Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Лоша захар
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 17:48 
Аватар

Местожителство: София
Броди една градска легенда и то не от вчера. Дори малко се учудих, че темата не е коментирана тук, но ако съм пропуснал къде - моля за извинение.

Става дума за това, че има основателни съмнения, че в захарта слагат някакви добавки (примерно консерванти), които спъват нормалния процес на ферментация. И това се прави умишлено, точно с тази цел - да се намали конкурентноспособността на домашното производство.
Не съм любител на конспиративни теории, но някои лични наблюдения в последните години, ме навеждат на мисълта, че това може и да е вярно. А и двама-трима производители, по-стари и по-опитни от мен, със сигурност го твърдят.

Та, въпросите ми са: има ли нещо такова - чували ли сте, патили ли сте? Ако - да, то как може да разкриваме лоша захар? Как да познаем читавата захар и от къде да я набавим - марки, производители и пр.
Предполагам, че няма технологичен метод, с който предварително да се установи, дали е добра или лоша захарта, и всичко е по метода "проба - грешка".

Ако някой е открил вече сезона и е купувал захар тази година, от която не се оплаква, моля да сподели коя марка е.

Благодаря! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Лоша захар
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 21:07 

Винаги съм ползвал само на захарни заводи и никога не съм имал проблеми. Може да се пробва предварително със захарен разтвор 25% (нарочно да е повече) и дрожди. Ако ферментира значи захарта е читава ако не ферментира значи е зле. Друг въпрос е ако захарта е заразена с някакви бактерии. Ако се съмняваме в бактерии е добре предварително да сулфитираме пращината. Не знам дали би помогнало за всички бактерии...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 22:18 
Аватар

Joro Polimera написа:
Винаги съм ползвал само на захарни заводи и никога не съм имал проблеми. Може да се пробва предварително със захарен разтвор 25% (нарочно да е повече) и дрожди. Ако ферментира значи захарта е читава ако не ферментира значи е зле. Друг въпрос е ако захарта е заразена с някакви бактерии. Ако се съмняваме в бактерии е добре предварително да сулфитираме пращината. Не знам дали би помогнало за всички бактерии...

Съгласен съм с Жоро и аз ползвам само такава захар на Захарни Заводи "Сладея" досега не съм имал проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 22:24 

Местожителство: Варна
До сега нямам непревряла захар! Ползвал съм всякаква. По-рано опитвах един метод за който ми казаха-една лъжичка захар се залива с малко оцет-ако почне да шупти, не става. Сега трепя "бацилите" с вряла вода, където разтварям захарта!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 22:55 

Няма лоша захар,има лоша хигиена и култура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 12:59 

Аз съм виждал как на село събират от пътя скапани джанки, даже премазани от коли и после изсъхнали на слънцето с мухи, червейчета, прах и ги слагат направо ракията. Или круши изгнили от земята. И после на казана наливат 50% вода в пращината да не загаря, защото я носят с костилките на дъното без да са прецедили. И се оплакват, че не им ставала ракията. Използват изразите - тая година стана, тая година не стана. В момента при тая температура и с дрожди, даже с мая е невъзможно нещо да се обърка при правенето на ракия ако се спазва дори минимална хигиена. И ако се съмнявате в захарта проверявайте. При мен проверката става автоматично, като засявам дрождите в пращината за рехидратацията използвам пращина или захарен разтвор и се вижда става ли не става ли. Това е проверка и за дрождите. И за по-сигурно не купувайте захар от съмнителни места и производители, следете за здрави и чисти чували. Да не са скъсани и вътре захарта да е замърсена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 21:08 
Аватар

Хора, каква българска захар?! То даже и в медиите преди време излезе (миналата година, май), че в БГ вече захар не се произвежда, а само се пакетира.

А по стечение на обстоятелствата, след като пуснах темата, научих още неща, които звучат достоверно. Че има, например, вносна захар, която си е подсладител с пълнежи. А с подсладител производство на алкохол... (нема такава иконка да покажа :D). Сладкарите също много ревяли срещу нея, не им се получавали нещата.

