Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: УИСКИ
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 19:21 
Аватар

Колеги, искам да помоля експертите за съвет.
- накиснах жито, то покълна перфектно, суших го и го опуших с дъбови трици.
- заложих 10 кг. сух малц и 20 кг. обикновенно зърно, добавих 10 по 0.7 гр. мая за сладки и 5 кг. захар.
- сичко вървеше нормално, и след 20 тия ден презедих и заложих казана.
- РАЗОЧАРОВАНИЕТО МИ беше огромно когато потече буза от испарителя и загоря.

Някой може ли да ми посочи грешката и да ми даде съвет / какво да направя /

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: УИСКИ
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 19:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Грешката ти е, че не си чел, а си бързал да действаш.
Ако си прав че си произвел малц от житото - т.е. пшеничен малц - ето какво е трябвало да направиш :

1. Уискито е алкохол от зърно, което е било азахарено чрез ензимите на малца ! Захар по принцип не ти трябва, но може да се добави за по-силен материал. Но както и при ракията - колкото повече захар вместо основната суровина - толкова по-малко качество на напитката и съответно тя се доближава до водка (чист спирт).
2. Трябвало е да направиш озахаряване - ето как : смилаш на дребно немалцовото зърно и го разваряваш с 2 части вода, внимаваш да не загори , и след поне 30 мин. врене охлаждаш като добавяш още една част вода (част = колкото е зърното), даже малко повече. Мериш температурата и я докарваш до 63гр. , добавяш малца и след разбъркването следиш и поддържаш 62гр. за час , до 2 часа като разлика от повече от 1-2 гр. не се допуска, не че няма да стане, но няма да даде рандеман (количество алкохол).
3. Правиш йодна проба и ако е добра - охлаждаш и засяваш за ферментиране.
4. Ферментирането трае 72 часа - много е бурно и след това се дестилира веднага ! Всяко забавяне разваля вкуса и рискуваш да вкисне.
5. Дестилира се само течното ! По възможност се прави преварка, защото материалът не е толкова силен както от грозде.

Ти си направил нещо като рецептата на чичо Джеси (зърно,вода, захар, мая), която общо взето е подобие на нещо си приличащо на уиски. А грешката ти че е загоряло е че не си цедил, а си дестилирал всичко.

Ако искаш да направиш истинско уиски - прочети темата за бърбъна, има и други теми за алкохол от зърно. Освен това може да се ползват и ензими вместо малц, както и чисто малцово уиски да се направи. Варианти много ...
Даже най-правилно е да се ферментира само течност озахарена с малца, а не всичките трици вътре. Така се получава на практика бира, но негазирана и неохмелявана. Но така се прави уискито по Шотландските географски ширини :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2013, 20:23 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ToniArisa написа:
Колеги, искам да помоля експертите за съвет.
- накиснах жито, то покълна перфектно, суших го и го опуших с дъбови трици.
- заложих 10 кг. сух малц и 20 кг. обикновенно зърно, добавих 10 по 0.7 гр. мая за сладки и 5 кг. захар.
- сичко вървеше нормално, и след 20 тия ден презедих и заложих казана.
- РАЗОЧАРОВАНИЕТО МИ беше огромно когато потече буза от испарителя и загоря.

Някой може ли да ми посочи грешката и да ми даде съвет / какво да направя /

Има нещо сбъркано тука в пропорциите, не е ясно на 10 кг захар колко вода си сложил.
20кг зърно се полагат 80 литра вода и 20 кг захар обикновено за тази пропорция.
И цедил ли си материала или ''презедих''. ОБЕСНИ ПО ПОДРОБНО колко е била захарността на материала , колко общо е бил материала, а бе с две думи дай повече инфо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 22:42 
Аватар

Така
- 10 кг. "малц" едро-смлян
- 20 кг. жито едро-смляно
----------------------------------
общо 30 кг. зърно
- 60 литра вода
- 10 пакетчета мая
- 5 кг захар
-------------------------
показа към 18% захарност
след 10 дена падна на 0.
изчаках 25 дена и прецедих, заредих казана
- и потече буза, а казана загоря.
:) - е тетова можех да направим, а и бая пцувни!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 08:04 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ToniArisa написа:
Така
- 10 кг. "малц" едро-смлян
- 20 кг. жито едро-смляно
----------------------------------
общо 30 кг. зърно
- 60 литра вода
- 10 пакетчета мая
- 5 кг захар
-------------------------
показа към 18% захарност
след 10 дена падна на 0.
изчаках 25 дена и прецедих, заредих казана
- и потече буза, а казана загоря.
:) - е тетова можех да направим, а и бая пцувни!

