Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2009, 23:48 
Аватар

Местожителство: Varna
Решил съм да направя ракия от ечемик и захар.
Днес 06.02.2009 г. положих началото на експеримента.
Купих 5 кг. ечемик /60 ст. килограма/ и го измих:
1. Сложих го в една кофа и залях с вода боклуците които излизаха отгоре изливах, така 6-7 пъти.
2. Слагах малки части от ечемика в кивгир и плакнех със студена вода, зада отделя и малките боклуци които не плуват.
Излезе бая боклук,трябваше да го вея ама се сетих късно, като го залях с водата и излязоха боклуците.
Сега съм оставил ечемика да се кисне във вода /сложил съм го в кофа като го залях с гореща вода от бойлера, водата е четири пръста над ечемика/.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2009, 00:27 

Местожителство: разград
колега нещо си в грешка .в форума толкова се исписа за този процес че няма на каде ама вие ништо не сте прочели :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2009, 00:33 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
petiomalchev написа:
Решил съм да направя ракия от ечемик и захар.
Днес 06.02.2009 г. положих началото на експеримента.
Купих 5 кг. ечемик /60 ст. килограма/ и го измих:
1. Сложих го в една кофа и залях с вода боклуците които излизаха отгоре изливах, така 6-7 пъти.
2. Слагах малки части от ечемика в кивгир и плакнех със студена вода, зада отделя и малките боклуци които не плуват.
Излезе бая боклук,трябваше да го вея ама се сетих късно, като го залях с водата и излязоха боклуците.
Сега съм оставил ечемика да се кисне във вода /сложил съм го в кофа като го залях с гореща вода от бойлера, водата е четири пръста над ечемика/.
Ще ти следя темата!Въпреки, че ще те опонират, сподели резултатите!(подробно)Успех! :arrow:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2009, 00:55 

Местожителство: Асеновград
това ми прилича на рецептата за готвене на стар фасул измиваш добре фасула слагаш го в теджерата и го заливаш с чиста вода след 1час изхвърляш водата и слагаш чиста вода след още 1ч киснене хвърляш и втората вода третия път заедно с водата изхвърляш и фасула после сядаш на пържолки с червено вино :oops: с най-добри чувства

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2009, 14:04 
Аватар

Искам да опиша процеса на приготвяне на тази рецепта стъпка по стъпка за да може следващите които правят след мен съшата да не допускат мойте грешки или да изчистят техните.
Някой е казъл "В спора се ражда истината"

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2009, 11:12 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Би ли сподели, какво очакваш да се случи с ечемика? В една друга тема беше споменал, че ще го чакаш да покълне.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2009, 19:55 
Аватар

Ечемика е за храна на дрождите от маята, той просто осигурява вещества необходими за ферментацията. За тази рецепта не си спомням да съм писъл да трябва да покълне ечемика.
Днес 08.02.2009 г. за последно измих ечемика и го сложих в бидона /вчера три пъти му сменях водата и слагах гореща от бойлера/
В един литър гореша вода разтворих мая 2 пакетчета по 40 гр. и две шепи захар, тази смес оставих половин час да започне да шупти /за да съм сигурен че е читава маята/. В 20 л. топла вода разтворих 5 кг. захар , 5 пакетчета лимонтозу и изсипах в бидона след това добавих разтворената мая и разбърках. Другото количество захар с вода ще добавя след 5-7 дни.
Бидона съм го сложил в мазата където е котела за парното температурата най-много става 27-28 гр. ,а вечерта когато не гори котела не пада под 17-18 гр.
Общо киснах ечемика 48 ч. пет пъти му смених водата с топла , зърната набъбнаха и омекнаха.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2009, 20:05 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
ОК, разбрах.
Не е нужно толкова много да миеш ечемика.
Колко захар мислиш да слагаш още? В момента си малко на "ръба". Имай предвид, че в един момент, когато алкохолното съдържание в материала стане достатъчно високо, дрождите спират да работят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2009, 20:25 

Пиши и мен :) ,аз също ще следя темата,ако има чалъм с по-малко ечемик да се постигне нещо смислено,що да връткам по 20кг в бидона? Между другото,послушах съвета ти(в една друга тема),да изчакам две седмици материала,за да изчезне сладката жилка(въпреки,че на 8-ия ден захаромера показваше 0градуса),дано да има подобаваща разлика,че едва се въздаржах да не пусна казана :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Фев 2009, 14:50 