Явно, не всички количества са калпави, дори допускам, че калпавите са по-малко, ама ако им налетиш - язък! За сега единствената гаранция била, да се изхарчи някой лев в повече и да се купува на едро кафява захар. Даже и не знам колко е това "някой лев повече".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 21:26 
Аватар

Кафявата захар си е обикновена бяла рафинирана захар с оцветители или в най-добрия случай, примесена с малко непречистена (кафявва) захар. За мен най-добрия вариант е да се рехидратират дрождите с малко захар - ако почне ферментация, значи и двете са наред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2013, 22:09 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Темата за неферментиращата захар е коментирана тук всяка година.
И досега доказателства за неферментираща захар няма.
Който иска да бъде първият намерил "неферментираща" захар - нека ми прати мостра от нея за моя сметка и аз обещавам да я изферментирам.
Със снимки и измервания.
Всъщност всеки може и сам да пробва :
Захар, вода, минерали (активатор) , дрожди по избор, евентуално малко лимонтозу или друг подкисляващ агент.
Температура 20-25 гр.
Начална захарност - 20%
Крайна захарност - според дрождите - ако са хлебна мая - 8%, ако са винени дрожди - до 0%, ако са бирени някакви - до около 2-3%

Този експеримент го прави колегата Карлсон, търсете и ще видите. Имаше и злагания на колко ще спрат хлебните Йоткерици (на д-р Йоткер)

Айде, на намерилия неферментираща захар подарявам 2л. амбър ейл, + 2л. вайцен :)
А след две седмици, живот и здраве на Хамериканските дрожди - Хамерикански пейл ейл (светла бира с горна ферментация).
Който не пие бира - имам кайсиева и сливова ракия на добро равнище.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 04:56 
Аватар

Класическата кафява захар по принцип е остатъчен продукт от производството на бяла захар с три цикъла на кристализация. (поне на нас така ни го набиха в главите по време на следването). Процентът захароза там е много малък- под 30-40 процента, докато на минералните вещества е значително по-висок, за разлика от бялата захар, при която захарозата е 99, 98 % , останалото е минерали. Сега не мога да си спомня точно, но се получаваше май само от тръстиковата захар, защото при производството на цвекло имаше само два цикъла на кристализация (май). Това й е ценното на кафявата захар - многото минерали и ниското съдържание на захароза, което обуславя доста различен вкус особено ако е за по-особен сладкиш или алкалоидна напитка. Но за производството на алкохол не виждам какво й е ценното. Друг е въпроса че това което се продава в Бг като кафява захар е бяла захар с оцветители, затова е малко по-скъпа, другата разновидност е Raw canned sugar, която вече се доближава до характеристики на това, което учихме, само дето не мога да си обясня високата цена на тоз отпаден продукт, освен ако в световен мащаб има високо търсене, а производството на такава да е малко (защото има вариант така да се направи процеса че при кристализацията и центрофугирането да не остава кафява захар...)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 10:39 

Qui-Gon Jinn написа:
Хора, каква българска захар?

Че има, например, вносна захар, която си е подсладител с пълнежи. А с подсладител производство на алкохол... (нема такава иконка да покажа :D). Сладкарите също много ревяли срещу нея, не им се получавали нещата.

Явно, не всички количества са калпави, дори допускам, че калпавите са по-малко, ама ако им налетиш - язък! За сега единствената гаранция била, да се изхарчи някой лев в повече и да се купува на едро кафява захар. Даже и не знам колко е това "някой лев повече".

Отдавна се внася захар- я Куба,я Бразилия...
А за подсладителя с пълнеж...ами айде дайте я тази захар де....само някакви легенди,няма никакви доказателства за подобно нещо!
Само ревове за станала на сополи ферментираща маса примерно...-а за тези и както други ефекти не е причина захарта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2013, 19:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
По принцип бялата захар съдържа над 99% захароза и с нея проблеми не би трябвало да има. Но съм чувал, че за готварски цели се продава захар, смесена с пектин. Дали не е възможно някой да е налетял на такава. За цената, дали е по-евтина, не знам.
За кафявата (нерафинираната) казват, че има прост тест - ако оцветява водата, значи е менте, всъщност боядисана бяла захар.
Сорбитолът се използва като заместител на захарта, естествен подсладител. Не е задължително да е течен. Ама дали дрождите го харесват :? http://www.alo.bg/675666
P.S. victoryvt, тая "пудра захар" не става ли за облога? Потърсих и формула C6H14O6. Повече на алкохол прилича, не вярвам да го кльопат винените дрожди. Да знаеш, че и кайсиева и сливова пия :D И бира :megagrin: Е, ако държиш да е на кристали, облога отпада :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2013, 01:31 

