Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 08:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:32 
Аватар

Следващия път да пробваш с един голям рабичен чувал от пазара - продават ги безконечни по левче са и ще стане още по-лесно, връзваш отдолу на възел а отгоре само си пълниш, накрая сгъваш надве - натри, един крак с гумен ботуш и излиза сухо като таблетка, да не говорим че с едно такова чувалче изсипваш и прецеждаш 50-60 литра на един път. Ама вие не - рибарска мрежа... А за пресата - ако няма да правиш вино и ще я ползваш един път годишно за да изцедиш една ракия ...освен ако не ти падне отнякъде за 15-20 лв не знам дали си струва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 20:11 
Аватар

Местожителство: Варна
Както обещах да докладвам и крайния резултат: От тези 300 л. в казана не влязоха само 20. Или казана е по-голям от 250 л, или аз нещо не съм сметнал литрите. След като отделих първите 3 литра, събрах около 48 литра докъм 48-50 гр (не се занимавах много с градусите, защото всичко ще се преварява), и още 11 л. не знам до колко гр. След това хвърлих още едно дърво в огъня, сложих един гюм къде 30 л под чучура и врътнахме ключа на казана. След 4 дни, когато отидох да правя преварка този гюм беше пълен почти до горе. Всичката ракия която налях в каза бе 120 л. на 40 гр алкохол. Разредихме с вода до към 20-25 гр. В 0930 часа запалих огъня. Казана беше сдуден. Потече в 1115. Отделих 1 л. и започнах да събирам. Казанджията каза, че трябва да изкарам 80 л ракия докато падне на 40 гр. Изкарах 75 до 48 гр. Ракията се мереше със спиртомер с термометър и показанията се коригираха по таблица. От там за 20 л. падна едва ли не до 0. Това стана в 1700 часа. Когато се прибрах изсипах всичко в един голям 120 л. бидон. Замерването на общото количество показа над 60 гр (спиртомера е разграфен до 60, като видях до къде потъна и през какво разстояние са чертичките би трябвало да е към 63 гр) при 11 гр температура. Според таблицата това се равнява на 66 гр. Сипах вътре 1 кг стафиди и дадох инструкция на баща ми да разбърква всеки ден. След като се появи осезаем аромат на грозде, ще последва отлежаване в 30 л. ново дъбово буре обгорено за ракия според производителя, разреждане до 45 гр и изпиване. Това е за тази година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2013, 22:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Жоро написа:
Както обещах да докладвам и крайния резултат: От тези 300 л. в казана не влязоха само 20. Или казана е по-голям от 250 л, или аз нещо не съм сметнал литрите. След като отделих първите 3 литра, събрах около 48 литра докъм 48-50 гр (не се занимавах много с градусите, защото всичко ще се преварява), и още 11 л. не знам до колко гр. След това хвърлих още едно дърво в огъня, сложих един гюм къде 30 л под чучура и врътнахме ключа на казана. След 4 дни, когато отидох да правя преварка този гюм беше пълен почти до горе. Всичката ракия която налях в каза бе 120 л. на 40 гр алкохол. Разредихме с вода до към 20-25 гр. В 0930 часа запалих огъня. Казана беше сдуден. Потече в 1115. Отделих 1 л. и започнах да събирам. Казанджията каза, че трябва да изкарам 80 л ракия докато падне на 40 гр. Изкарах 75 до 48 гр. Ракията се мереше със спиртомер с термометър и показанията се коригираха по таблица. От там за 20 л. падна едва ли не до 0. Това стана в 1700 часа. Когато се прибрах изсипах всичко в един голям 120 л. бидон. Замерването на общото количество показа над 60 гр (спиртомера е разграфен до 60, като видях до къде потъна и през какво разстояние са чертичките би трябвало да е към 63 гр) при 11 гр температура. Според таблицата това се равнява на 66 гр. Сипах вътре 1 кг стафиди и дадох инструкция на баща ми да разбърква всеки ден. След като се появи осезаем аромат на грозде, ще последва отлежаване в 30 л. ново дъбово буре обгорено за ракия според производителя, разреждане до 45 гр и изпиване. Това е за тази година.

Жоро, важното е крайният резултат да те задоволява. Вероятноще получиш и забележи и похвали. Мненията ще са почти толкова, колкото и вкусовете. Това, че си спрял на 48 грасуса е похвално и ако не си добавил нищо след това - отлично! При други условия, вероятно с по-малко жега и повече време, би получил по-голямо количество. Повтарям и натъртвам - доволен ли си, това е важното. При следавщ опит ще постигвеш по-добри резултати. Пожелавам ти го! Учим се с времето... съвършенни... мисля че са само празните чаши. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 09:00 
Аватар

ihp написа:
........Това, че си спрял на 48 грасуса е похвално и ако не си добавил нищо след това - отлично!......

