Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2013, 17:28 
Аватар

Здравейте. Извинявам се ако повтарям тема или темата ми се застъпва с други теми. Въпросът ми е как се прави Българска златна малцова ракия в домашни условия. Колко видове малц има и каква е разликата в технологийте на производство на малца в домашни условия. Как се правят различните видове малц в домашни условия.
Видове Малц:
1. Малтоза- малцова захар. С12Н22О11
2. Малц- Слад- класически малц.
3. Малц Диастатичен- Диафарин.
4. Малц Карамелен.
5. Малц Меланоидинов- Мелан.
6. Малцов Кульор- Кафе малц - Черен слад.
7. Малц Протеолитичен.
8. Малц Пшеничен.
9. Малц Свръхредуктивен- rH малц.
Който се съмнява колко са видовете малц, и разликите в технологийте му на производство да направи справка в Енциклопедия на Алкохолните напитки от Емил Велков София, 1996год. стр. 350-355.
Признавам си много неща изчетох от форума, но така и не схванах описваният малц към кой вид или подвид малц спада. Защото един вид малц е подходящ за тъмна бира - пиво, друг вид малц е подходящ за светла бира- пиво, трети вид малц е подходящ за шотландско уйски, друг вид малц е подходящ за Бърбън и т. н. Доколкото разбрах от мненията от форума един и същи вид малц се използва при направата на и на Бира и на Уйски и на Бърбън. Но това според мойте книги е грешно. Много се извинявам ако съм убидил или засегнал някого.
Прикачени файлове:
MalcovaRakia.0001.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2013, 19:49 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Здравей колега Денков,
Понеже съм се занимавал да правя малц, а и съм писал тук доста по въпроса, макар и да не се имам за главен специалист - ще си позволя да разсея твоите недоумения по следния начин :

1. Малтоза - не е малц, а е продукт от озахаряването на малца със собствените му ензими. Да , това е простата захар, която се получава в най-големи количества по време на озахаряването, но и далеч не е единствената. Другите са - глюкоза, малтотриоза, фруктоза и т.н. но са в минимални количества.
2. Малц = слад (от руски) и когато не е упоменато друго се разбира светъл ечемичен малц. Получава се чрез покълване и изсушаване на ечемик (пивоварен 2-у редов ечемик най-често, но и далеч не винаги)
3. Диастатичен малц е светъл малц, който е прорастван при по-ниски температури и в него количеството на ензими е максимално високо. Използва се за спасителна корекция на грешно озахарени каши. Както и за да дадеминимума ензими при озахаряване на каши в които има прекалено много тъмни малцове или печени такива.
4. Малц Карамелен - ами това е малц, който по време на сушенето е бил държан дълго време на 65 гр. за да се самоозахари, след което е изпечен на 120 гр. за да се карамелизират собствените му захари. Използва се за да придаде на бирата червен до амбър цвят и съответния карамелен вкус, най-вече за тъмни бири.
5. Меланоидинов малц - по подобие на карамеления е проведено друг тип засушаване при което той не е карамелизиран, а само озахарен и то на меланоидини.
6. Сега му викат малц за оцветяване - тъмен силно печен малц, обикновено е с предварително премахнати люспи и чак токава е изпечен до черно. (Типичен представител - Вайерман - Карафа 2)
7. Протеолитичен не ми говори нищо, да кажат господа учЕните.
8. Малц пшеничен - ами правен е от пшеница вместо от ечемик. Основна съставка в бири от типа Вайцен, Вайс, Вит, и др.
9. Последния повече ми прилича на кисел малц - служи за рдукция на пе-ха , т.е. подкиселява.

Относно златната малцова ракия мога само да се усмихна.
Причината е следната :
Това си е чисто малцовоуиски, но както можем да се досетим, никой няма право да нарече продукта си шотландско уиски, ако не е произведено в Шотландия. Та и не само ...
Просто продукт уиски не може да се нарече всеки.
Та нашего брата едно време е решил че ще нарече уискито си "малцова ракия".

