Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 12:51 
Аватар

Местожителство: Варна
MONI BARONA написа:
........П.с.; Вари само виното на ракия и ще видиш каква голяма разлика има от тази ракия варена с джибрите :2thumbs:

При мачкането на гроздето зърната ще се отделят от чепките. Ако мога преди варенето ще отделя семките и ципите. Тия дрожди за трудна ферментация имат ли си име или в магазините знаят какво да ми дадат като кажа "дрожди за трудна ферментация".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 13:45 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз пазарувам от тук; http://vinarko.com/magazin
доставя ги на място с куриер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 19:40 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Жоро написа:
MONI BARONA написа:
........П.с.; Вари само виното на ракия и ще видиш каква голяма разлика има от тази ракия варена с джибрите :2thumbs:

При мачкането на гроздето зърната ще се отделят от чепките. Ако мога преди варенето ще отделя семките и ципите. Тия дрожди за трудна ферментация имат ли си име или в магазините знаят какво да ми дадат като кажа "дрожди за трудна ферментация".

За трета година ползувам старият си рибарки кеп. ;) Насипвам вътре, изстисквам и изхвърлям сухата част. Е, полусуха, но да не издребняваме, зависи от силата в ръцете. Сигурно има и други методи, но да споделят и други съфорумници...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 19:44 

kostakurta написа:
Да питам тук,защото има нещо писано,коете ме интересува.Навсякъде по дебелите книги пише, че материала, който ще се изварява на ракия, не трябва да се сулфатира.А гледам ,че някои го правят.Каква е вредата? Може би при нагряването се получават някакви гадости,които при виното липсват.Да неби пък да се получават някакви съединения,които атакуват медта и прецакват казана?Ако е второто , ще го преживея, ама ако е първото?

Не съм чел тези книги, но предполагам че става въпрос да не се сулфитира преврялия материал, както се прави при виното след края на тихата ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 23:50 
Аватар

ihp написа:
За трета година ползувам старият си рибарки кеп. ;) Насипвам вътре, изстисквам и изхвърлям сухата част. Е, полусуха, но да не издребняваме, зависи от силата в ръцете. Сигурно има и други методи, но да споделят и други съфорумници...

Нещо такова съм замислил, но след ферментацията преди варенето в казана. Проблем ли е ако ферментацията протече със семките и ципите от зърната?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 13:04 

Местожителство: Добрич
В тоя ред на мисли да питам и аз нещо свързано с темата- някой махал ли е люспи и семки по време на ферментация? Смисъл проблем ли е това? Относно изстискването на люспите, някой беше споменал за мрежа от комарници, ама не помня как точно я ползваше ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 13:08 
Аватар

Илиян написа:
В тоя ред на мисли да питам и аз нещо свързано с темата- някой махал ли е люспи и семки по време на ферментация? Смисъл проблем ли е това? Относно изстискването на люспите, някой беше споменал за мрежа от комарници, ама не помня как точно я ползваше ...
на petiomalchev поста... от 07 Дек 2010, 22:54

viewtopic.php?f=9&t=360&start=30

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 18:48 

Въпросът ми е следния:250кг.грозде(за ракия) с прибавени 20кг захар (1:4 с вода) разпределени в 3 бидона.Захарност м/у 20-22 в различните бидони.Купих дрожди,активирах по инструкция,обаче малко късно обърнах внимание,че дрождите са за м/у 50 и 200л. материал, а моят отива към 300л.Вложих дрождите в малък съд около 30-35 л. с идеята да направя "стартер".Утре като се уверя,че ферментацията на "стартера" е тръгнала смятам да го разпределя пропорционално по бидоните.Обаче се притеснявам дали ще е достатъчно и се колебая дали да процедирам така или да изчакам и да активирам още една доза дрожди.Щото в неделя няма от къде да си купя.Материалът е сулфитиран,пречи ли му ако престои така ден-два?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 19:52 
Аватар

