Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 10:28 

Местожителство: София
Значи си се справил много добре,ако следваме цифрите за добив от учебниците :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 11:01 
Аватар

Местожителство: Varna
Интересното при този опит беше, че след края на подържането на висока температура за озахаряване в материала имаше още нишесте, пробата с йод полилавя. След като сложих мая та на д-р Йоткер и ферментацията тръгна на 5 ден направих пак йодна проба която показа че в материала няма нишасте.
Явно в процеса на ферментация нишестето се е разградило на глюкоза.
Преди време бях намерил едно описание на сухата мая на д-р Йоткер - "Маята съдържа различни ферменти /ензими/, например инвертаза, малтаза, цимаза. Инвертазата разгражда захарта /захароза/ на плодова и гроздова захар. Малтазата разгражда малтозата на гроздова захар. Цимазата е ензимен комплекс, който превръща захарите в алкохол и въглероден двуокис. "
Дали това е причината да се разгради и останалото нишесте в процеса на ферментация или в процеса на ферментация дрождите отделят ензими който разграждат нишестето.
Това ме навява на мисълта да пробвам 500гр. нишесте 400гр. захар /колкото да подемат ферментацията/, 400гр. малц /да осигури ензими и хранителни вещества за ферментацията/, активатор за ферментация, 4л. вода и 1 пакетче мая на д-р Йоткер. Ако пробата след като спре да ферментира се оцветява в лилаво от йода ще я хвърля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 18:38 
Аватар

използвам рецепта за варене на ракия от жито.ферментацията ми спря на 15 процента.някакви идеи как мога да я възбудя отново?благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 18:51 
Аватар

Рецептата със захар ли е, опиши по точно какво си направил до сега . Захарноста на материал ли е 15%, колко беше в началото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 19:09 
Аватар

рецептата ми е;20 кг захар,20кг жито,250гр.мая,2пак.лимонтозу и 80л вода.в началото захарността на разтвора показва 20-22% и ферментацията си тръгна,но след 5-6 дена спря.като я примерих показваше 15%.тази рецепта я използвам вече над 5 г. и досега не съм имал проблем

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 19:13 
Аватар

захарта я купувам от едно и също място-горнооряховска,маятя също,но какво се получи този път и защо спря нямам идея,затова ви моля който има някаква идея да помага.след като спря ферментацията,затоплях материала,слагах допълнително мая и оцет,но няма резултат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 20:35 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Пробвай номера с закваската.
100гр. захар
Две лъжици брашно
350мл.топла вода до 30гр.
1 пакетче лимонтузо
1пакетче суха мая-7 гр.
Бъркаш около 30 минути,после взимаш от материала около 500мл.(затоплен на 30гр.)и го объркваш с горното, за около 30 минути.После с 1 лт. от материала по същия начин за 30 минути. Тази закваска е прибавяш към бидончето мо малко и бъркаш.
Може да сложиш и 2-3 хапчета Б1 или Б комплекс за храна на дрождите.Успех :thumbs1:
П.С.ако това непомогне, провери си захаромера че нещо ме съмнява.

Последна промяна MONI BARONA на 02 Юли 2011, 14:46, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2011, 06:53 
Аватар

Сега е топло при температура 25-30 градуса през деня материала може и да преври за 5-6 дни. Къде държиш материала и каква е горе долу температурата в помещението. Пробвай го на вкус 15% захарност си е бая сладко, ако не сладни значи нещо се е случило със захаромера и материала е преврял.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2011, 15:18 
Аватар

проблема не е в температурите.залагал съм и в много по-горещо време и не съм имал засечки.не е повреден и захаромера.не знам коя е причиначта,но трябва да намеря вариант да възбудя ферментациятя наново.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2011, 18:56 
Аватар

Местожителство: София
Имал съм няколко затапвания на ферментация, обикновено при използване на зърнени храни. Оказваше се, че pH-то на разтвора е паднало на 3 и по-малко. В процеса на ферментация, се образуват киселини, които забавят процеса или го спират. Използувах по едно пакетче 10гр. , амониев бикарбонат (амонячна сода) на 20л. разтвор.Това повдига pH-то на около 4 и може да се активира процеса отново с мая. Установил съм, че зърната не дават винаги необходимите хранителни добавки. Затова слагам винаги и малко DAP (диамониев фосфат и магнезиев сулфат). Необходимо е и енергично разбъркване на течноста с цел насищане с кислород. Пожелавам ти късмет и дано спасиш "реколтата".

