при смачкване на плода преди добавяне на захар , след добавяне на захар или някъде след започване на ферментацията ?
Щото ако са били преди добавяне на захарта имаме наличие на данни за друг проблем !
:megagrin: (Изказах се като ш*бан политик - многословно и неразбираемо)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 16:01 
Аватар

Тези 16-17% ги измерих няколко дни след като сложих захарта,но мисля да те послушам и да сложа мая.моля те да ми кажеш как се слага-разтваря ли се във вода или само се загрява и се сипва.пък ако стане нещо,живи и здрави може да ни се пресекат пътищата и ще почерпя от новашката ракия.в търново не ходя често но ми харесва много,а и съм живял там.е там съм пил 40 годишна ракия-не уиски,а елексир.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 16:49 
Аватар

Виж колко е температурата първо в тоя гараж. В моя хем че е подземен не е над 18.
Мери в бидона колко е - ако няма 18 - стопляй и я поддържай така докато доферментира.
За съжаление както разбирам не си мерил преди ферментацията захарност, което не помага никак. Тъй че ако спре ферментацията поради висок алкохол , ще трябва да я рестартираш с винени дрожди и активатор.
Най-добре с дрожди FCD - за трудна ферментация - имат ниска долна температура.
Засега се подсигури относно стоплянето на материала, след още няколко дена ако няма падане на захарността - действай с дрождите и активатора.
Топленето си остава.
Само гледай да не претоплиш над 40гр., най-много до 30.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 18:21 
Аватар

мерси колега.гаража ми е подземен и температурата днес беше 15гр.,но това е през деня, а през нощта сигурно пада още.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София