Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 13:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Юли 2013, 14:38 
Аватар

Здравейте,ракиджии.
Оня ден събрах около 70-80 кг жълти джанки и ме посъветваха да ги оставя два дена преди да сложа захарта.Тази вечер ми предстои тази процедура,но преди това искам да попитам в най общи линии за основните неща.Ще карам по ред:

1.Температура на захарния разтвор при сипване в бидона?
2.Оптимална захарност на материала?
3.Киселинност (ph) на материала-ако е висока какво да правя,а ако е ниска също?
4.Температура на въздуха в помещението?
5.Други препоръки?

Благодаря на всички предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 19:33 
Аватар

Ех колега , браво за джанките и аз се каня да направя нещо такова ако ми позволи времето :)
От скоро варя ракия и по темата има доста написано ако поразровиш ще излезе много, но лично аз бих постъпил по следния начин:
1. Джанките да се държат няколко дни на слънчево място разстлани - според мен ще доузреят - съответно ще имаш и по голяма захарност на материала.(това според мен е универсално правило за всички плодове)
2.Махаш костилките - не знам по какъв начин ама да е без тях.
3.Приготвяш захарния разтвор от 3:1 до 4:1 вода:захар - предполагам за 100 кг. джанки като махнеш костилките ще остане около 50 кг., та направи 60 литра разтвор 15 кг. захар и 45 вода. мах. до 20-захар и 60 вода, защото според мен ще се изгуби аромата при по големите обеми.
4.Смесваш всичко добре и вземаш проба от материала - мериш и ако не е 20-21 захарни градуса - добавяш каквото е нужно - захар или вода. Материала за предпочитане да е на хладно, не да го изтъпаниш на слънце цял ден та да вдигне над 50 градуса при ферментация. Бъркаш първият ден-два през няколко часа. След това затваряш и след около 10 дни в зависимост от темп. и яки ли са дивите дрожди си готов за варене.
5. Гледай всеки ден как се "движи" работата и вземай периодично след 4-5 ден проба - при захарност около нулата си готов.
6. Не на последно място - хигиена на съдовете, да няма гнило и мръсен плод, листа, клонки и прочие :)

Дано да съм бил полезен
колега всичкото това ми е в главата т.е. не съм го правил наистина и засега съм само един теоретик :) , но с голям мерак за проби - грешки по темата.

Асен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 22:07 

Местожителство: Burgas
Да споделя правилата които спазвам и не са ме подвели: 1 Добър и чист материал. 2 Захарност на общия материал с добавената захар 19-20 процента. 3 Температура на залагане и ферментация 28-30 градуса. 4 Дрожди или мая. 5 Киселинност 3.5 - 5 PH. Забележка:Захарта я инвертирам по следната рецепта:10 кг.3 л. вода и 7-10 гр. винена киселина завират и врат 15-20 мин.Спазвайки тези условия ферментацията протича за около 7-8 дни и следва изваряване.Дето има един лаф "и от табуретки мога да направя ракия" по описаните правила.Количеството захар зависи от това дали търсим ароматна ракия или количество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2013, 23:58 
Аватар

Благодаря за мненията,малко късно ги чета след като съм свършил работата на своя глава.но все пак благодаря!
Материала ми стъпа на 19 захарност около 80 кг джанки с 20 кг захар,плодът е ароматен и ми се струва добро съотношение.Лошото е че нямам време много за бъркане но 3 пъти за първи ден го бърках.Утре по чесето че съм си в нас.Ферментацията е добра,да се де надяваме и на резултат.
Ха наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 10:51 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Костилките може да се премахнат след ден два ферментация, или поне да не се слагат в казана при дестилацията.
Причината е в циановодородната киселина, която се получава по време на ферментацията при наличие на костилки. При дестилацията се трансформира в циановодород и ако си набримчил огъня до дупка може и да влезе в питейната фракция.
Висши алкохоли се образуват повече когато ферментацията е била на високи температури - тогава при дестилацията трябва да се стесни средната фракция - т.е. да отделим за патоки по-рано отколкото друг път.
Метиловият алкохол е по-малко ако не са слагани загнили плодове.

След като сте отделили питейната си фракция пробвайте да замразите една бутилка във фризер (ще стане на олио) и после я прекарайте през филтърна хартия - каквото остане на хартията - това са фюзелови масла, тежки алкохоли и др. опашни примеси. Ако не сте се лакомили за повече средна фракция - няма да ги има в изобилие.
Същото важи и за помътняване при изстудяване в хладилник - качествената ракия не помътнява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2013, 22:01 
Аватар

Евала за това допълнение - говорил съм с няколко човека които варят ракия от години и за съжаление и те и може би 80 % от "майсторите" - казаното по горе не им е известно - просто това химията, физиката и науката им е далеч от мозъка, да не говориме, че има от тях твърдоглави и неверници по природа. :)

Асен

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София