Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 08:53 
Аватар

Здравейте,пиша за 2 път във форума но го следя с интерес,нов сам в занаята и оттук научих почти всичко което знам за домашната ракия,не съм в БГ и използвам преводач за кирлилца,затова ако има допуснати грехки ви моля за извинение.Ще ви помоля за помощ.
на 20 октомври заложих 300 кг грозде с 21% захарност.добавих и 15 кг.захар с вода 1/4.По написаното във форума отделих чепките и изгнилите плодове.Сипах всичко в един бидон с доста голям обем,допреди 4 дни захарността беше около 11%,вчера измерих, поклазва че е около 1%.По инструкциите тук над биодна плая запалка за да видя дали изгасва пламъка-да,пламъцхето изгасва.?скам съвет от знаещите тук още колко и докога трябва да държа материала в бидона.Благодаря ви за съветите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 09:03 
Аватар

По това пък, което аз прочетох тук, трябва да го преточиш в друг бидон и да го поставиш на воден клапан за тиха ферментация. Остатъка - за ракия.
Но да кажат по-знаещите от мен....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 09:15 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Какво ще правиш? само ракия или първо вино после ракия.
Питам те защото ,ако правиш и вино :!: захарността е била малко :down: , поне 24 25% за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 09:20 
Аватар

itev написа:
По това пък, което аз прочетох тук, трябва да го преточиш в друг бидон и да го поставиш на воден клапан за тиха ферментация. Остатъка - за ракия.

До колкото разбирам всичкото е за ракия, така че няма нужда да се претака.
Щом запалката гасне значи ферментацията продължава, но явно скоро ще е готово.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 09:25 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ако е за вино - оттакай и мести течността в друг съд да си доферментира - гледай да не е много студено - ако може 20гр. да е за още поне седмица, после както дойде.

Ако е за ракия - изчакай да покаже под 0-та захаромера. Пробата дали гори пламък е вярна само ако направиш така : отваряш бидона и разбъркваш като проветряваш бидона. След това затваряш за малко и след 15-20 мин. отваряш и вкарваш пламък - ако гасне - има още малка ферментация. И трябва да се има пред вид че в джибрите има натрупан въглероден двуокис - дори и след края на ферментацията той пак се отделя по малко и прави уж някаква шапка, както и спомага да гасне пламъка. Просто трябва да се прецени дали вече е от натрупания или се създава нов газ.

Виното ще ти е слабичко обаче, предполагам че за ракия го гласиш ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 09:43 
Аватар

victoryvt написа:
Ако е за вино - оттакай и мести течността в друг съд да си доферментира - гледай да не е много студено - ако може 20гр. да е за още поне седмица, после както дойде.

Ако е за ракия - изчакай да покаже под 0-та захаромера. Пробата дали гори пламък е вярна само ако направиш така : отваряш бидона и разбъркваш като проветряваш бидона. След това затваряш за малко и след 15-20 мин. отваряш и вкарваш пламък - ако гасне - има още малка ферментация. И трябва да се има пред вид че в джибрите има натрупан въглероден двуокис - дори и след края на ферментацията той пак се отделя по малко и прави уж някаква шапка, както и спомага да гасне пламъка. Просто трябва да се прецени дали вече е от натрупания или се създава нов газ.

Виното ще ти е слабичко обаче, предполагам че за ракия го гласиш ?

Благодаря ви за всички съвети,да за ракия е...няма откъде да закупя дожди и затова не покачих захарността....не знам обаче кога да отделя ширата и да я вкарам в казана

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 10:04 
Аватар

MONI BARONA написа:
Какво ще правиш? само ракия или първо вино после ракия.
Питам те защото ,ако правиш и вино :!: захарността е била малко :down: , поне 24 25% за вино.

Няма да правя вино....за ракия го глася,за 1 път е и дано успея.благодаря ви

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 10:05 
Аватар

itev написа:

Няма да правя вино....за ракия го глася,за 1 път е и дано успея.благодаря ви

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 12:57 
Аватар

Не зная защо бързаш толкова. Само 12 дни са минали. Минала е бурната ферментация, сега е тихата. До колкото зная, за гроздовото джибре, трябва поне 35 даже 45 дни да минат. Сега го затвори плътно и изчакай. Аз така правя. Даже някои колеги чак напролет го варят и не са се оплакали да им е пуснало малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 18:35 
Аватар

genatafi написа:
Не зная защо бързаш толкова. Само 12 дни са минали. Минала е бурната ферментация, сега е тихата. До колкото зная, за гроздовото джибре, трябва поне 35 даже 45 дни да минат. Сега го затвори плътно и изчакай. Аз така правя. Даже някои колеги чак напролет го варят и не са се оплакали да им е пуснало малко.