Да си призная, исках да спра на 50 гр, но явно около тия градуси падането е главоломно. Предното замерване беше 52 гр. Следващото след десетина минути беше вече 48 гр. Температурата на ракията която изтичаше от охладителя през цялото време на дестилацията се движеше между 15 и 17 гр. Нищо след тези 48 алкохолни гр не е добавяно в общото количество. Допуснах една малка грешка. :datz: Огъня в момента на протичането и малко след това се оказа много силен, но бързо овладях положението чрез хвърляне на вода в огъня, избутването му на зад в огнището и поливане на шапката със студена вода. Действията ми бяха одобрени от казанджията. За пръв път правя преварка, а и той се беше запилял някъде из двора си. От този момент до края всичко протече както трябва. Поне според мен и казанджията. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 22:32 
Аватар

Миналата година ферментацията продължи почти месец. Тази година приключи за 15- 17 дни. Всичко направих както съм го описал за миналата година. Аз ли бъркам нещо или времето беше по-топло плюс нагреватели.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 22:35 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Не си само ти в това положение,днес говорих с един колега той също се оплака от кратка ферментация.При мен също премина сравнително бързо. :?: :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 22:35 

Местожителство: София
Ама защо се оплаквате от 15 дневна ферментация?-хвалете се!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2014, 13:43 
Аватар

Да споделя още нещо на тая тема. В разговор между познати на кой за колко време му е преврял материала за ракията (говорим за грозде без да е източвано вино) и кой кога ще вари, се сподели и следното мнение: "Не бързайте да варите. Това, че джибрите са паднали и захаромера ви показва 0, не означава, че сте готови за варене. Изчакайте поне 40 дена да мине и тихата ферментация и тогава варете. Ще изкарате по-вече ракия." За мен щом захаромера показва 0, означава, че всякава ферментация е приключила. Защо трябва да чакам 40 дни?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2014, 21:03 
Аватар

Местожителство: Враца
Жоро,
прав си на100%, но при сегашните цени на захарта .99 лв/кг., винаги могат да се изкарат 2 реколти,
да не кажа, че в квартала старо грозде го дава по 60 ст..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2014, 23:16 

Жоро написа:
Защо трябва да чакам 40 дни?

Така казват в този квартал...в съседния може да е 45 дни....

5_kila написа:
Жоро,
прав си на100%, но при сегашните цени на захарта .99 лв/кг., винаги могат да се изкарат 2 реколти,
да не кажа, че в квартала старо грозде го дава по 60 ст..

Какво искаш да кажеш във връзка с мението на Жоро ,на мен лично не ми е ясно

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2014, 21:52 
Аватар

Местожителство: Varna
40-45 дена това вече си е готово младо вино божоле
След края на ферментацията /Виномера показва 0% захари/ материала леко нагарча, има не напълно разградени захари. Но не мисля че това оказва влияние върху количеството ракия което се получава.
Ако е за хвалене, тази година виното ми превря за 8 дни /температура на помещението 19*С максимална температура на материала 26*С (3-4ти ден), дрожди/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2015, 12:10 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Здравейте колеги, ще използвам темата за един такъв въпрос:
Предлагат ми като си купя грозде направо да дойдат да ми го смелят с машина и да напълня бидоните само със гроздовия сок.Това е ОК за мен, и голямо удобство, като ми спестява всичките предшестващи операции.
Гроздето е Мерло и Каберне, сока ще се изварява само на ракия, вино все още не правя ... а май вече е време и него да го науча :)
Въпроса ми е, трябва ли във сока да има и смляно грозде макар и малко за да тръгне ферментацията, или сока си ферментира нормално сам?
И захарност над 22 прекалено ли е висока за стартиране на ферментацията, трябва ли да го разредя с вода до 22% или да го оставя на 24?
Все още разчитам на дивите дрожди да свършат работата :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2015, 12:20 

Спокойно може да ферментира само сока...при това със захарност и по-висока от 22%...Дивите дрожди ги остави,ако желаеш по-висок рандеман.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2015, 12:36 
Аватар

Местожителство: Ruse
Не се притеснявай, няма да имаш проблем с ферментацията. Искам да те питам къде предлагат тази услуга?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2015, 13:32 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Aз съм от Севлиево колега, човека с бусчето който продава гроздето има мелачка и предлага тази услуга.
Само информативно гроздето е на 0,80ст. за килограм!

A самия сок трябва ли да се бърка при положение че няма шапка която да изсъхва и да вкисва отгоре?
Или може би трябва само и единствено за вкарване на кислород нужен на дрождите за да се размножават ... :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 116 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София