Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2013, 11:46 
Аватар

Събрах сини сливи за ракия и напълних един бидон. За щастие има още сини сливи, но не бяха узрели достатъчно. След седмица ще обера и останалите сливи и ще ги слагам в друг бидон. После искам да варя ракията като събера двата материала в голям казан. Кажете как да съхраня първия материал, за да изчака феремнтацията на втория.
Предварително благодаря за отговорите!

П.П. Търсих в търсачката, но не намерих нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2013, 12:02 

Местожителство: Добрич
Здравей,
аз имах сходна задача, понеже ми беше останал материал и го "запечатах" със патоки(воднянка, парцуца) и днес следобед ще го изварявам след като изчака около 2 седмици да ми ферментира другото количество. Колко точно алкохол се добавя нямам никаква идея, при мен на около 80-90 литра сложихме около 17 литра патоки. Важно ми казаха, че било след като затвориш съда с готовият материал добре, да не го отваряш без нужда, понеже той си правел нещо като пояс от въглероден диоксид и така кислород не стигал до материала, но при често отваряне можело да стигне кислород до него и нещо се прецаквал. Моят си изкара така 2 седмици и си е идеален за изваряване в момента.
Това е което аз знам сигурен съм, че има хора с много повече знания и опит от мен които ще ти помогнат също.

Добавям мнение на човек който има много знания
victoryvt написа:
Ако не може да се вари веднага - затваряне плътно на бидона и никакво бърникане. Може и да се влее стара ракия или патоки отгоре да запечатат и да вдигнат алкохола над пределите за вкисване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 15:02 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Миналата година след като изцедих сока закиснах повторно гроздето с вода и захар.Обаче сви студ и ферментацията спря на около 10% захарност от 20%, абе на половината процес стана кучи студ и спря :wallbash:
Имах около 30л. патоки, всичкото в бъчвата с материала който беше около 180л. отгоре го фулирах със стреч фолио, една стара черга в/у стреча и така изкара до юли тази година.
Отворих го, захарността си беше пак толкова, и така го оставих около месец, виненки, оси, стършели, всякакви гадини го обикаляха и се давеха в него.Направо го бях отписал, язък за захарта :wallbash: Обаче след около месец и половина отивам да го меря, финално, преди да го изхвърля и захарността паднала на 2-3% :D
Казанчето, дръвцата и си му извадих спирта доволно, два казана по 80л. извадих 22-25л. ракия. Има някаква жилка която не ми харесва на вкус, и накрая като че ли леко горчи но ще я преваря със сегашния материал и пак ще стане работата.
Наливай му патокито и ако имаш някакви стари ракий за преварка, запечатвай отгоре и това е :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София