Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 22:12 
Аватар

Местожителство: Варна
бай Танас написа:
Ясно, lambri. И мерси много! И...да използвам случая :). Много добре би било, ако има специален теоретичен раздел, в който вие корифеите да публикувате по някоя статия. Примерно как се използват дрожди и активатор. Или как се прави розе и т.н. Тези теми да бъдат заключени, за да не се разводняват. Да се актуализират само след съгласуване с модератор. От това ще спечелят всички. Хората ще имат достъп до концентрирана информация и въпросите ще намалеят в пъти. А така и майсторите си губят времето да отговарят на всеки поотделно. Ето един добър пример viewtopic.php?f=10&t=1707&hilit=%D0%B1%D1%8F%D0%BB%D0%BE+%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%BE

Чудесна идея!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 18:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ilu6a написа:
Недей с витамините от аптеката.

Ако е B1 не става ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 23:37 

Местожителство: София
не знам ще попрочета...но защо трябва да се прави това...има си ги консумативите...нито са скъпи нито трудно се намират...а за 4-5лв да се правят гивизии...не е редно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 23:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Нали по-горе ставаше въпрос, че не всичко и не навсякъде се намира...като алтернатива, примерно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 12:53 
Аватар

Колеги я кажете мога ли сега в началото да сложа активатор за дрожди и по нататък пак? В такъв случай какво количество да сложа, при условие, че на пакетчето пише от 15 до 30 гр. на 100 л?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 13:14 
Аватар

Сложени в началото има голяма вероятност да се усмърди винцето на запъртък. При мен поне така стана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 14:41 
Аватар

И при мен преди 2 години така стана, тогава за пръв път сложих в началото. Миналата година не сложих нищо от страх. Кога се слага активатора тогава?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 15:36 
Аватар

В упътването пише "на другият ден", след като са сложени дрождите.
От над 10 години практикувам така и никога не се вмирисвало на запъртък. Търсете причината другаде. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 15:51 
Аватар

Аз си мисля, че при мен се е получило от прекалено бурната ферментация и измирането на дрождите. Ако бях го претакал и да сложа отново дрожди и активатор или само активатор щеше ли да се оправи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 16:05 
Аватар

Дрождите уж смърдят когато им липсва азот. Не е задължително да им липсва азот, зависи азотното съдържание в мъстта какво е. Затова като купуваш дрожди и активатор, който се слага в началото се купува и азот, който се слага на две дози - в началото и средата на ферментацията. Като не искаш да слагаш азот, купи си поне минимално количество, което да сложиш ако се размирише на неприятно. Мисля обичайно проблема се срещаше именно в този случай - когато сока се отдели от ципите и зърната . Първият активатор в началото съдържа дрождени обвивки, витамини от група В и пр. След това ти трябва диамониев фосфат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 16:09 
Аватар

Този , който го купих има и обвивки и диамониев фосфат и витамин б1. Когато се размирише само активатор ли се слага или пак дрожди + активатор?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 17:04 
Аватар

Само това диамониев фосфат
А в началото се слага това - Династарт
Като не си сигурен какви са нуждите на твоята мъст вземи поне минималното препоръчително количество или някакво средно, за да не предозираш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2015, 21:37 
Аватар

Такова имам http://www.zavinoto.com/Activator_fermentacia - пише, че има амониев сулфат, амониев фосфат, B1, дрождени обвивки.,..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2015, 16:43 
Аватар

Да ползвам темата , щото съм на зор.
Изпаднаха ми ненадейно от един съсед ябълки, и е грехота да се хвърлят.Мисля да ги прекарам през казана. Обаче нямам никакви дрожди, а част от тях са" тръгнали". Ще трябва да им се бае, но без влагане на дрожди няма да стане.
Трябва ми спешно , къде в София мога да купя веднага.
Тези на Ванков не ме устройват защото ги продават вече пета година откакто са пакетирани. Ползвал съм ги и бях доволен. Вярно че работят мудно, но за ракии бяха добри.Правил съм и вино с тях и не мога да се оплача. Последния път обаче явно се бяха издухали , защото заквасих с двойно количество и работата беше на кантар.На пакетчето пишеше годни до 2015г, и мацката ме убеждаваше че това значи " до края на годината".
Както и да е, нито съм му конкуренция, нито работя за него.Споделям това с което съм се сблъскал.
Обаче да прецакам стотина кг. материал заради няколко лева няма да стане. :(
Хайде помагайте! :help:
Докато чакам реших да обеля десетина ябълки , и обелките да настойвам с 4 % ракия(друго нямам).Ако най-дивите се предадат, останалото мога да го използвам за закваска. При тези дъждове ,които минаха обаче не знам какво е останало от популацията. А и доста време ще мине , докато се развъдят полезните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2015, 18:10 
Модератор

Поръчай си ги от някой електронен магазин,пристигат на другия ден.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София