nemo72 написа:
Въпросът ми е следния:250кг.грозде(за ракия) с прибавени 20кг захар (1:4 с вода) разпределени в 3 бидона.Захарност м/у 20-22 в различните бидони.Купих дрожди,активирах по инструкция,обаче малко късно обърнах внимание,че дрождите са за м/у 50 и 200л. материал, а моят отива към 300л.Вложих дрождите в малък съд около 30-35 л. с идеята да направя "стартер".Утре като се уверя,че ферментацията на "стартера" е тръгнала смятам да го разпределя пропорционално по бидоните.Обаче се притеснявам дали ще е достатъчно и се колебая дали да процедирам така или да изчакам и да активирам още една доза дрожди.Щото в неделя няма от къде да си купя.Материалът е сулфитиран,пречи ли му ако престои така ден-два?

За два дена може да тръгнат и дивите дрожди, така че слагай ги като написа, по равно в бидоните няма проблем. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 20:38 
Аватар

Слагай, не бой се.Като почне ферментацията, бъркай по често,за да вкараш въздух, и дрождите ще се размножат като ромчета от социални помощи. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 22:42 

Разпределих пропорционално "стартера",матр'яла ври и кипи както си му е ред... :megagrin:
Благодаря за мненията :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 15:13 
Аватар

Според прогнозата се очаква затопляне за няколко дена и после пак студ. Няма да чакам по-вече. Утре съм на пазара и купувам 200 кила грозде и залагам за ракия. Всичко необходимо е приготвено КМБС, дрожди за трудна ферментация и 25 кг захар ако се наложи (или ако не се запълни бидона 220 литра е). В предвид очакващото се пак застудяване днес реших да взема и нагревател за аквариум (научено от този форум). Влизам в един зоомагазин и питам за нагревател. Девойката ми вади няколко и започва да обяснява кое как и защо. Аз и казвам, че няма да се използва по предназначение и получавам отговор: "Знам господине. За вино или джибри го вземате. Ние тези нагреватели по-вече за това ги продаваме от колкото за аквариуми." :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 16:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Жоро, за в джибрите не е толкова просто.
Ако го хакнеш директно - залепват се по него люспи и ги опича, а и може да изгори.
Ще трябва да приложиш някой трик - единия вариант е туба с вода долу ниско и в нея нагревателя, а нагоре тръба и излиза през отвор на капака.
Аз ползвах преди време по-простото - и без това си имам една тръба ПВЦ разпробита и отдолу запушена, с която вадя виното като вкарвам маркуча в нея и така смуча чиста течност.
Та пускам я вертикално да се напълни с течност и в нея влиза нагревателя. Така по него вече няма люспи и работи нормално. Вярно е че тръбата не отдава добре топлина, но като го сложа на 30 гр. - в тръбата е 30, а в бидона поне 19-20.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 17:35 
Аватар

Ще го сложа в 3 литрова туба и кабела ще минава през капачката. Ще намеря начин да го уплътня.

Благодаря victoryvt!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2013, 22:08 
Аватар

Днес заложих материала за ракията. След смачкване на гроздето (димят) и малко баене със захарен сироп захарност 22% при 19 гр измерено с руски прибор дето мери и захар и алкохол. Сулфитирах с КМБС 12/100. След около два часа и половина -три започнах работата с дрождите. Първо в буркан докато напълниха буркана. После в кофа с гроздова мъст. След като мъстта се покри добре с пяна я излях в бидона. Изчаках по-голямата част от повърхността в бидона да се покрие с мехурчета, разбърках, сложих нагревателите потопени в трилитрови бутилки пълни с вода (голям зор докато ги накарам да потънат). Завих с наелон после с черги. Инструктирах баща ми за бъркането. Ще ви спестя целодневното му мърморене какви са тия глупости дето ги правя. Утре съм на полето, сеитба на жито (помагам на колега) и в събота пак на село, да видя каква съм я свършил.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София