Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2011, 23:05 
Аватар

е не е колкото теб, първак отделям някъде около 700, патоките ги пускам на 39 някъде, но и така ако ги приспадна пак ще излезне по-евтино
а дървата си ги набавям, тях не ги смятам ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2011, 00:30 
Аватар

Местожителство: Varna
Да изчакаме пробата със захарта да стане сега може да си приказваме само пробите ще са изготвяни почти при едни и същи условия и сварени на един дестилатор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2011, 23:00 
Аватар

Да докладвам какво стана с материала от 1кг. захар, 500гр. болгур и 4л. вода.
Ами нищо :)
Материала превря замерих захарността 1%. Прецедих излязоха 4л. и ги сложих в тенджерата /която е 5л./. Загрявам с газов котлон с две степени, първо включих на по силната, когато термометъра на тенджерата показа 85 градуса намалих на по-слабата степен, НО май вече беше късно, след две три минути протече ракия и след още толкова и материал от чучура. Първо си помислих че е много материала но и предният път с материала озахарен с ензими пак толкова сложих. Изпуснах парата през единият клапан и отворих тенджерата материала се беше запенил, отлях един литър и продължих да варя на слаб огън. Взе да тече бистра течност, но от чучура се чуваше бълбукане, като стигна термометъра на тенджерата 93 градуса бълбукането се засили и течността помътня. Явно отново се разпени в тенджерата. Прецеждах и двата материала през един и същ тензух, като първият беше по гъст. Имаше само разлика в подгряването при първият опит намалих подгряването при 70 градуса, а при вторият на 85 градуса. Като изпразних тенджерата на дъното беше останал пласт утайка готов за загаряне. Мисля си че този пласт е виновен за целият проблем с разпенването на материала, ако и вторият път бях намалил огънят при покачване на температурата на 70 градуса може би нямаше да се получи така. А и другата разлика при първият материал сложих калциевкарбонат за намаляване киселинността на "бирата". Дали дето прецедих при втория опит и утайката от дрождите, тя може би премина в течността.
Много ми е чудно каква е наистина причината да се пени така :?:

:wallbash:

-------------------------------------------------------------------------------
На другата сутрин
Както гласи поговорката "Утрото е по мъдро от вечерта"
Ами по горе изтъкнах някой разлики но тази че в материала с ензимите имаше и царевица смляна за качамак ми убегна.
Сетих се как ферментира първия материал и как втория, ами този с царевицата не направи пяна повече от четири пръста, а този само с булгура имаше повече разстояние до водния клапан /около една педя/ и вторият ден пяната достигна чак до него.
Ами какво следва трябва да направя още един опит. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 08:23 
Аватар

Снощи забърках още една проба
Рецептата на бат Петьо:
4л. вода
1кг. захар
40гр. ръж /препечена смляна за кафе/
500гр. царевично брашно /смляно на едро за качамак/
5гр. лимонтозу
5гр. мая /Юва суха турска/

Начин на приготвяне:
В 6л. шише от минерална вода налях водата загряна до 37С сложих захарта и лимонтозуто и разклатих бутилката докато се разтвори захарта, след това добавих препеченото ръжено брашно и пак разклатих да се разтвори, добавих и качамака. Маята я посипах на повърхността така стоя половин час и след това разклатих бутилката да се размеси добре. На сутринта вече дрождите работеха и клапана бълбукаше.

Какво забелязах, при добавяне на ръжа и интензивно разклащане се получи пяна около два пръста, след това като добавих качамаченото брашно и разклатих интензивно пяната беше по малко от един пръст. на сутринта на повърхността на на течността почти нямаше пяна, а материала ферментира.
Направих си следният извод, че царевичното брашно потиска разпенването.

Защо добавих хлебна суха мая Юва, ами имам спиртни дрожди и мая на доктор Йоткер но ми се искаше да пробвам и тази възможност. При зърнените напитки за оформяне на аромата съществено влияние оказва вида на маята.

Защо добавих и печена ръж ами идеята ми дойде от рецептата на Джак Даниелс там от общото количество зърно 8% е от ръж, казват че било за аромата и мекота. Ако беше без нея щеше да е рецептата на чичо Джеси . За разлика от двете рецепти, аз добавих препечена ръж, ще видя в крайна сметка какво ще стане. Трябва само да помисля за филтрацията на дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 09:42 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Петьо, имаш ензими - защо ти е захар? Ръжта не се препича! Пяната пада, защото царевицата съдържа около и над 4 % мазнини, които са естествен пеногасител! Няма да имаш пяна до края, ако забеляза ферментацията на чичо Джак, тя беше без разбъркване, а това дето плуваше от горе е царевично олио! Маята има значение, казвали сме го поне 1000 пъти и хем знам и пак прецаках кайсиевата с Юва, гадна мая - за хляб!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 11:05 
Аватар