P.S. Амониевият бикарбонат трябва да се сипва по малко и да се разбърква непрекъснато. В противен случай се образува обилна пяна и прелива от съда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2011, 07:02 
Аватар

Прав е StillMan, но лошото е че при 15% захарност на вкус не можем да определим кисело ли е много или не тя и колата имала киселинност 2,5-3, /не всички киселини са остри като оцетната/. Трябва лакмусова лента. Не виждам и друга причина която може да спре ферментацията, за това направо може да с действа по метода посочен по горе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2011, 02:09 

Регулирането на pH си е проблем,само със лакмус трудно става,даже и с по точни уреди пак е проблемно,много често не мерят вярно,а и малка промяна в стойноста pH то може да съответства на голяма промяна в концентрацията на водородните йони,проблема се явява в това че зависимостта по определение не е линейна а експоненциална(определението за Ph еотрицателен десетичен логаритъм от концентрацията на водородните(хидроксониеви) йони),та затова малки промени на pH могат да съответстват на големи такива в концентрацията на киселинноста.А иначе фосфорната киселина е идеален затапвач на ферментация,дори и от диамониев фосфат може да се получи,амониевите групи са си нетрайни и ако иначе казано амоняка исфиряса,може да се получи натрупване на фосфорна киселина и спиране на ферментацията,иначе при зърнените храни по принцип се води малко по високо PH отколкото при плодовете,което и обяснява и по неутралния характер на получените дестилати,тук естерите и др придаващи аромата на ракията вещества са определено нежелани..
А междувпрочем нещо друго ме вълнува,виждам че ензимното разграждане на зърнените култури е предмет на широка дискусия , немалко опити , търсения и нормално на разочарования та въпроса ми е защо трябва да се прави..
Както казваше един голям културтрегер и спортен деец от близкото минало "Момчета ,като си имате такъв хубав Винпром закакъв дявол ви е да си трошите краката да ритате топка", та и в случая има си Изисуит произведен от царевица в Разград(даже едно време бяха планирали и цех за производство на уиски в този завод,ама дойде демокрацията и не се стигна до изграждането му),цената е много по изгодна от цената на захарта,качеството е също добро,който иска към джибрите на ракийка да го направи,който иска на домашна бира с малко малц20-30% само за вкус,то и без туй малца от Елин Пелин само за това се ползва,който иска малко червена италианска боя (антоциан,грейп скин и тп),танинец и лимонтозу и ще го докара до червено винце,а с малко есенция пушек от живодан , зъболекарски крезол или дори ако щете смола за импрегниране на траверси може и джак даниелс да си свари.
междувпрочем за най големите му любители на тази дата всяка година ам посолство организира голяма дегустация със него,та честит празник и наздраве колеги..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2011, 20:08 
Аватар

искам да изкажа моите благодарности на MONI BARONA и StillMan за напътствията които ми дадоха и благодарение на тях материала ми отново започна да ферментира.благодаря ви колеги.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2011, 09:52 
Аватар

Преди две седмици заложих един материал да пробвам дали нишестето без загряване на материала в процеса на ферментация ще се озахари при наличие на ензими от малц.
Заложих 600гр. нишесте 500гр. смлян малц, 500гр. захар, 2гр. лимонтозу 2гр. активатор за ферментация /диамониев фосфат, амониев сулфат и витамин В1/, 4л. вода и едно пакетче мая на д-р Йоткер. Общото количество излезе около 5л. в тенджерата под налягане сварих 4л.
Протече когато термометъра на тенджерата показа 93,3*С варих докато стигне 97*С исках поне да станат 98*С но свърши газта.
Изкарах 325мл. на 70%ал. Което е 227,5мл. на 100%ал. От всеки литър заложен за ферментация съм изкарал 227,5 / 4 = 57мл. Което изразено в проценти е 5,7%ал. за литър течност заложена за ферментация. В тенджерата да са останали на литър 2-3 %ал. Следователно материялът е бил с около 8%ал. Ориентировъчно толкова алкохол дава материал с начална захарност 14%. 500гр. захар в 5л. материал дава около 10% захарност.
Нишестето ако беше се разградило напълно би трябвало да даде около 600гр. захари. Ами дали и една трета се е озахарила.
То се знаеше че без температурна обработка няма да стане нищо, но като пробваш е друга работа :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2011, 11:57 
Аватар

Калпазанска рецепта за озахаряване на зърно.
Рецептата е взаимствана от тази на StillMan / viewtopic.php?f=7&t=1024 /но малко съм я променил в калпазанска посока.
Рецептата съм я пробвал и съм доволен от резултата.
Давам я за 40л. съд защото моят е такъв.

