Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 20:05 
Аватар

Не знам на колко от вас е известно, че в акваристиката се ползва СО2 за стимулиране на растежа на повечето растения. По една или друга причина купешките системи са скъпи и не са по всеки джоб. Евтиния вариянт е с вода, захар и мая, демек ферментация.

Та сега по същество:

В един италиански форум четох, че ферментацията била по-равномерна, ако се направи желе. Демек няма големи пикове на отделено СО2 и поради тази причина системата отделя по-равномерно за по-дълго време. По рецептата се разтварят 200 грама захар в 100 милилитра вода и този разтвор се прави на желе, като зимата слагат 2 люспи желатин, а лятото по 4 люспи. После тази желирана захар се слага в около 1,5 литра вода и се прибавя маята.

Въпросите ми са - маята цялото количество захар ли успява да преработи?

Какво би било оптималното количество вода х захар за да се оползотвори цялото количество захар?

Питам, защото някои дори препоръчват да се удвои дозата за по-дълга ферментация. Аз от тук знам, че по принцип ферментацията си протича за един и същи период според температурата, но рекох да си питам все пак.

п.п. Преди време се канех да пускам тази тема, та не съм сигурен дали не съм я и пуснал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 21:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Много информация има и по руските форуми. Кл. дума примерно медленная бражка. Например това http://www.youtube.com/watch?v=p0BpQPAnBuM
Гледам отзивите, че едно такова зареждане поне 3 месеца кара. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 21:35 
Аватар

Да де, но нали дрождите не виреят над определен алкохолен градус. Какъв е тогава смисъла да се увеличава захарта?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 22:00 
Аватар

Доколкото схванах руската рецепта, равномерната и бавна ферментация се постига не от концентрацията на захар (захарта е 4-6 лъжички), а от нишестето - става много гъст разтвора. И една лъжичка сода слагат. Вероятно и содата влияе на скоростта - променя се ph. Ето тук е описана една такава рецепта. http://aquaria2.ru/DIY-CO2-for-aquarium С желатин ефекта трябва да е същия. Но има разминаване в дозировката на захарта в италианската и руската рецепта. Някой от корифеите може да драсне 2 реда, точно какво се случва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:11 
Аватар

Илиян Илиев™ написа:
...После тази желирана захар се слага в около 1,5 литра вода и се прибавя маята...

Илияне, това го бях пропуснал, сори. Е, ми всичко си идва на мястото. Имаш първо 100мл вода, после добавяш 1,5л, или общо 1600 мл нали така? Захарта е 200г. Задаваме данните в калкулатора и се получават 11,11% Брикс. Никак не е много. Ако се удвои захарта се получават 20%. Пак става :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:28 
Аватар

Илияне, виж тези две теми. ;)
http://aquariumbg.com/forum/himiya/co2- ... ven-metod/
http://aquariumbg.com/forum/himiya/glut ... araldehyde)-v-zamyana-na-so2-i-v-borbata-protiv-vodorasli/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:40 
Аватар

Я ги зае.... аквариумите, ами дайте повече информация за тия...кристали и тая лечебна алкохолна напитка :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:50 
Аватар

бай Танас написа:
Илиян Илиев™ написа:
...После тази желирана захар се слага в около 1,5 литра вода и се прибавя маята...

Илияне, това го бях пропуснал, сори. Е, ми всичко си идва на мястото. Имаш първо 100мл вода, после добавяш 1,5л, или общо 1600 мл нали така? Захарта е 200г. Задаваме данните в калкулатора и се получават 11,11% Брикс. Никак не е много. Ако се удвои захарта се получават 20%. Пак става :thumbs1:

Те това ме интересуваше.

Има ли линк към калкулатора?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:55 
Аватар

Ми как да няма - там в темата на victoryvt за захаромери и рефрактомери, даже са няколко варианта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:56 
Аватар

Бай Танасе, не е алкохолна. :lol:
Ето това намерих на български. На словашки има много повече, ама сега нямам време да превеждам - отивам на работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 12:59 
Аватар

stanilabg написа:
Илияне, виж тези две теми. ;)
http://aquariumbg.com/forum/himiya/co2- ... ven-metod/
http://aquariumbg.com/forum/himiya/glut ... araldehyde)-v-zamyana-na-so2-i-v-borbata-protiv-vodorasli/

Аз съм се поувлякъл по киселината и содата. Иначе попитах тук за информация, защото там се опитват да ми втълпят, че колкото повече захар, толкова по-дълга ферментация или поне повече газ. Аз пък си държа на моето, че ферментацията си е все същата по продължителност, а захар колкото и да сложиш, като прехвърлиш 20% си е чиста загуба на захар, защото ще измрат дрождите преди да я преработят.

п.п.Дай линк към твоя аквариум.

edit: Това май е гъба за кефир. Илюша май има такива кристали и си прави редовно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 13:44 
Аватар

Ето линк. :)
Иначе в момента е празен, поради ред причини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 14:08 
Аватар

Направо разбиваш с тези 15 см.

Пускай го пак, оформлението ти се отдава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 17:19 
Аватар

Май омешахте кефира (тибетска гъба) с морските алги (японските кристали).
п.п. Аз се замислих за кристалите. Щом обичат захар и стафиди и отделят CO2, дали не става въпрос за алк. ферментация. Ама съм се лъгал :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София