Аз пък забелязах че с мая на доктор Йоткер вкуса на озахарената с малц зърнена джибра е точно като на разгазирана бира, за това реших да пробвам и този вид мая. Правя опита със захар за да вида точната цена на захарна ракия /Захарината/.
Благодарение на alambic и последният ми провал ми се изясни проблема с пяната, който е съществено важен при дестилацията. alambic какъв широко използван продукт който не дава странична миризма може да се използва като пеногасител. Защото ако се вари само от ечемичен малц и пшеница бая пяна ще става. В мини дестилатора съм слагал олио но явно беше малко гранясало и замириса дестилата. Иначе продават царевично олио на около 8лв. литъра но не знам дали ще върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 16:59 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Пробвай, вземи го прясно и сложи малко, около 50 грама! Иначе няма такъв продукт, основно се ползват висши мастни киселини и разни синтетични антипенители. А, ти си експериментатор, имаш ли познати фурнаджии на ръчен хляб? Там тавите се мажат с едни бели течни мазнини много наподобяват пеногасител. Намери и пробвай, има турка такава - "тавасюр", по вид, мирис и консистенция е същата, пробвай с 1 капкомер(около 2 мл).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 17:21 
Аватар

Благодаря ще питам в една фурна. Преди малко погледнах материала от царевично брашно и препечена ръж няма абсолютно никаква пяна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2011, 08:42 
Аватар

То всичко вървя добре с пробата от захар, качамак и препечена ръж но в къщи има едни гости от чужбина /притесни ме това че ще си кажат брей този много закъсал да вари ракия в тенджера под налягане/ и не можах да си сваря пробата онзи ден, днес вече мирише на оцет. Макар че е има воден клапан, но мисля че проблема идва от сухата мая Юва е тя и температурата в гаража следобед достигаше 30 гратуса.
Най-ценното от целия опит беше че ми се изясни проблема с пененето при зърнените джибри. Но няма да мога да видя аромата на дестилата.

Ако една джибра се пени доста при ферментацията е хубаво преди варенето да се загрее в едно джазве /но не да се кипва само да почне да балбука и се задържи подгрева така/ и ако се пени доста да се помисли за добавяне на пено гасител.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2011, 06:10 
Аватар

Вчера вечерта сварих пробата от царевично брашно, препечена ръж и захар на мини дестилатора. На 4л. материал сложих една супена лъжица калциев карбонат /за неутрализиране на киселините/ отделих около 50мл. първоток и спрях да отделям дестилат на около 55%ал. при показания на термометрите на тенджерата 97 градуса на върха 87 градуса. Последните 30мл. които общо бяха на 50%ал. вече миришеха на ошав и ги хвърлих. Алкохол годен за пиене излезе 500мл. на 70%. или след разреждане с вода 777мл. на 45%ал.

Да направя сега една сериозна сметка.
Разходи за направа на 1л. алкохол без разходи за гориво и хамалогия.

Алкохол от захар и зърно.
20кг. захар по 2.20лв. = 44лв
10кг царевица смляна по 50ст. = 5лв.
Общо 49лв. за по лесна сметка ги закръглям на 50лв.
Колко алкохол годен за пиене ще излезе от еин кг. захар по моят опит 777мл. за 20кг. захар = 15,54л. на 45%ал.
50лв. / 15,54л. = 3,22лв. за литър алкохол на 45%

Алкохол от зърно и ензими.
20кг. царевица смляна по 50ст. = 10лв.
Ензимен комплект за ферментация 9лв. + 6лв. доставка = 15лв.
Общо 25лв.
Колко алкохол годен за пиене ще излезе от един кг. зърно по моят опит 577мл. за 20кг. зърно = 11,54л. на 45%ал.
25лв. / 11,54л. = 2,17лв. за литър алкохол на 45%
;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2011, 19:32 
Аватар

Днес останах втрешен и в главицата ми се завъртя един въпрос възможно ли е наистина това.
Имам малц от миналата година за който работи все още пробата съм описал тук viewtopic.php?p=11522#p11522
Че след по горните опити който направих реших да видя колко алкохол ще излезе ако озахаря булгур и царевичен грис с малца.
500гр. булгур 500гр. качамак. и в мерителна кана сложих 500мл. малц
Смлях малца с машинка за кафе.
В тенджера сложих 4л. вода когато се загря до 40 градуса взех 1л. и залях малца да получа малцово мляко.
При повишаване на температурата на водата в тенджерата до 55 градуса изсипах булгура и качамака и сложих 1/4 от малцовото мляко заграх до 65 градуса и сложих във фурната да се поддържа температурата за 30мин. след това загрях до 85 градуса и пак във фурната за 30мин. Охладих до 60 градуса и сложих останалото количество малцово мляко. сложих за 30мин вив фурната на 65 градуса. И тук одарих на греда, направих йодна проба лилава като индиго, оставих го още 20мин пак йодна проба и пак греда. Ядосах се сложих ензими след 30мин във фурната пак лилаво. Охладих с лед от фризера до 35 градуса и набухах едно пакетче мая на д-р Йоткер, Сега след ед една седмица материала ври леко викам да направя йодна проба да видя какво е станало.
И тук изпаднах вече в шах след поставяне на йода пробата остана кафява.
Къде е нишестето. Какво стана дали стана на захар :nixweiss: Ще го изчакам още малко и ще го сваря тогава ще се види.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2011, 11:55 
Аватар