Местожителство: blagoevgrd
petiomalchev написа:
Ечемика е за храна на дрождите от маята, той просто осигурява вещества необходими за ферментацията. За тази рецепта не си спомням да съм писъл да трябва да покълне ечемика.
Днес 08.02.2009 г. за последно измих ечемика и го сложих в бидона /вчера три пъти му сменях водата и слагах гореща от бойлера/
В един литър гореша вода разтворих мая 2 пакетчета по 40 гр. и две шепи захар, тази смес оставих половин час да започне да шупти /за да съм сигурен че е читава маята/. В 20 л. топла вода разтворих 5 кг. захар , 5 пакетчета лимонтозу и изсипах в бидона след това добавих разтворената мая и разбърках. Другото количество захар с вода ще добавя след 5-7 дни.
Бидона съм го сложил в мазата където е котела за парното температурата най-много става 27-28 гр. ,а вечерта когато не гори котела не пада под 17-18 гр.
Общо киснах ечемика 48 ч. пет пъти му смених водата с топла , зърната набъбнаха и омекнаха.
много интересно маи ште стане добър матерял аз сам сигорен колега че ште направиш нешто качествено успех

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Фев 2009, 18:39 

какво стана с ечемика поклна ли даи повече подробности ниакои на времето е направил много добро уиски в америка но тогава не са имали тези знаниа дето ги имаме ни или не са имали ФОУМА РАКИЯТА.какво ли са штели да направиат ако са имали интернет.................................лееееееееееееееле мале.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Фев 2009, 23:50 
Аватар

Vaskogt в тази тема ечемика няма да покълне защото както писах по горе в бидона освен накиснатия ечемик сложих и 5 кг. захар 20 л. вода и 5 пакетчета лимонтозу, за другият ечемик който смятам да покълна мисля да пиша в друга тема. :wink:

СКОРОСМЪРТНИЦА епизод II сезон I
В главната роля ЗАХАРТА
Потдържащи роли ЕЧЕМИКА; МАЯТА; ЛИМОНТОЗУТО
Масовка ВОДАТА

-Първо и последно действие:
Днес 12.02.2009 г. към бъркоча направен на 08.02.2009 г. /който ферментираше със страшна сила/добавих 40 л. вода 10 кг. захар 10 пакетчета лимонтозу, като предварително разтворих захарта и лимонтозуто във водата. Можеше и да изчакъм още ден или два с тази прцедура ама нямам търпение.
Мисля да сваря материала на 28.02.2009 г. или на 01.03.2009 г., ако е хува во времето и не съм зает.

Субтитри: petiomalchev :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2009, 23:01 
Аватар

Нещо с ферментацията на материала куца, меря захарноста от 4 дена беще 15 сега е 14, пък за 28.02.2009 трябваше да е готов /14 дена ферментация /дали е малко маята, /подхранката не е досттъчна /5 кг. ечемик/ или температурата е ниска /впомещението не пада под 16 гр./
:roll: Иб... ли му маик.. :cry:

:twisted: - Ти маи са усра аааа ?
:roll: - Не бе просто е пръцнал човека.
:shock: - Ви пък, чакайте давидим какво ще стане.
:) - Ти пък за 20 лв. лиси.
8) - Много му знае устата пък нищо.

Въпреки всичко дайте съвети :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2009, 11:35 

petiomalchev написа:
Нещо с ферментацията на материала куца, меря захарноста от 4 дена беще 15 сега е 14, пък за 28.02.2009 трябваше да е готов /14 дена ферментация /дали е малко маята, /подхранката не е досттъчна /5 кг. ечемик/ или температурата е ниска /впомещението не пада под 16 гр./
:roll: Иб... ли му маик.. :cry:

:twisted: - Ти маи са усра аааа ?
:roll: - Не бе просто е пръцнал човека.
:shock: - Ви пък, чакайте давидим какво ще стане.
:) - Ти пък за 20 лв. лиси.
8) - Много му знае устата пък нищо.

Въпреки всичко дайте съвети :lol:
здрасти моиа савет е да се опиташ да вдигнеш температурата на материала до 25градоса малко бъркане и да отидеш до някоия аптека да вземеш едно пакетче нишадър и да го разбъркаш в разтвора много до бре чакам отговор

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2009, 13:06 
Аватар

Материала ври /бълбука/. Пробвах с запалка на една педя от повърхноста на материала огънят гасне /значи има СО2/.
Опасявам се ферментацията да не е тръгнала в грешна посока.
Ще преместя бидона по близо до котела. А този нишъдър какво прави.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София