Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2013, 19:34 
Аватар

Здравейте,
До сега съм варил 5-6 пъти ракия ,но материал никога не съм приготвял.Та тази година за първи път напрах джанки и сини сливи.Имам два бидона едният е 120л,а другият 250л.1/3 от сливите сложих в по малкият бидон и 2/3 в по -големият.Купих 50кг захар на Горна Оряховица.Сиропа съм правил едно към три захар/вода.Беше ми попаднала около 7-8 кг кафява нерафинирана захар,която сложих в малкият бидон.Плодовете намачках предварително.Измерих общата захарност на двата бидона беше 20.Приготвих ги на 16-ти .Още вечерта бяха почнали да завират.След три дни захарноста в малкият бидон беше 12-13,а големият 15.Дрожди не съм добавял,добавих единствено 10 пакетчета лимонтузу(когато приготвях материала разбира се)На 25-ти мерих отново захарноста малкият бидон захаромера потъваше напълно,а големият около 4-5.Проблема е ,че в малкият бидон материала киселее,а големият е с приятел аромат без кисела жилка и много леко още сладни.На какво може да се дължи това и дали да варя или да изчакам още.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2013, 22:15 
Аватар

Никой нищо не споделя по темата.Да варя ли вече при положение ,че захаромера потъва?Киселият бидон да го варя ли въобще и как да го неутрализирам?На какво може да се дължи това ,че киселее?Ако го изваря и излезне кисела ракия ,после с преварка дали ще се оправи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2013, 22:36 
Аватар

Колега и аз като на тебе ми киселееше материала и му сложих откислител за вино (калциев карбонат) ,грам на литър и за всеки случай при варенето 2пак сода на 200л.За 10 дена точно ферментира до 0 и варих. Не се притеснявай накиселяването май е нормално.Няма да изкараш кисела ракия ,ако сложиш малко сода и не ги чакаш повече от 20сетина дена.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София