Местожителство: София
Относно получаването на алкохол от захар, бих искал да споделя моят опит. Аз правя дози по 20л..Захар 4 кг. и вода 17 л.Добавките отделно. На базата на многократни ферментаций и дестилаций, съм получил резултати, които представям по-долу.. Дестилирам винаги по два пъти. Така нареченото първо “обелване”, при което намалявам обема на ферментиралия разтвор около четири пъти и повишавам концентрацията. Дестилацията правя с къса фракционна колона, защото дава оптимален резултат при уиски и шнапс и получения алкохол искам да има лек дъх на ферментация.

Ето какво се получава.

От 18 л ферментирал разтвор, получавам при първа дестилация 4.85 л../ 45% abv.
(Ако използувам обикновен дестилатор, ще получа окoло 6.80 л./ 30,4% abv.)

При втора дестилация: 50 мл. / 85% abv. – първа фракция ( отделя се)
200 мл. / 85% abv. – глави (отиват към опашките)
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
2000 мл / 81% abv. – средна фракция
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
700 мл. / 55% abv – опашки (паток). Към тях
прибавям главите 200 мл. и се събират
900 мл. / 60% abv за ре-дестилация .
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
*За ре-дестилация на опашките, използвам 80 см. LM колона тип: “ Bokakob”.

Годният алкохол за комсумация е 4 л. / 40% abv + остатък от 900 мл. / 60% abv или 1350 мл./40% abv

Предполагам, че царевицата би трябвало да придаде малко вкус и да послужи за хранителни съставки на маята. При еднократно ползване, тя не би дала достатъчно вкус, а за храна на маята, очевидно не е достатъчна. Аз ползвам 5 гр. DAP (диамониев фосфат) / 0.07лв + 1 гр. магнезиев сулфат / 0.02лв. ( за 20 л.), при което постигам пълна ферментация.

Във вторият случай “Алкохол от зърно и ензими.” е постигнат почти максимума. Един килограм зърно има 80% нишесте и 20% неразтворими остатъци. В зависимост от ефективноста на преобразуването, то може да бъде в границите на 70 – 90% от 80-те % нишесте. Това реaлно е 56 -72%. Прието е, че един кг. зърно e 0.600 кг захар.
Полученият резултат, съответва на захарноста на разтвора.

Заб. Напълно нормално е да се добави в случая 200 гр.захар, за да се получи SG = 1.077 и потенциален обем на спирта около 11.8% abv. Без допълнителната захар, обемът на спирта ще бъде около 8.8% abv.

За вторият пост. Тази схема на конвертиране ми се струва сложна и объркана. Предполагам,че ензимите на ечемиченият малц са озахарили само малка част от нишестето на булгура и царевицата и затова йодния тест е бил положителен. Най-вероятната причина,теста да бъде отрицател е продуктите на ферментацията , да са туширали ефекта му. Това ще се разбере най-добре след края на ферментацията. Добре би било, при подобни проби да се измери началното и крайното SG (специфично тегло). Тогава, може да се пресметне потенциалния алкохол ( PA ) в кашата.

( SG нач. – SG кр. ) х 1000 / 7.4 = PA % alc/vol

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 00:12 
Аватар

Днес сварих пробата от горният ми пост. В тенджерата под налягане сложих 4л. прецедена течност. Излезе 50мл. на 73%ал. /засилих в началото бая огъня/ и 400мл. на 66%ал. Варих докато термометъра на капака на тенджерата показа 98 градуса /като дестилирах вода същият термометър показваше 99 градуса, сигурно има 1 градус грешка/ на чучура течеше 30%ал. че и по малко. Приемаме че в казана е останала течност с 2% алкохол.
50 х 73 = 3650; 40 х 66 = 26400; 26440 + 3650 = 30090 или 300мл. чист спирт за един литър 300 / 4 = 75мл. и във винасата ако има останали 2%ал. Значи ферментиралата зърнена каша е била с 9,5%ал. преди дестилацията.
Ако сметнем че коефициента на преобразуване на захарите в алкохол е 0,56 то 9,5 / 056 = 17% захарност на материала след озахаряване. Получена от 500гр. булгур 500гр. качамак. и 400гр. малц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 09:49 

Местожителство: София
А защо ми се струва ,че добива трябва да е маааалко по-голям-примерно със 200мл?Това са 1,5кг зърно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 10:18 
Аватар

Не сварих цялото количество материал остана към литър не прецеден. Тенджерката събира максимум 4л. Да не са 200мл. ама сигурно още 70-80мл. ал. можеше да излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София