Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 09:38 
Аватар

Темата може да бъде много интересна. Надявам се на силно участие от страна на чуждоезично говорещите, химиците,физиците,специалистите по топло- и масообмен и всички знайни и незнайни ракиджии. Започваме от тук:
troyaneca написа:
Krass написа:
И какво, топлинната обработка на ябълките намаля метанола? Ай стига бе. :o

Правил съм го и когато имам ябълки пак ще го правя. Всеки сам решава за себе си.
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... CcRaD2uWew
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... cmPmISmomw

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2012, 21:53 
Аватар

Има полезни нещица, но много четене в стил доклад- не знам дали си заслужава. Инак рецептата на Троянеца, явно помага до някъде и е добре да се спазва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2012, 23:14 
Аватар

Местожителство: Троян
Да се прави ракия от ябълки без преди това от тях да е бил отделен сока чрез смилане и пресоване според мен е нерационално, меко казано. Едно допълнително предимство е, че семките, дръжките, евентуалните малки количества листа и клечки остават в твърдия остатък. Обикновено, твърдият остатък се използва за храна на добитъка.

За пастьоризацията на сока всъщност прочетох в друг източник (различен от тези, които дадох с линкове), но не можах да го намеря завчера в директориите, а и бързото търсене не го откри в мрежата.

Защо да се претака (или аерира) ферментиращия сок? Ами защото по този начин осигуряваме кислород на дрождите - по същество, от заквасения с винени дрожди ябълков сок получаваме ябълково вино, което после изваряваме на ракия.

Особено когато ябълките не са брани 'от ръка', топлинната обработка е препоръчителна. Съгласен съм за едно - това е трудоемко и енергоемко за малки количества ябълки, преработвани с прекъсване във времето (през един или няколко дни). И ако сока не се закваси и не му се проведе правилна ферментация и навременно дестилиране, операцията за пастьоризиране се обезсмисля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 01:37 

Местожителство: София
troyaneca написа:

Защо да се претака (или аерира) ферментиращия сок? Ами защото по този начин осигуряваме кислород на дрождите - по същество, от заквасения с винени дрожди ябълков сок получаваме ябълково вино, което после изваряваме на ракия.

и защо им е,примерно като са се развили?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 13:04 
Аватар

troyaneca написа:
За пастьоризацията на сока всъщност прочетох в друг източник (различен от тези, които дадох с линкове), но не можах да го намеря завчера в директориите, а и бързото търсене не го откри в мрежата.

Може би говориш за това

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2012, 07:33 
Аватар

Местожителство: Троян
Да, стр.27 и 28.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 06:40 
Аватар

Когато правя ябълкова или крушова ракия съм се стремял колкото е възможно да спазвам тези насоки от ilu6a.

ilu6a написа:
Мет. алк. се образува при хидролиза на пектиновите в-ва...тоест количеството на ментанола зависи от количеството на пектинови в-ва в плодовете...и целулозата.
Как се борим със това?
1.Свеждаме да минимум целулозата в мъста...
2.Преди пресуване мъста се настойва 5-6 часа,след което мъста се избистря...
3.Тук ще спомена защо такава мъст се загрява-ами внасят се пектинхидролизиращи ензими които се инактивират преди ферментацията...но това води до сериозно оскъпяване на продукцията..което много не тревожи франсетата
4.ползват се щамове дрожди които метаболират наличния метанол като го ползват за въглероден източник.
Тоест...за направа на такава ракия(с минимум метанол)
1.Или свиваме интервала на средната фракция
2.ИЛИ бистрим и утаявяме мъста максимално.
Тогава можем да си позволим по-широк интервал...
За захарноста и %-тите и няма да говоря-добавената захар не вреди...стига да може да влезне в употреба...тоест трябва да се предвидят необходимите дрожди.

Обаче вижте какво правят в това клипче между 2.30 мин и 2.50 мин. http://www.youtube.com/watch?v=r4pEDwe6gk0
След смилането посипва нещо /ако са дрожди защо не са активирани :nixweiss: / и веднага затваря плътно капака. Оставя бидона на воден клапан до края на ферментацията ако съм разбрал правилно /от гледане само, немски не разбирам/. Без бъркане на шапката и без достъп на кислород. А нали в началото май трябваше кислород за дрождите. Това като идея ако е правилно дали ще е удачно и за ферментация на други плодове?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 09:44 

При ябълките окислителните процеси за много бързи,за това вероятно посяват и веднага затварят.
Видях ,че като проверява състоянието им в долния пласт настърганите плодове бяха със съвсем свеж цвят,което ако бяха бъркани нямаше да е така-кафяв щеше да е цвета им.
Дрождите могат и без обогатяване с кислород,просто процеса ще е по -бавен в началото.
Освен това шапката ми се много тънка...дали е добавян сок???При смилане знаем ,че се получава доста гъста каша...а на филма не е така...
За грозде примерно подобна ферментация не е за препоръчване,особено що се касае по-големи обеми(тук изключвам въглекисели я метод).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 18:01 
Аватар

За грозде не съм си и помислял!!! За сливи, кайсии, праскови ми беше мисълта. Като се отделят костилките да се запечата по този начин и с воден клапан. И за колко време евентуално ще продължи една ферментация с такова посяване на дрождите? А пък и никаква захарност не коригираха........ директно в бидона и затваряне. Алкохола няма да е много, но ароматите може да са повече. Знам ли? Трябва да се пробва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 19:40 
Аватар

Хм, със сигурност е добавян захарен сироп. Иначе нямаше да има толкова течност.
А за кислород, има кислород. При смилането е влязъл много. Няма как иначе да е.
За дрождите, предполагам може и така - сухи. Малко ще са в стрес в началото и бавно ще се множат, може би, но ще заработят. А и вижте колко много сипва на бидон. Може би и нещо друго има в паничката.
Някой немско говорящ да се включи, моля!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 21:31 
Аватар

Много важна тема!
Ще я следя непременно....и благодаря на взелите отношение до момента.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 22:36 
Аватар

Местожителство: Божурище
Според мен ябълките са пресовани а отгоре с част от материала им правят шапка за защита... Имам един срамен опит с ябълки през 90-те години. :mocken: Личи си професионала в клипа. На 9.10 минута, първо помириса и после отпи. :megagrin: Имат си всичко и качеството е на висота. Няма аламбици, няма преварки. Затова както писа скоро Админа, 100 или 200 ml са по 20 евра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2014, 00:19 

Аэ пък ,чак такъв професионализъм не виждам...и тук примерно работят с маркови супер машини...за нанасяне на мазилка-примерно...
Разбира се може и да греша...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2014, 02:09 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Аз пък мисля,че ако корегират захарноста е във много тесни граници,разбира се лично мнение.Мисля също от тук насетне, повечето плодови каши да ги изварявам без да пресовам.Преди да пусна новата инсталация се въздържах заради няколко ГОРЧИВИ опита.Метила според мен не е толкова проблемен при изваряване на плодови каши ако се спазват правилата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София