Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 12:06 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
alambik написа:
...
За "Аз"- Maxazyme DSX- по името личи, че е мултиензимен комплекс! Пробвай го! Дано имат малка разфасовка!

Отказах се от ензимите още преди няколко месеца. В България е трудна рбота. Карам си както едно време :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ЗДРАВЕИТЕ
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2008, 21:45 

МОЯТА РЕЦЕПТА Е : 1 ЧУВАЛ ТИПОВО БРАШНО 50 КГ +150ЛТ ВОДА+20ГР АЛФААМИЛАЗА
НАГРЯВАМЕ ДО 65С
ИЗСТИВА ДО 55С ЗА ОКОЛО ЧАС+50ГР АМИЛОГЛИКОЗИДАЗА
ИЗСТИВА ДО 38С +1 ПАКЕТ 0,5КГ ПАКМАЯ
ФЕРМЕНТИРА 24 ЧАСА
ИЗВАРЯВАМ И ПРЕВАРЯВАМ,РАЗРЕЖДАМ ДО 52ГР
6 МЕСЕЦА В ДЬБОВО БУРЕ И МНОГО ПОЗДРАВИ НА ДЖАК[size=18][/size]

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2008, 10:00 
Аватар

zdraveite interesuvame kakvo e tova hidroliza kak se razgrajda zarnoto na dekstrin i glukoza vmesto da se polzva malc

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: ЗДРАВЕИТЕ
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2008, 21:55 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
fermentator написа:
МОЯТА РЕЦЕПТА Е : 1 ЧУВАЛ ТИПОВО БРАШНО 50 КГ +150ЛТ ВОДА+20ГР АЛФААМИЛАЗА
НАГРЯВАМЕ ДО 65С
ИЗСТИВА ДО 55С ЗА ОКОЛО ЧАС+50ГР АМИЛОГЛИКОЗИДАЗА
ИЗСТИВА ДО 38С +1 ПАКЕТ 0,5КГ ПАКМАЯ
ФЕРМЕНТИРА 24 ЧАСА
ИЗВАРЯВАМ И ПРЕВАРЯВАМ,РАЗРЕЖДАМ ДО 52ГР
6 МЕСЕЦА В ДЬБОВО БУРЕ И МНОГО ПОЗДРАВИ НА ДЖАК

Ако ставаше така лесно, както си го прочел в книгите, бате ти Джак отдавна да се е отказал от класиката в жанра! Чети по-предните изказвания и не се изказвай неподготвен! "Аз" има опит и няма да си играе по класиката за малотонажни производства!!! :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2008, 22:55 

Много се извинявам,обаче съм нов и не съм на ясно.Ако сярната киселина не е подходяща не може ли да се ползва солна или фосфорна? :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2008, 09:01 
Модератор
Аватар

geleto написа:
Много се извинявам,обаче съм нов и не съм на ясно.Ако сярната киселина не е подходяща не може ли да се ползва солна или фосфорна? :?:

Честно казано не знам. Предпочитам да ползвам "органична" киселина - примерно лимонена. В моя материал никога няма да налея азотна, сярна, фосфорна и т.н.
Една от причините в Америка да връщат част от изварения материал в пращината е точно тази.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2008, 12:16 

От къде могат да се купят със сигорност двата ензима?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 20:54 
ССМ

Извинявам се на колегите, че ги подведох с Ботевград, наскоро разбрах, че не работи завода за ензими! Вижте тук: www.biovet.com, или задайте на търсачката Биовет-Пещера, но на каква цена и как незная!!! Има телефони и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 16:01 

Обади се на 0894242723 вечер, ще изпратя безплатно ензими на всеки който поиска.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2008, 21:08 
ССМ

За киселините -за предпочитане е да се ползва фосфорна киселина, сярна също, но азотна и солна-не!!! За връщането на винаса(шлемпа) за корекция на рН става до определен момент, зависи от инфекциите на ферментацията, киселините, които отделят и косвен показател е летлива киселинност, която трябва да е под 1-1.5 г/Л. В противен случай рискувате да Ви спре ферментацията или изобщо да не тръгне заради киселините, които са инхибитори!!! 8)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2009, 22:56 

а какъв е вкуса на дестилата,прилича ли на нещо познато-уиски ,бърбън?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2009, 11:32 
ССМ

Ами, намери си от магазина житна или зърнена спиртна напитка на Винпром Асеновград, като премахнеш аромата на дъба и останалите съставки, които са слагали ще усетиш, какво трябва да се получи! Ако оставиш бира да изветрее и я нагрееш малко ще усетиш специфичният аромат на малца, на зърно, нещо като усещане за сладко, за мед по-скоро! И пак зависи от чистата ферментация!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2009, 23:21 

Здравейте,колеги(ако мога да се нарека така,въпреки,че съм мноооого назад със матерйала-и в прекйят и в преноснйят смисъл) :lol: Радвам се,че Ви има!Много нещо сте изписали,по доста теми,много нещо и аз изчетох(1/10 от това,което сте изписали да науча-пак ще ми е много)!Това лято,взех да се навъртам край баща ми(като никои път),като приготвя матерйял от круши(зреят рано),и сливи.К'во ми стана,не знам,взех че се запалих :D .Хареса ми тая работа,но като не мога да трая до лятото......Направих си казан от стари перални,на ток,около 100л.От тук прочетох за рецепта от зърно,и тъй като имам свободно помещенйе(макар и малко),че и топличко(25гр.) на всичкото отгоре,реших-ще варя ракйя :D Сложих,ечемик 20кг(не съм го киснал,само го промих),захар25кг(разтворих я в гореща вода),мая 450гр,лимонтозу 25пакетчета,и вода(затоплена-27-28гр,по-бързо да тръгне ферментацйята) около90л.(бидона ми е 150л).Мерих захарност-22-23,имам воден клапан,дезинфекциран бидон,бъркне по 3пъти на ден-въобще като по книга!Почти веднага почна да бълбука,след 15-20мин.доста яко.На 7-йя ден,захаромера показваше-0, имаше съвсем леко сладка жилка.Тъй като нямаше да имам скоро свободно време,реших да варя.Баща ми(табйетлия човек-но скептично настроен към моето начинанйе)много хареса бистротата,каза че толкова бистра ракйя не помни да е вадил.Също и аромата-нищо загатващо за ечемик,напротив с много лек,загатващ аромат на нещо от рода на анасон ли,що ли?А не съм слагал,абсолютно нищо друго!Излезе около 14,5-15л,ракйя,48градуса,общо(без втора преварка).И възникна въпроса,не е ли малко добивът?Кое ли съм объркал?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 03:02 
Аватар

Местожителство: г. Русе
хора не сярна киселина.. сега че не разбирам не разбирам ма с тая киселина ше пробиете дубка в мазата. предполагам че става дума за серниста,ако греша моля да бъда поправен и извинен :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2009, 12:05 
Модератор
Аватар

Добре дошъл ivak76, и се надяваме новото хоби да ти носи само радост :)
При твоята рецепта не е нужно да киснеш зърното.
Захарта ми се вижда малко в повече - около 20кг/100л вода е по-добре. При "твоята" концентрация е възможно в един момент дрождите да спрат да работят - сам казваш, че е имало сладка жилка, и съответно "загубите". Можеш да споделиш и колко литра патоки си изкарал, както и тяхната концентрация.
Инък за другото нямам какво да кажа :)

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 145 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София