Производвтвото й е чрез озахаряване на малц както се прави бира, но при по-ниски температури,зада се продуцират повече ферментируеми захари отколкото декстрини.
След това сместта се прецежда и промива и вместо да се вари с хмел както е при бирата - директно отива за ферментация, след 3 дена отива за дестилация, редестилация и отлежаване. В дъбови бъчви НОВИ !
След 10 г. става 10-годишно сингъл малц уиски.
Наздраве !

А за правене на малц в домашни условия вече не ми се говори, при положение че се продава светъл български малц за 1.44 лв.
Аз в къщи само за ток за сушене давах по 3лв./кг.
А от светъл - карамелен се прави така : накисваш го във вода на 65гр. държиш го така 4 часа, след това усилваш фурната на 120-150 и гледаш да не пука много че после ще я чистиш.
За час - час и половина става амбър до кафяв карамелен.
Ако пропуснеш първите 4 часа - става само кафяв малц.
Карафа да си скъсаш ... (усилията) не можеш направи в къщи, щото докато махнеш люспите на 1 кг. ечемик ... :megagrin: ...
Та така...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2013, 23:10 
Аватар

Здравейте. Ето още един вид малц. Дреш (фр. dreche). Мой роднини в села около София си набавят всяка година по- няколко тона зърно- главно жито и царевица. И пред мене, като Машинен инженер имащ правоспособност да конструира машини за ХВП ми поставиха следните въпроси. Как от това зърно да произведем различни видове алкохол / разбира се за домашни нужди /. Условията не включват закупуване на малц, а направата на чиста малцова ракия в селският казан тип шарантски аламбик. Питам, защото ще стане много неприятно ако бирата тръгне през серпентината и запече или пък загори материяла на дъното на казана. Много ми стана приятно и радостно, че ме наричат колега. Но производството на алкохол за мене е само хоби, а по- принцип съм завършил Машиностроене и уредостроене, а като средно Радио и Телевизия. Аз не съм конструктор- технолог от ХВП. Бихте ли ми дали съвети при такова количество зърно за самата технология на малцуване, за да мога да конструирам необходимите хоби- машини и да определя работния режим на процесите. Благодаря на всички предварително за съветите и оказаната помощ. Технологията на производство на алкохол от зърно ако може да не включва хлебна мая, защото придава на алкохола неприятен вкус. Ако някой знае, как се получава бирена мая много моля да го сподели. И линкове към подобни неща ще са ми от полза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2013, 19:40 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Колегата от горния ти пост ,макар че пише
victoryvt написа:
макар и да не се имам за главен специалист
...

не му вярвай-той е твоят Човек. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2013, 09:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Бирена мая ти не можеш да си направиш :). Тя се "прави" в много сериозни лаборатории от много сериозни хора . Бирената мая е най-близка до хлебната, така, че незнам защо не искаш да я ползваш, че даже е и по-евтина. Дъхът на мая се получава основно от висока доза мая.
Малцуването на няколко тона зърно в домашни условия, за домашни нужди е изключително икономически необосновано. Трябва ти огромна закрита площ, накиснатото зърно се разстила на слой около 10см, ти сметни каква площ ще е нужна, според това колко зърно наведнъж искаш да малцуваш. Трябва и система за оросяване и размесване. След това ти трябва нещо да вкарва топъл въздух при изсшуването, чиято температура се увеличава с намаляване на влагата на зърното, за да достигне при някои светли малцове до 100 и повече градуса. Абе не си е работа.
За проба можеш да се насочиш към ензими за озахаряване, без да малцоваш ама и те са скъпички.
Повечето хора тук минахме през този процес и открихме топлата вода ествествено.
Малцът в домашни условия не е качествен и излиза скъпо ( средства, място, време, труд)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София