Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Май 2013, 21:55 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Сернистата киселина е нестабилна. Неслучайно в почти всички буквари пише, че трябва да е приготвена малко преди употребата й.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 16:11 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
бай Танас написа:
ilu6a, msergiev, бихте ли споделили защо КМБС е за предпочитане пред сернистата к-на?

Не съм сигурен и в момента не се сещам как да проверя , но май КМСБ е по-стабилен от сернистата... Тоест има по-дълъг срок на годност. Но подчертавам че твърдението ми подлежи на проверка ! Ако някой е сигурен , моля нека да каже дали съм прав !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 18:42 
Аватар

Благодаря и на тримата. Отговорите са и за Жоро. Преговорих и букварите :) Май си остава въпрос на личен избор дали СК или КМБС. Цитат - "Сернистата киселина и калиевият метабисулфит са нестабилни съединения, които оставени открити, губят част от серния диоксид и след време стават негодни за употреба." Flanker вече го писа за СК. Значи най-важно и при двете е да са в херметично затворени опаковки. Относно срока на годност, мисля че е аналогичен. От снимката на СК по-горе се вижда, че е 3 г. Ето и снимка на КМБС http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%B ... ml?u=90275 Също 3 г. Относно дозирането ilu6a е прав, че няма как да знаем. Независимо какво пише на етикета, по букварите я дават 5-6 %. А с времето може и по-малко да е. Има начин да се разбере с точен ареометър, но трябва да си голям ентусиаст :)
Прикачени файлове:
SO2.jpg

При КМБС теоретичното съдържание на SO2 е 57,66 %, но в практиката се счита за 50%. Значи и при него не е съвършено дозирането. Особено трябва да се внимава, ако виното ти е малко, а разфасовката с КМБС голяма - задължително трябва да използваш точна везна. Добрата новина е, че дозите са препоръчителни, като спазваш добра хигиена, можеш да се придържаш към долните граници.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 20:41 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Не всеки има измервателна везна,аз ползвам лъжици,които са ,като на таблицата http://winemaking.jackkeller.net/measures.asp Не съм имал проблеми

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 21:36 
Аватар

Местожителство: Варна
Едно голямо БЛАГОДАРЯ и от мен. На есен ще докладвам за резултатите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 22:12 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Не всеки има измервателна везна,аз ползвам лъжици,които са ,като на таблицата http://winemaking.jackkeller.net/measures.asp Не съм имал проблеми

:thumbs1: Разбира се, че няма проблем, особено ако си майстор :) . Мисълта ми беше, че ако искаш да сулфитираш примерно 20 л гроздов материал /или вино/ и искаш да внесеш 2 г SO2, ако си с по-малък опит и в дом. условия ще ти е по-лесно да отмериш 40 мл СК, отколкото 4 г КМБС. Абе, закачаме се с ilu6a за дозирането :klugscheisser:
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 23:13 
Аватар

Не намерих къде да си задам въпроса та за това изрових тая тема и без това ще варя ракия от грозде та да ми е подръка. :D
Имам спиртомер с термометър. Имах и една книжка "Домашното вино" (да ме прощава автора, че не му запомних името). Книгата я дадох на някого и той забрави да мия върне.Там имаше една таблица съпоставка на температура с алкохолни градуси. Пишеше, че домашните спиртомери са верни при 22 градуса температура на ракията. Ще съм много благодарен ако някой я има тази таблица да я качи тук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 23:35 

Местожителство: София
viewtopic.php?p=8346#p8346

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 23:51 
Аватар

20гр, не 22. Или това Сваляй го да си го имаш :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2013, 19:56 
Аватар

Благодаря и на двамата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 09:05 

не е много по темата но да не отварям нова ,та става въпрос за гроздов материал приготвен за ракия ,като съм го сулфитирал и засял с дрожди и преди да изварявам КОЛКО СОДА Е НОРМАЛНО ДА СЕ СЛАГА НА 100 ЛИТРА материал ,100 гр нормално количество ли е / за неутрализиране на сернистата киселина /

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 12:36 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
ika написа:
за неутрализиране на сернистата киселина /

Абе не знаех,че заради сернистата се слага сода :afraid: та е много летлива и май нищо не остава в материала ,ама щом си решил....... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 07:50 
Аватар

Четейки темите във форума разбрах, че има различни видове дрожди. Препоръчайте дрожди за гроздов материал от който ще се вари ракия без да се източва вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 08:06 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Жоро написа:
Четейки темите във форума разбрах, че има различни видове дрожди. Препоръчайте дрожди за гроздов материал от който ще се вари ракия без да се източва вино.

Дрожди за трудна ферментация, защото работят по дълго време,на по висок алкохолен градус и изферментират докраи материала.
П.с.; Вари само виното на ракия и ще видиш каква голяма разлика има от тази ракия варена с джибрите :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 12:15 
Аватар

Да питам тук,защото има нещо писано,коете ме интересува.Навсякъде по дебелите книги пише, че материала, който ще се изварява на ракия, не трябва да се сулфатира.А гледам ,че някои го правят.Каква е вредата? Може би при нагряването се получават някакви гадости,които при виното липсват.Да неби пък да се получават някакви съединения,които атакуват медта и прецакват казана?Ако е второто , ще го преживея, ама ако е първото?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София