Колега; на 60л вода се полага 15кг захар за да получиш 18-20% захарност.
Ферментация е имало, но в друга посока!! захарометъра или не ти е точен или нещо не си до огледал.Потекла е боза защото в казана е нямало достатъчно алкохол, казана се е загрял до пределната точката на завиране на водата , и казано образно е ''повърнал съдържанието си''...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 09:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Вярно че е писал "презедих", не съм догледал.
Ами значи първо, с тая захар и вода - захарометърът трябваше да покаже нещо около 8%
Той твърди че е видял 18% .
Не е невъзможно.
Все пак от житото и малца излиза някакъв екстракт във вид на разтворено чат пат нишесте, минерали и т.н.
И аз съм правил опити да измервам със захаромер преди и след озахаряване - наистина показва почти еднакво. Но това не е захар. И според мен трябваше да не падне до 0 при ферментацията а да остане около 10%.
По-скоро ферментацията е минала за ден два и после всичко се е утаило, барабар с нишестето. Та затова захаромерът му е показал 0.
След това при прецеждането той пак е разтворил утаеното нишесте и то е влязло в казана.
Това е все едно да се опиташ да свариш брашно без да бъркаш - загаря естествено.
Та затова е и загорял казана - от разтвореното нишесте.

Имам познати които варят ракия като ползват за ферментационна среда ечемик. Но той не е смилан , а е цял. И служи да подава минерали за дрождите, а алкохола идва само от захарта. Която естествено е доста повече.
Те правят ферментация точно 5 дена и веднага дестилират.
Не прецеждат нищо, а просто източват течността над ечемика. (Той даже стои в платнена торба или зеблов чувал) И веднага зареждат за следваща ферментация вода и захар + малко лимонтозу. Дрождите са в утайката, а минерали се подават отново от ечемика. Това се поватря 7-8 пъти и накрая ечемикът се изхвърля.

Щом се смели зърното и се смеси с вода - то започва да отдава в разтвора най-различни вещества. Така че в тоя случай без озахаряване няма да стане. Ако беше го загрял плавно от 20-30гр. до 62 и да го оставиш да преседи 1 час - щеше да имаш прилично озахаряване, дори и без процедурата по разваряване. Тя се прави за да се повиши добива, тъй като предполага клейстеризирането на нишестето и от там по-добра разтворимост и достъпност за ензимите на малца. Но съвсем спокойно може да се пропусне при един първи опит.

Ако колегата има желание да озахарява с малц и да прави истинско уиски, нека се свърже с мен на ЛС или на скайп и ще си говорим конкретно.
Всичко останало е алабала, захар,дрожди вода, активатор и малко подкиселяване ще свършат по-добра работа, но няма да е нито уиски, нито ракия - по скоро самогон за водка и то като за изпаднали сибирски пияници.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 09:37 

Местожителство: София
victoryvt написа:
по скоро самогон за водка и то като за изпаднали сибирски пияници.

ГРУБИЯН :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 16:20 
Аватар

От написаното на ToniArisa, аз разбрах че е сложил "малца", зърното и маята заедно, без да се озахари зърното преди това, а направо трите заедно при стайна температура. Ако е така, нищо няма да стане най-вероятно, както е и станало.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 21:11 
Аватар

vsd написа:
От написаното на ToniArisa, аз разбрах че е сложил "малца", зърното и маята заедно, без да се озахари зърното преди това, а направо трите заедно при стайна температура. Ако е така, нищо няма да стане най-вероятно, както е и станало.

лошо е, че съм заредил още една ДОЗА .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София