Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 08:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 00:55 
Аватар

Здравейте на всички ! Имам един въпрос към колегата victoryvt.Ако може да обясни технологията на самия процес,а именно как прави поддържането на температурата с такава точност. цитат: (7. Добавяш останалия малц пак ситно смлян, поддържаш температурата 62гр. с точност до градус още 1 до 2 часа - това е същинското озахаряване.)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 14:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ще си позволя да отговоря, в домашни условия никой не може да поддържа температура с точност до 1градус в тенджера още повече пък в казан. Това е условно, дали ще е 62 или 61,или 62 и 63 градуса няма кой знае какво значение. Опитно съм установил в моята установка, която е 22л тенджера, с три различни термометъра, подгряване с газ, че термометрите показват различна температура с 1 до 3 градуса разлика. И това е при условие, че мериш в една точка, вземеш ли да обикаляш съда по радиуса или по височина, постоянно има промяна. Така че избираш си една позиция на термометъра и го фиксираш там и така, за по-равномерен топлообмен бъркаш с нещо, по-добре да не е метално.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 16:53 
Аватар

Благодаря за отговора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 18:52 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Поддържането на температурата е по-лесно за по-голям обем.
Аз правя така - загрявам до нужната температура и спирам нагряването. Тогава меря с термометъра като бъркам добре.
Количество от 50-60 и нагоре литра държи температурата поне 30 мин. без да има нужда от дозагряване. После пак включвам нагряването и след минута две го изключвам, проверявам с термометъра и така нататък.
Изолацията определено помага. На съда, на капака.
Ако мериш температура по време на загряване - различните термометри мерят различно, някои се влияят от инфрачервените лъчи на котлона или газовата горелка, освен това стените на казана имат по-голяма топлопроводимост от слоевете течност вътре и затова когато сложиш термометър до стената на казана показва с 5-6 градуса повече.
Но да, спазването е важно в рамките на периода на озахаряването. Иначе за момент и да прескочи някой и друг градус не е фатално, важното е да се коригира после.
Ензимите на малца имат определен период на действие,който се скъсява с повишаване на температурата, затова по-добре под желаната да е , отколкото над нея.
За бира обаче са други нещата. Там се търси тяло и алкохол в различни съотношения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 21:35 
Аватар

Още веднъж благодаря за изчерпателния отговор ,който мисля че ще е от полза за всички нас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2013, 15:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Здравейте! Аз лично още не съм се заиграл със зърнените дестилати и бирата, но гледам че много колеги се мъчат с температурните режими :wallbash: най-вече при майшуването. В темата "Казан за ракия на ток" стана въпрос за индукционните котлони. Оказва се, че имат опция не само за задаване на мощност, но и за контрол на температурата.
И да почерпите една бира :megagrin: :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София