Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 18:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 09:27 
Аватар

Местожителство: Ямбол
:datz: Здравейте,имам старо вино бутилирано в бутилки по 1л.Искам да го сваря на ракия.Дали да го изсипя в джибрите и така да го сваря или има друг начин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 09:55 
Аватар

Направо вари,но,ако е малко е нерентабилно да палиш казана, изчакваш и го сипваш заедно с готов материал(ако имаш) или най-добре сипваш виното при преварка на ракия.Виното е ферментирал материал готов за изваряване и от него се получава една от най-добрите ракии и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 10:01 

Местожителство: София
lukas51 написа:
.Виното е ферментирал материал готов за изваряване и от него се получава една от най-добрите ракии и т.н.

Само при условие, че виното е добро.От вкиснати и болни вина се получава... :furz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 10:39 

Сложи 1,2 (2 ако е много кисело) пакетчета сода за хляб на 150 литра материал от такова вино. Иначе ракията ще е кисела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2012, 15:20 
Аватар

Местожителство: Ямбол
:prost: Благодаря на всички за моменталния отговор.Имам готов материал и ще варя направо.А самото вино не е кисело много,просто от самото стоене в не добре затворени бутилки от горе има една черна ципа.Ще пиша какво ще излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2013, 12:57 

Местожителство: Хасково
Изтървах 50 литра бяло вино което се вкисна , тотално. А уж всичко бе нормално... Ще стане ли ракия или през пролетта да сея повече марули и краставици - оцет поне ще има ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2013, 13:49 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Бай Драган написа:
Изтървах 50 литра бяло вино което се вкисна , тотално. А уж всичко бе нормално... Ще стане ли ракия или през пролетта да сея повече марули и краставици - оцет поне ще има ?

Премери киселинноста ,преди да предприемеш нещо,ако е с висока киселинност може да опиташ да откиселиш и тогава да вариш,също и преварка.По добър вариант,отколкото да сложиш сода....пак зависи от киселинноста.Качеството на дестилата ще е под съмнение,но можеш да опиташ и да споделиш

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 11:45 
Аватар

Привет,колеги направих второ вино с идеята да го варя за ракия но неиска да преври.Есента набрах около 100 кг. грозде не съм му дослагвал вода и захар и беше (свърши бързо) хубаво вино.Преди 30 дни му сложих около 60 литра вода и захарноста му я направих 23 започна да ферментира но повече от 15 дена стои на 15 захарност,джибрите не бяха сухи.Каква е причината,дали да не му сложа кубче мая или да взема дрожди или да изчакам още?Притеснявам се да не объркам нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 13:14 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
пиявсичко написа:
Привет,колеги направих второ вино с идеята да го варя за ракия но неиска да преври.Есента набрах около 100 кг. грозде не съм му дослагвал вода и захар и беше (свърши бързо) хубаво вино.Преди 30 дни му сложих около 60 литра вода и захарноста му я направих 23 започна да ферментира но повече от 15 дена стои на 15 захарност,джибрите не бяха сухи.Каква е причината,дали да не му сложа кубче мая или да взема дрожди или да изчакам още?Притеснявам се да не объркам нещо.

В джибрите е имало алкохол, при ферментацията се е образувал още алкохол които е утрепал дрождите. Имал съм същия проблем, реших го с помощта на уважаван от мен съфорумник;
добави 5 литра хладка вода /25гр./ в материала,
и ако ти се дават пари вземи си дрожди за трудна ферментация + активатор.... Успех..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 16:31 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ама първо вземи дрождите и активатора и тогава действай с водата, че докато се върнеш, ще е изстинала :D
MONI BARONA е прав, целта е хем да разредиш малко алкохола, хем да позагрееш материала.
Много е важно да рехидратираш дрождите. Най-лесно става в слаб захарен сироп, примерно 5-7 %. Температура 33-35*C, не повече, да не ги ощавиш :megagrin: Сипваш дрождите внимателно на повърхността без да бъркаш, не гледай какво пише на упътването! След известно време ще шупнат. Тогава си подготви и материала. Сипи водата и разбъркай. Премери температурата. Закваската трябва постепенно да се охлади до същата температура и тогава можеш да я внесеш в материала. (За начална ферментация бих препоръчал да адаптираш дрождите с малко разредена и затоплена мъст, ама за прекъснала не смея). Дрождите не обичат резки промени! И по същия начин, внимателно сипи рехидратираните дрожди на повърхността на материала, без да бъркаш. Дай им възможност да се адаптират и размножат. Размножаването е аеробен процес, за разлика от ферментацията. Като видиш че има живот, тогава вече бъркай или претакай. Може да е след ден, след два, трудно се възстановява прекъснала ферментация. Като тръгне, добави и активатора, за да си сигурен, че ще завърши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 22:21 

На дрождите за трудна ферментация пише какво да се прави...няма нужда да се разрежда,тези дрожди държат на 16-18% алкохол.Активатора също има инструкции.
С разреждането създаваш среда за оцетно киселите бактерии.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 23:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
В джибрите сигурно е имало още много вино /не са били сухи/. За да спре ферментацията при сегашните температури, се предполага, че алкохола е много, а дрождите са слаби. Дано да не е тръгнало в друга посока...
Относно упътването. Пише да ги бъркаш 20 мин. Пише, че след 10 мин можеш да ги вложиш. Пише, че разлика в температурата от 10*C не е проблем. Пробвал съм и не ми се е получавало. А с "повърхностния" метод не съм имал проблеми. И правя точно обратното. Не бъркам. Изчаквам ако трябва и 2 часа, докато хубаво шупне. Изравнявам температурата. Е, на своя отговорност. Който иска да пробва двата начина и да види как му се получава по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2013, 00:21 
Аватар

Благодаря за съветите.Не е имало вино в джибрите, под " не са били сухи " имам предвид буквално исъхнали.А дали има висок процент алкохол в тях,предполагам да,както писах несъм доливал вода със захар за да направя количество.Смятам да взаймствам от начините на всички ви.Няма да сипвам хладък захарен сироп,ще сложа дрождите но няма и да бъркам.Ще изчакам нпколко час и като шукне ще сложа активатора.Не съм се сещал да меря тенпературата на материяла но мисля че не е много ниска защото умишленно държа вратата на стайчката (не е мазе)през деня отворена зада се топли бурето,даже привечер и пече слънце в нея.Задължително ще пиша за резултата. :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2013, 09:33 

Активатора всъщност е храна за дрождите...така, че го слагай преди тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2013, 13:15 

Местожителство: Хасково
Бялото вино го оставих за оцет - 30 литра. За друго не става.
Джибрите + около 50 литра друго вино също с достатъчно кисел вкус сварих с 2 пакетчета сода бикарбонат. Ракията/20 л/ нямаше кисел вкус , но миришеше доста на буре.
Преварих я с билката "кадънска кълка" и се получи чудна ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София