Колега,почти всичко което си написал не е вярно!Ако го затвори плътно,а има ферментация,какво ще стане с бидона след 35-45 дни?Аз пък имам колеги,които варят напролет и се оплакват от кисела ракия!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:00 
Аватар

Ами може да не е вярно, но по въпроса за готовността на джибрите за варене има много митове - да угасне пламъка, да се махнат мушичките, да спре да бълбука материала при почукване на бидона и тн. Аз зная, че щом захаромера покаже 0 процента захраност, значи е готово. Повечето казват, че трябва да мине определен период от време, но това май е свързано с количеството на материала, с температурата външната и много други фактори. Кой ли е най-добрия показател ???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 10:44 

За ракия показанието на захаромера - 0 е най-добрия показател! Даже и на 1 да се вари все същата работа... Някой път накрая ферментацията тръгва супер бавно и тоя 1% има да се сваля седмици - няма никакъв смисъл да се чакат такива неща ако е за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 18:22 
Аватар

genatafi написа:
Ами може да не е вярно, но по въпроса за готовността на джибрите за варене има много митове - да угасне пламъка, да се махнат мушичките, да спре да бълбука материала при почукване на бидона и тн. Аз зная, че щом захаромера покаже 0 процента захраност, значи е готово. Повечето казват, че трябва да мине определен период от време, но това май е свързано с количеството на материала, с температурата външната и много други фактори. Кой ли е най-добрия показател ???

Така вече съм съгласен-захаромера(захаромерите)на нула и вариш ракията.Хубаво е да имаш и добър термометър-мериш температурата на ферментация и околната температура(в повечето случаи първата е по-висока,защото при ферментацията се отделя топлина).Но да чакаш 35-40 дни за да свариш ракията,само защото някой така е казал е несериозно!Още повече да вариш напролет недобре консервирана джибра!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2013, 19:08 
Аватар

Местожителство: Варна
Миналата есен варих ракия от грозде. Купих 100 кг поморийски мискет. Смлях го в 220 л бидон добавих 25 кг захар, разтворена в 75 л вода. Сложих му 500 гр хлебна мая (по указание на казанджията). Захарност не съм мерил. Сега разбирам, че е грешка. Ферментация около 25 дни. Варене в селския казан. След отделяне на 4-5 л първак и събиране до 38гр, добив 35 л ракия, 50 градуса. След това в тази ракия насипах 1 кг стафиди. Киснах ги около 15 дни. засилиха аромата на грозде и оцветиха ракията леко. Получи се малко помътняване от стафидите, но всичко се утаи и след преточване ракийката си е бистра. За консумация се разрежда с дестилирана вода до 40-42 гр. Ракията е много приятна за пиене. Ще се радвам да прочета вашите мнения. Допуснал ли съм и други грешки. Какво да поправя и т. н. Тази есен смятам отново да варя и то двойно количество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2013, 20:57 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Жоро написа:
Миналата есен варих ракия от грозде. Купих 100 кг поморийски мискет. Смлях го в 220 л бидон добавих 25 кг захар, разтворена в 75 л вода. Сложих му 500 гр хлебна мая (по указание на казанджията). Захарност не съм мерил. Сега разбирам, че е грешка. Ферментация около 25 дни. Варене в селския казан. След отделяне на 4-5 л първак и събиране до 38гр, добив 35 л ракия, 50 градуса. След това в тази ракия насипах 1 кг стафиди. Киснах ги около 15 дни. засилиха аромата на грозде и оцветиха ракията леко. Получи се малко помътняване от стафидите, но всичко се утаи и след преточване ракийката си е бистра. За консумация се разрежда с дестилирана вода до 40-42 гр. Ракията е много приятна за пиене. Ще се радвам да прочета вашите мнения. Допуснал ли съм и други грешки. Какво да поправя и т. н. Тази есен смятам отново да варя и то двойно количество.

Едва ли моето мнение ще хване ред а ма;
1; хлебна мая,... допустимо /заради хранителните вещества/ но с комбинация с винени дрожди.
2;Много захарност, до 20 21% е нормално за ракия, за да може всичко да ферментира.
3; спирай събирането на 45-50 градуса, нищо се не губи после за следващото варене, а ма имаш качествена ракия.
Поздравления за налагането на ракията със стафиди, ефекта е невероятен :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София