5кг. Едро смляна царевица
2кг. сух смлян малц
30л. вода
1 пакетче лимонтузу
4 пакетчета мая на д-р Йоткер
2кг. захар
10гр. активатор за ферментация /диамониев досфат, амониев сулват и В1/
2гр. магнезиев сулфат /английска сол/

15л. вода гореща от бойлера се слага в съда и се загрява до кипване, добавя се 5кг. царевица, и едно пакетче лимонтузу. Разбърква се с дрелка и бъркалка за теракол , получава се гъста каша. Завива с е с 3-4 одеала и остава така 1-1.30 ч.
След изтичане на времето в се е образувала гъста каша като качамак.
Добавя се 3л. студена вода бърка се с дрелката и се измерва температурата, тук трябва да се прецени останалите 4л. вода дали да са студени или топли за да се докара температурата на 67-68*С. Трябва да внимаваме при разреждането да не падне температурата под 65*С защото трябва допълнително да подгряваме до тази температура.
2кг. смлян малц се слага в една кофа и се добавят 8л. вода с температура 60-67*С /от бойлера/ в зависимост от температурата на царевичната каша, температурата след смесването на двете каши трябва да стане 65-67*С. При подготовката на малцовото мляко и при смесването на кашите се бърка с дрелката.
Материала се завива пак с одеалата и се оставя така 2-3ч. След това се махат одеалата но казана трябва да е покрит.
Хубаво е материала да почне да се подготвя надвечер за да се остави вечерта да изтива до температура 30-35*С. За да се сложи маята.
На сутринта се активира маята и се измерва захарноста на материала.
При моят опит се получи 14% захарност и добавих 2кг. захар.
Материалът след изстиването се е оттаил и на повърхността има 3-4пръста бистра жълта течност. От нея се взема 1л. и се измерва захарноста, този литър се разрежда с един литър вода с температура съобразена с това че след разреждането течността да е с температура 35-37*С. Слагат се 4 пакетчета мая на д-р Йоткер и се разбърква след половин час трябва да е шупнал.
Преди да се сложи активирана та мая материала се добавя 2кг. захар, разбърква се пак с дрелката за да може да се разтвори захарта и да се вкара кислород, който е необходим за размножаването на дрождите.
След добавяне на дрождите се налива в големи шишета от минерална вода /10, 11 или 19л./ и се слага воден клапан. Шишетата трябва най-много да се пълнят до скоса.
Ако рецептата се прави вместо царевица с друго зърно празното място трябва да е повече защото ще се пени повече при ферментацията.
Над вечер вече трябва да е започнала ферментацията и клапаните да бълбукат.
От всяко шише се източва по един литър течност, в 4л. се разрваря 10гр. активтор на ферментация и 2гр. магнезиев сулфат /английска сол/ количеството се връща по равно в шишетата. На другата сутрин вече ферментацията е на макс.
Колкото и да е чудно и зърнените джибри имат шапка и тя също така потъва при завършване на ферментацията.
При спиране на водният клапан да бълбука, падане на шапката и започване на бистрене на материала е времето да се прецеди. Аз прецедих с парче плат от изкуствено дантелено перде, като го сложих върху голяма фуния наливам когато кашата запълни фунията изцеждам като стискам с ръце.
Материала се връща в шишетата слага се водният клапан поставя се на по хладно и се чака да се избистри. След избистряне и преточване само на бистрата течност /декантиране/ е готов за варене.
Преди два дни варих 30л. такъв материал на колоната но без охлаждане на кондензатора, излязоха 3л. на 65%ал. и 3л. на 45%ал.
Това общо е 3,3л. чист спирт на 100%ал. от което следва че всеки литър заложен за дестилация е имал 12-13% ал.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София