Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 18:06 

Местожителство: Асеновград
Имам около триисе литра първак някои може ли да ме посъветва дали мога да го използвам при варене на ракия или да го добавя към някои джибри

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 18:55 

Местожителство: София
което и да направиш няма да сгрешиш!
Може би 30-тина литра не си струва усилията отделно да бъдат преварявани,просто събери още ,или ако не ти се чака непосредствено преди варенето на джибрите ги сипи и тях в казана

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 20:34 
Аватар

Местожителство: Varna
Дa не си се объркал 30 л. първак дане е пърцуца. Зашото първака е ракията която се отделя когато тръгне да тече казана примерно 1.5 л. на 250 л. казан, а пък парцузата е слабата ракия, която се отделя като градуса падне под 40-45 градуса.
Ако имаш 30 литра първак значи си много напред

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 20:56 

Имам 30 литра първак.Точно тва което е силно и теква първо.Аз си имам собствен казан 150 л. преварявам си лангера(парцуцата) с ракията но първака ,около200 гр. на варене(казан)отделям ,но се събра доста и ме е жал да го хвърля.Притеснява ме да не дестилирам някоя чиста отрова от него

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2009, 08:48 
Аватар

Местожителство: Varna
Ако беше хвърлял първака всеки път като вариш сега нямаше да ти се свиди. Дали ще има метил в първака зависи от материала който си варил, казват че в материал от плодове се съдържа повече метил. На 30 л. сложи 5л. мляко /руснаците слагат на 6 л. силен алкохол 1 л. мляко/ да престои един ден разреди с вода до 20-25 алкохолни градуса сложи 2 пакетчета сода като вариш отдели 2 л. първак и го хвърли.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2009, 11:11 

Забележката на petiomalchev, е съвсем на място-щом е първак,това са леките фракции т.е. висока концентрация на МЕТИЛОВ алкохол.
Лично аз бих го хвърлил без да се замислям-и за разтривки не става-все едно да се разтриваш със спирт за горене!!!
Щом имаш казан в който вариш не само твоя ракия,не вярвам да си го закъсал толкова за дестилат!
На боклука и не го мисли!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 00:26 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
В казанчето на чистачките на моя автомобил , като сложа течност за чистачки(зимна)до -60 градусабез да я разреждам, в големите студове като пръсна и си пусна чистачките веднага стъклото ми замръзва. :idea: С първак този ефект го няма.Намирисва малко и ако те спре полиция може да подухаш малко, но това духане не е като онова... :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 12:08 

добро решение на въпроса какво да правиш с първака!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 19:10 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
baiatia написа:
В казанчето на чистачките на моя автомобил , като сложа течност за чистачки(зимна)до -60 градусабез да я разреждам, в големите студове като пръсна и си пусна чистачките веднага стъклото ми замръзва. :idea: С първак този ефект го няма.Намирисва малко и ако те спре полиция може да подухаш малко, но това духане не е като онова... :D

....и първият познат който се качи в колата те пита:абе ти пак ли си варил ракия? :D :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 21:14 

хахахахаххаха нека да казва квото ще важното е да намеря приложение ако има още идеи даваите :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2009, 13:45 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Ето една моя тайна рецепта! :D Активен въглен от аптеката, но много е ситен, затова ползвам директно въглени от огнището, натрошаваш ги и ги слагаш в бидона, бъркаш и аерираш(вкарваш въздух). Пепелта е достатъчно алкална за да разгради естерите и погаси киселините, а въздуха окислява и отнася алдехидите и кетоните(ацетона) до киселини, може да сложиш по желание и сода! Всичко пада на дъното около седмица е достатъчно. Отделяш в друг бидон обработеният първак, става лесно през тензух или мапля, плат и т.н. Можеш да го близнеш(опиташ) като го разредиш 1/3 в чаша и плюеш, трябва да мирише повече на спирт, без острота, на вкус да се осеща сода, да няма киселини!!! Много е важно да няма киселини, защото следва отделяне на метанола! :wink: :wink: :wink: Утиваш до аптеката и питаш за пектин за пиене или нискоестерифицитан пектин. Пектина или по-точно пектовата киселина свързва метанола и се превръща в пектин, затова е важно да е нискоестерифициран, за да може да има място за още метанол, а усета на сода ти дава сигурност, че няма да протече обратният процес!!! Затова нетрябва да е кисело на вкус! Може да ти предложат и ябълков пектин, помни трябва да е НИСКОЕСТЕРИФИЦИРАН!!! Предполагам, че 300 грама ще ти стигнат, дори да си варял и ябълкова ракия! Бъркаш пак около седмица, прецеждаш и отделяш пектина. Вече можеш да го превариш, беше хубаво да имаш паток обработен със сода ама като бързаш!!! Чакай сега за нов материал, слагаш го вътре или спиртоваш с него някой материал преди ферментация до 5 об.% етанол и намаляш захатра на половина!!!
Или правиш последното директно с първака(спиртоване на материал за ферментация), но после при варене отделяй двойно количество първак!!! Е, дано разбрахте измежду редовете от къде идва метанола в ракиите и защо е повече при плодовите ракии!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2009, 15:05 

може просто да се напише че високо съдържание на цеулоза(напр.ябълки)предполага по висока концентрация на метилов алкохол във фермента!!!Дървесния спирт и спирта за горене ...................

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Май 2009, 18:35 
Аватар

Местожителство: из форумите
ilu6a написа:
Забележката на petiomalchev, е съвсем на място-щом е първак,това са леките фракции т.е. висока концентрация на МЕТИЛОВ алкохол.
Лично аз бих го хвърлил без да се замислям-и за разтривки не става-все едно да се разтриваш със спирт за горене!!!
Щом имаш казан в който вариш не само твоя ракия,не вярвам да си го закъсал толкова за дестилат!
На боклука и не го мисли!!!

ilu6a никак не ми харесва мнението ти , ама никак . :oops:
Ами има ли начини да се премахне метиловия алкохол при преварката .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Май 2009, 11:36 

Eпюрацията е процес на очистване на течни алкохолни смеси от нежелани първоточни примеси.Основен процес в технологията на спирта!В по новите дестилационно-ректификационни системи се прилага двустепенна епюрция.
Но това са процеси и системи приложими в промишленото производство на високоалкохолни напитки,за домашни условия неоправдано са скъпи !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 12:08 

Местожителство: Русе
alambik написа:
Всичко пада на дъното около седмица е достатъчно.

Следвам тези инструкции, преди да пристъпя към повторно преваряване на ракията, обаче при мен вече 8 дена от както съм поставил активен въглен (на прах) в ракията и не пада на дъното, всичко е черно и мътно :? всякакви миризми изчезнаха, мирише на спирт
Ще помогне ли по някакъв начин ако добавя малко сода или просто да продължа да чакам да се утаи ?
Става въпрос за около 20 литра ракия на около 52 градуса, не е първак

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София