ZMeyGorianin написа:
До сега нямам непревряла захар! Ползвал съм всякаква. По-рано опитвах един метод за който ми казаха-една лъжичка захар се залива с малко оцет-ако почне да шупти, не става. Сега трепя "бацилите" с вряла вода, където разтварям захарта!

Здраевйте,да се включа и аз.Реших и аз да си направя ракия от череши купих захар зехира 5 кг за 60 литра каазанче
материалът си превря но странно черешите останаха цели като гумени са.И така зареждаме казанчето както друг път и какво се получава:по едно време капакът на казана започна да се надига и да се мъчи да изхвърли материал.Спряхме огънят и отворихме капака и какво видяхметака се беше разпенил тоя материал че чак серпентината се напълни с пяна.Та въпросът ми е къде съм збъркал,аз ли не съм направил нещо както трябва или е от захарта.Забелязах че на пакетите не пише колко калории се съдържат в 100 гр както пише на други производители.Ако някой е имал същите проблеми да пише.
Днес заредих останалия материал и го разредих с вода да не би да е гъст.Тръгна една мътна течност с алкохол 30 %,така че ми остана само брането на череши и купената захар 10 кг за 120 литра материал.
Приготвих круши петровки със същата захар и не знам какво ще се получи.Колко време трябва да се изчака за да бъдат крушите готови за преварка.Дали и от тях няма да се получи същата работа като при черешите ще видим като заредя казана.
Има ли начин без да зареждам казана да разбера дали в материалът има спирт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2013, 09:37 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Има начин - завираш си главата в бидона и миришеш - като те удари мирис на спирт, значи има.

Черешите защо не ги посмачка малко ? Как така цели ?
Те дрождите нямат зъби да отхапят от плода :)

По въпроса за разреждането :
Ми много ясно че ще тръгне на 30% след като си го разредил !
Това което си събрал (ама аз бас държа че си се отказал да го събираш, по съвет на някой пишман ракиджия - че щом е под 30% и е равно на патоки) - може да се превари и ще си стане перфектна ракия.
Обаче е трябвало да имаш търпение да си го събереш от чучура докато тече нещо различно от вода.

Причината разреден материал да тръгва на нисък градус е очевидна :
Има си графика която ако поразровиш ще намериш - тя изразява връзката между алкохолния градус на кондензиралите алкохолни пари и алкохолният градус на материала в казана.
Колкото е по-силен материала в казана - толкова по-висок е градусът на течащата от чучура ракия. Затова и първо протича на висок градус, а после постепенно спада до 0.
Ти като го разредиш с вода от 10-12% да падне на 5% - какво очкваш да текне ? Ще текне на 30 и това си е - но ако го изчакаш да си изтече до 0, после ще имаш материал за преварка с градус около 20 и ще текне на над 80 ! Чак тогава можеш да отделиш фракциите.

Всички плодови каши се пенят - кайсиите пък съвсем, аз миналата година ги изтървах от бидона по време на ферментацията, хем че бях там и докато видя, вече имаше една кофа пяна на земята.
Има си антипенител ако те интересува - слага се в казана при варене.
Но и без него - ако не се препълва казана и не се дава много зор на огъня - нещата си вървят нормално.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2013, 09:55 

Не е много по темата но аз като гледам вече цените на гроздето и захарта и слагам захар само за да коригирам процента до 22-25. Че слагам малко вода като промивам изстисканите джибри. Така че ако толкова се съмнявате - правете от чисто грозде. Ракия направо от шира. Хем ще стане много качествена хем няма да е много по-скъпо. Ама и там си трябва технологията и без нея резултата пак ще е :wallbash: За плодовете обаче няма начин без захар...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София