Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2013, 21:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
doviciozo написа:
При нас 98% смилат гроздето и всичко във бурето,в повечето случай не се добавя захар.От Берковица съм и района е планински,нямаме грозде и съответно виното се прави по най лесния начин.Сугурно хората нямат навици относно виното защото това грозде което се гледа по асмите и лозята въобще не е винарски сорт.

Ее, не съм съгласен. И това не бива да е оправдание. Мерак като има и като си готов да заделиш някой лев, суровина се намира. Тази година ходих за грозде на 120 км. Някои ходят на 300-400. Как работят винарските изби в региона? - Боровица, Магурата. Или ако финансите в момента не позволяват, има по-достъпни местни суровини - малини, дренки, джанки. Как правят малиново вино в Клисурския манастир :).
Друг вариант е напитки от жито - бира, водка, уиски. Или от царевица, картофи. Но иска четене :). Книжки има, ей го и форума, останалото е мерак :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2013, 12:51 
Аватар

Всеки си купува грозде,ходят и на по далече за да вземат хубаво.Просто исках да кажа че понеже нямаме грозде ,нямаме и традиции и умения да го правим както трябва.Вчера питах един старец знае ли какво са дрожди и как се прави вино с тях,а той ми каза много четеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2013, 13:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да де, това е разликата - някой старец като каже - тая година не можа да стане виното, или ракията киселее, ти ще кажеш - моите са добри и тая година :megagrin:
Тя и моята баба викаше - внимамайте с тия компютри, че имало много вируси, да не се заразите :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 15:58 
Аватар

Днес отидох да изчистя едното буре от джибрите и да го измия,но като разпечатих Болкита от вътре ме лъхна миризма на спирт,бръкнах и на 20 см под сухата шапка намерих течност която опитах и не беше кисела,а си имаше вкус на вино.Как да процедирам за да го пусна през казана: да му сложа ли 10 кг захар и 40 л вода ,или да го нося на казан и там да го разредя преди да го варя.Ако му сложа захар и вода да добавя ли и дрожди за да ферментира,или ще ферментира и без дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 17:01 

doviciozo написа:
Днес отидох да изчистя едното буре от джибрите и да го измия,но като разпечатих Болкита от вътре ме лъхна миризма на спирт,бръкнах и на 20 см под сухата шапка намерих течност която опитах и не беше кисела,а си имаше вкус на вино.Как да процедирам за да го пусна през казана: да му сложа ли 10 кг захар и 40 л вода ,или да го нося на казан и там да го разредя преди да го варя.Ако му сложа захар и вода да добавя ли и дрожди за да ферментира,или ще ферментира и без дрожди.

Доколкото имам познания ако захаромера потъне до 0 значи е готово за варене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 20:04 
Аватар

vyrhara написа:
doviciozo написа:

Доколкото имам познания ако захаромера потъне до 0 значи е готово за варене.

Ако нямаш захаромер в малко чайниче сложи 1 пръст течност и го кипни. Като заври поднеси клечка кибрит на чучура на чайника и ако пламне мятай в казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 13:21 
Аватар

Това е от миналата година,за какво ми е захаромер.Питах дали направо да го варя или да го правя пак на вино.Утре ще го нося на казана и ще му сипя вода за да не загори .Ще го изкарам на патоки и после преварка с други патоки и те така.Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София