Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 20:09 
Аватар

Тъста ми тази пролет си купи захар за да прави второ вино,но за съжаление човека почина внезапно и така и не сложихме захарта, сега аз поемам неговите задължения,но не съм опитен и искам малко помощ от вас.Въпроса ми е дали от този материал мога да си изваря ракия,дали е вече стар.Бурето не е отваряно ,утре ще ходя на село и бих искал да ми кажете как да проверя дали става за варене.Знам че не трябва да е кисел,но не знам дали да добавям вода и захар,с две думи не съм наясно.Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 20:27 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Не казваш какъв вид са тия джибри, дали са джибри от източено старо вино (старо щото е от миналогодишната реколта гозде), или е виноматериал, получен чрез ферментация на джибрите + добавена вода и захар.
Т.е. - захарта употребена ли е, или стои на склад.
Аз лично съм скептичен нещо от миналата реколта да е прелетувало и да не е вкиснало.
Ако са сухи джибри миналогодишни - забрави ги, то сега тепърва гроздобер започва, ще има грозде ново по 60-80ст. нема смисъл да се правят експерименти със стари джибри и нова захар.
Ако става дума за ферментирал виноматериал (захарта е била употребена)- отваряш, миришеш и преценяваш. Ако мирише на алкохол, течността прилича на вино, на вкус е като вино - ок, вариш я на казана и каквото пусне, пусне.
Ако те лъхне силна миризма на оцет или на вкиснато мляко - да заминава на боклука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 20:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
doviciozo написа:
...Бурето не е отваряно...

Следователно там трябва да има вино. Опитай го, ако става за пиене, ще стане и добра ракия. Ако имаш съмнения, най-добре занеси мостра на някой по-опитен, примерно там, където мислиш да вариш. Захарта си запази за по-свеж материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 20:43 
Аватар

Понеже в нашия край казваме джибри на остатъка от грозде,за това не се съобразих и не написах.Става въпрос за вино което е изпито и не е правено повече.Сигурно няма и капка вино.Ще проверя както казваш на какво мирише и ще преценявам.Благодаря за отговора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 20:46 
Аватар

Захарта я употребих за ракия от джанки и стана перфектна,пак от този форум се научих за джанковицата.Даже ми се смяха на село като хвърлях гнилите и зелените джанки,но се радвам че го направих защото стана много добра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 20:54 
Аватар

Стари джибри в буре? Язък за бурето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 21:57 
Аватар

Буретата са две,и двете заминават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 22:28 
Аватар

Питай някой бъчвар дали няма да се навие да ти ги престърже и обгори наново. Ама...не знам дали си заслужава, на място трябва да се прецени...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 11:22 
Аватар

Ще си купя едно ново буре,тук имаме добри бъчвари.А от тези ще си направя маса за барбекюто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 11:50 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Според мен той бърка наименованието - буре - бъчва - каца.
Няма как в бурето да има джибри - по-скоро става дума за кацата в която е ферментирало миналогодишното вино, което е зипито и са останали само джибрите.
Според мен те са вече за изхвърляне, а кацата е за основно почистване.
Безмислено е да се дават пари за захар, с която да се проведе ферментация на миналогодишни джибри, дори и да са здрави, а те най-вероятно не са.
В момента тръгва гроздобера все пак.
Какви стари джибри, какви 5 лева.
Оттървай се от тях, измий добре и изтъркай с четка кацата, купи ново грозде (червено) , ронкай, смели, сложи КМБС 12гр. на 100кг. каша , пектолитичен ензим, след ден мацерация - дрожди за червено вино (Витилевюр B, C, BC, Rouge), DAF, или фосфат-композе, ферментация с потопена шапка или не, след седмица, до две - източване в буре или бидон, още месец , откаляване пак, и след още месец - пиене или бистрене с бентонит и бутилиране с малко КМБС.
И после им събери очите на комшиите дето карат по технологията - "мачкам всичко и се моля да стане".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 18:23 
Аватар

При нас в каца слагат кисело зеле,а виното в бурета.Аз съм от Монтанско.Не знам много за технологията на виното,защото не го пия,и като чета горния пост никога няма да се науча,много е сложно.Обичам си ракийка и мисля да се образовам в правенето и.Ще зарежа тези джибри и ще си купя грозде,и на асмата ще има около 100 кг и готово.Благодаря на всички.Ще питам пак кото го загаждам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 22:39 

Все пак е интересно как се е получило така, че джибрите да влязат в бурето? По принцип в буре се налива само сока. Преди това бурната ферментация се извършва в друг съд. Както и да е.

Колега, успех с ракийката ама пак ползвай поне дрожди. "Друго казва." Особено гроздова, дрянова, дюлева без дрожди резултата не е сигурно какъв ще бъде. Естествено си вземи дрожди за трудна ферментация, прочети във форума за кои точно става въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 23:03 

Местожителство: София
Joro Polimera написа:
Все пак е интересно как се е получило така, че джибрите да влязат в бурето? По принцип в буре се налива само сока. Преди това бурната ферментация се извършва в друг съд..

Ето едно място където слагат и зърната в бурето при това цели без смилане от 4,36минута :megagrin: ...

На доста места се изрязват едни правоъгълни отвори на бурета и се ползват и за джибрите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2013, 18:55 
Аватар

При нас 98% смилат гроздето и всичко във бурето,в повечето случай не се добавя захар.От Берковица съм и района е планински,нямаме грозде и съответно виното се прави по най лесния начин.Сугурно хората нямат навици относно виното защото това грозде което се гледа по асмите и лозята въобще не е винарски сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2013, 19:16 
Аватар

Ми то да слагш захар при гроздето не си е работа ,по- добре колкото пусне - толкова.Дори при високопланинските сортове(Отел и неговите братя) пак е по - добре.Ако е за ракия - пак бива.Правил съм ракия от подобни сортове- не че не става, ама се избива на нещо което не ми харесва.Но аз така го усещам, на друг може и да хареса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София