Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 14:39 
Аватар

здравейте,колеги купих си 300кг. сини сливи какво съотношение на вада и захар да сложа,и веднага ли да я сложа или да изчакам да омекнат сливите,защото са малко твърди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 17:00 

Местожителство: Добрич
Здравей,
трудно е да се каже точно колко захар да сложиш и в какво съотношение д а я разредиш с вода. По принцип правилният начин е да се мери захарността на материала и да се добавя толкова смес(захар+вода), че да достигне обща захарност около 20% +- 1-2%. Хубаво е да изчакаш малко а не да слагаш веднага захарта може би ден два ще са достатъчни. Ако не мериш захарност мисля около 25-30 килограма захар разредени 1:3,5 може и да е в норма, но това си е чисто налучкване. Вземи някакъв захаромер ако можеш и тогава ще е по-лесно. Има доста теми които биха ти помогнали във форума, така че се поразтърси и за малко повече информация. Долу-горе това е което мога да кажа относно твоя въпрос. Дано съм помогнал....
В мнението на колегата victoryvt е казано всичко (просто замени праскови със сини сливи):
victoryvt написа:
Прасковите имат максимална захарност 13-14%. Да предположим че вашите са добре узрели и са с 14% захарност.
Това значи че в бидон с 60кг. плод имате 60*0.12=7.200кг. плодова захар.
Ако добавите захарен сироп с 33% захарност, получен от 10кг. захар и 20л. вода ще се получи :
60+30=90кг. в бидон материал
Той ще има начална захарност 17.2/90=19.1% захарност по Брикс.
Това е за един бидон - 10кг. захар и 20л. вода.
19-20% захарност е добра за ферментация с диви дрожди.
(за да стане 20% намалете малко водата - вместо 20л. сложете 15)

Захарта може да се добави и след започнала ферментация. Но нека е по в началото на ферментацията.
Дръжте бидоните на хладно. Не допускайте вътре в бидона температурата да надвиши 35 гр., защото ще се получат прекалено много висши алкохоли и фюзелови масла (ракията ще е леко мътна и ще е остра).
Ферментацията ще приключи за седмица или най-много две.
Мерете спадането на захарността през два три дена - очаквайте да падне почти до 0.
Щом измерите два поредни отчета с еднакво ниско показание, значи вече няма какво да ферментира.

Подкиселяването е незадължително и е важно заради захарта. Едно пакетче лимонтозу на 10л. захарен сироп е добре. Във вашия случай - две на бидон.

Бъркайте материала първите няколко дена, после гледайте много много да не отваряте бидона. Затваряйте го в началото неплътно, за да има къде да излиза въглеродният двуокис. След края на ферментацията го затворете плътно и не го отваряйте докато не дойде време за казана. Въглородният двуокис вътре ще бъде като консервант. Всяко безмислено отваряне и проветряване води до вкарване на кислород и от там - способства за развитие на млечно-кисели и оцетни бактерии.

Преди дестилацията опитайте на вкус как е - трябва да горчи, да мирише на алкохол, леко да киселее. (Да прилича на младо плодово вино)
Ако киселее много и то предимно на оцет - добавете малко сода бикарбонат преди да затворите капака на казана.

Рандеманът на ракия може да се очаква да е :
34*0.54=18л. етилов алкохол на 100% теоретично.
Или на практика, след разреждане до 40% около 40л. (като махнете 10% патоки и първак - 35л. ракия на 40гр.)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2013, 20:26 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Щом са твърди, значи може и да не са добре узрели. Освен ако не са някой такъв сорт.
Приеми 12% за захарност на сливите.
Ако сложиш 40кг. захар и 30л. вода :
76/370=20.5% захарност
Но ще е доста гъсто ако се пюрира.
Можеш само да ги нацепиш и да извадиш костилките. Но е голяма играчка, ще иска много помощници.
Ако все пак пюрираш - увеличи водата и захарта - добави още 10кг. захар и 40л. вода.
Въобще, добавянето на 1:4 захар : вода не променя захарността ако тя е била 20%, защото 1кг. захар и 4 л. вода дава пак 20% захарност.
Но пък разрежда материала на консистенция.
Лимонтозу също може - на 10л. захарен сироп - едно пакетче.

Ако ги чакаш да поомекнат, те ще започнат да ферментират спонтанно. Може и да започнат и гнилостни и вкисващи процеси.
Ако нямаш време сега веднага да ги обработиш, може да се сулфитират и така да се консервират за няколко дена, но после ще искат дрожди и активатор.

Аз миналата година така направих - 200кг. сливи ги пюрирах на място на селото на майка ми. поотделих някоя костилка, но се отказах. Обаче дновременно слагах и по малко КМБС - калиев метабисулфид.
Така след като заредих един голям бидон с тях в колата, ферментация не започна и имах време да ги преоз до града, да ги стоваря, и чак на следващия ден ги заквасих с дрожди, добавих изчислената захар и вода и след седмица ферментация започнах да дестилирам, стана перфектна сливова ракия.
Някои споменават че сулфитиране не бива да се прави при материал за ракия, понеже щял серният двуокис да влезе после в дестилата.
Аз лично не се притеснявам от това, защото при тези високи температури, той отлита бързо по време на ферментацията заедно с въглеродния двуокис.
Едва ли някакви минимални рзтворени количества биха се забелязали в дестилата във вид на серни съединения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2013, 23:41 
Аватар

Местожителство: Свищов
Да питам и аз нещо. Дадоха ми 15 кг. сини сливи. Вчера им махнах костилките и ги минах през мелачката за месо. Оставям ги така три дена да ферментират. Взех 9кг. захар. Въпроса ми е колко литра вода да сложа?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 09:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Alexey1980 написа:
Да питам и аз нещо. Дадоха ми 15 кг. сини сливи. Вчера им махнах костилките и ги минах през мелачката за месо. Оставям ги така три дена да ферментират. Взех 9кг. захар. Въпроса ми е колко литра вода да сложа?

Зависи колко ти е голям бидона за ферментацията.
Между 27 и 30 литра вода ама трябва да мериш със захарометър, 20% захарност да е. Понеже е тръгнала ферментацията/ по твоите думи/ захарометъра ще те излъже поне с 1-2 процента надолу.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София