Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 22:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 12:30 
Аватар

Колеги, Имам буре което не е използвани 15 години . Закиснах го, и си налях ракията в него. Тя беше 45 градуса . след 12 дни източих съдържанието . То беше разкошно на цвят, и мек вкус. За всеки случай проверих градусите и за мое учудване те бяха станали 41. Някой би ли ми обяснил защо стана така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 12:36 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Винаги става така - ако премериш и обема който си налял ще видиш че и там имаш загуби ! Не се ли сещаш защо ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 13:11 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Бурето дава ,но и взема! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 13:53 
Аватар

Да , знам че то си взема своето / Дървото диша / но си мислех че само водата не и алкохола. явно съм грешил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 14:16 

Местожителство: София
Хм...колко литра е бурето,колко време го закисва-за 12 дена ми се вижда кратко време да падне толкова градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 14:30 
Аватар

Ами то е 50 литра. През него е минавало само ракия. по един път на година така 3 пъти и от 15 години не е използвано. закисвах го близо 20 дена. Течовете спряха, след което го попарих с вряла вода , измих го със сода за бурета. отцедих и напълних. всеки ден следях нивото и то пиеше по 40-50 грама на ден /което е нормално за мен / но градуси не съм измервал всекидневно. Градусите ги измерих при наливането и изпразването. И за моя изненада те бяха паднали на 41 . При предишните пълнения нямах тези проблеми с алкохолния градус. Ставаше мека но градусите се запазваха.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 16:23 

Не виждам как от 45-50л концентрат ще паднат 4градуса за толкова кратко време...то и отворена да седи няма да падне толкова...Това са все едно 200градусни единици...
Някъде другаде е проблема-пробвай със друг спиртомер...на какви температури си мерил преди и сега...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 17:48 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
ilu6a написа:
Не виждам как от 45-50л концентрат ще паднат 4градуса за толкова кратко време...то и отворена да седи няма да падне толкова...Това са все едно 200градусни единици...
Някъде другаде е проблема-пробвай със друг спиртомер...на какви температури си мерил преди и сега...

Илюша , със сигурност колегата не е въвел корекция на градусите според температурата ! На тази мисъл ме навежда изненадата му от загубите на градуси - тоест той явно не е очаквал че бурето ще си вземе "ангелския данък" , следователно не е и чувал за него !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 19:55 
Аватар

Колеги , Благодаря за критиката . Наистина нещо ми убягва . Затова утре ще закупя професионален спиртомер с термометър и ще Ви пиша какви са резултатите. Но според мен в един буркан като сложиш термометъра и спиртомера и после по таблицата , разбираш колко точно градуса е. Още повече че , двете измервания са направени с едни и същи уреди. така че ако има грешка би следвало тя да е еднаква. Затова си мисля че, наистина има нещо в бурето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 20:03 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
nmirazchiev написа:
Колеги , Благодаря за критиката . Наистина нещо ми убягва . Затова утре ще закупя професионален спиртомер с термометър и ще Ви пиша какви са резултатите. Но според мен в един буркан като сложиш термометъра и спиртомера и после по таблицата , разбираш колко точно градуса е. Още повече че , двете измервания са направени с едни и същи уреди. така че ако има грешка би следвало тя да е еднаква. Затова си мисля че, наистина има нещо в бурето.

Те уредите са еднакви ама температурата на материала е различна и дава грешка.
На бурето му няма нищо, просто 'Ангелите' си взимат своя дан.....
п.с м/у другото уискито отлежава на 63 алкохолни градуса, явно това има значение....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2013, 15:10 
Аватар

Уважаеми колеги , извинявам се на всички . Закупих професионален спиртомер с термометър. Имах заделено количество ракия /Останало преди да зареда бурето/ Направих нови замервания и на двете ракии и установих следното : нямам загуба на алкохолен градус. Вие излезнахте прави, за което ви благодаря. Просто бурето си взема неговия дан . Въпреки всичките мой съмнения остана нещо положително , а именно, имам си професионален уред за измерване на градуси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2013, 15:19 

nmirazchiev написа:
Въпреки всичките мой съмнения остана нещо положително , а именно, имам си професионален уред за измерване на градуси.

Както и ,че отхвърли съмненията за буре "алкохолик" :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2013, 16:14 

Местожителство: Варна
Колега, от къде и за колко взе спиртомера?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2013, 16:21 
Аватар

Спиртомера го закупих от един колега. дой е дистребутор на тези неща. Наберете в гуглето / Винарко / и ще го намерите. струва 45 лева без доставка . Измерва от 0 до 100 и има вграден термометър . Много е хубав и е професионален. Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София